Збільшилась кількість кіберзлочинів

 

Стрімкий розвиток у сфері використання автоматизованих систем, комп’ютерних мереж зумовлює збільшення останнім часом кількості кримінальних правопорушень, щовчиняються з використанням інформаційних технологій та телекомунікаційних мереж. Особливо на це вплинула складна соціально-економічна ситуація в державі, пов’язана з початком військової агресії російської федерації проти України. Під час воєнного стану з’явились нові види шахрайських схем, а правопорушники дедалі частіше використовують інтернет з метою приховування своєї діяльності завдяки технологіям, які забезпечують мережеву анонімність.

Це стосується шахрайських дій, спрямованих на виманювання реквізитів картки у її власника, у тому числі під приводом виплати допомоги від держави та міжнародних організацій через створення фішингових (фіктивних) сторінок, які імітують офіційні сторінки державних установ, банків, платіжних сервісів тощо.

У провадженні Роздільнянського РВП ГУНП в Одеській області та його структурних підрозділів протягом січня-травня 2024 року перебувало 138 кримінальних провадження (з яких 45 зареєстровано протягом поточного періоду 2024 року) з характеристикою кримінальне правопорушення, пов’язане із порушенням у сфері кібербезпеки (кіберзлочин). 

Вказані факти потребують від населення ретельнішої уваги до своїх власних дій, оскільки в більшості випадків самі громадяни, будучи ошуканими шахраями, надають їм власну інформацію, завдяки чому грошові кошти з електронних рахунків потерпілих знімаються або переводяться.

У зв’язку з викладеним, у разі отримання дзвінків з незнайомих номерів від працівників державних організацій про необхідність надання реквізитів рахунків або карток для отримання державної допомоги, від представників банків у зв’язку з необхідністю вчинити будь-які дії, які вимагають від вас розкриття вказаних реквізитів тощо, негайно кладіть слухавку та зв’язуйтесь з офіційними представниками банку, у разі необхідності негайно телефонуйте до працівників поліції. Офіційні банківські установи ніколи не запитають реквізити ваших рахунків або карток, оскільки мають свою електронну базу даних, де за прізвищем, ім’ям, по батькові можуть перевірити інформацію. Також не намагайтесь перетелефонувати на вказані телефонні номери, оскільки в такий спосіб завдяки іншій шахрайській схемі грошові кошти мобільного оператора можуть бути переведені шахраям.

На даний час у мережі Інтернет, соціальних мережах «Facebook», «Instagram» та телеграм-каналах «Viber», «Telegram» все більше поширюється інформація про отримання соціальної допомоги під час воєнного стану, що потребує переходу за посиланням. Вказані посилання відправляють осіб до штучно створених шахраями сторінок, завдяки яким останні отримують інформацію від потерпілих та знімають належні їм грошові кошти. Інформація про отримання компенсацій або соціальної допомоги може бути отримана лише від уповноважених органів держави при проходженні певної процедури. 

Будьте пильними та пам’ятайте, що захист грошових коштів та заощаджень в більшості випадків залежить від ваших правильних дій, а грошові кошти, якими заволоділи шахраї, повернути дуже складно.

Роздільнянська окружна прокуратура

Залиште свій коментар