Вихід із піке: чи стане 2018-й роком економічного зросту?

У середині листопада Міжнародне рейтингове агентство Standard & Рoor’s опублікувало прогноз щодо зростання української економіки. Згідно з розрахунками аналітиків, за підсумками 2017 року економіка України зросте на 2,2%. Висновки агентства базуються на низці економічних показників, зокрема, рівні інфляції, обсягах інвестицій і курсі національної валюти. Порівнявши прогнози західних аналітиків із розрахунками українського уряду, Центр громадського моніторингу та контролю з’ясував головні економічні підсумки цього року та прогнози на наступний.

Врятувати економіку

У 2014 році українська економіка опинилася у стані глибокої рецесії. Суттєве погіршення економічної ситуації було зумовлене веденням військових дій на сході та зниженням промислового виробництва. За даними Державної служби статистики, у 2014 році реальний валовий внутрішній продукт (ВВП) України впав на 6,8%. Впоратися з шоком вдалося тільки в 2016 році, коли українські експортери змогли переорієнтуватися на західні ринки.

Експерти вважають, що вагому роль у відновленні економіки зіграло проведення низки реформ. Зокрема, запровадження системи електронних закупівель ProZorro, яка дозволила державі зекономити понад 50 млн грн у 2016 році. Державні підприємства та органи влади почали проводити всі державні тендери лише в електронному вигляді. Не менш важливим стало очищення банківської системи від неплатоспроможних банків, внаслідок якого відбувалась докапіталізація банків, і в Україну надійшло $3,1 млрд прямих іноземних інвестицій.

На думку юриста Володимира Павленка, економічне зростання не було б можливим і без запуску судової реформи, яка дає надію на збільшення довіри іноземних інвесторів. Адже відсутність ефективного судового захисту бізнесу є однією з причин низької інвестиційної привабливості будь-якої країни.

«Жодній країні світу не вдавалося рухатися одночасно двома шляхами: протидіяти зовнішній агресії і впроваджувати реформи. Україна це робить щодня. Нам вже вдалося створити фундамент і стати на шлях розвитку. І зараз українська економіка демонструє тенденцію до зростання», – зазначив український президент Петро Порошенко на конференції, організованій компанією McKinsey & Company.

Слова президента підтверджує й офіційна статистика. За даними Держстату, реальний ВВП у 2017 року зріс на 2,1% відносно минулого року, міжнародна торгівля на 25%, зокрема, товарообіг з ЄС – на 31%, а роздрібна торгівля – на 8,8%. Водночас інфляція складала лише 10,2%, яку можна оцінити як помірну.

«Підтримку економіці надає внутрішній інвестиційний і споживчий попит, який відновлюється більш швидкими темпами, ніж ми очікували. Зокрема, активне зростання будівельних робіт на 25% у першому півріччі вказує на активну інвестиційну діяльність. Це вище наших очікувань», – зауважує головний економіст Dragon Capital Олена Бєлан.

Перспективи зростання

Український уряд заклав у державний бюджет на 2018 рік досить оптимістичні показники. Чиновники прогнозують економіці зростання на рівні 3%, що приведе до збільшення виробництва  на 400 млрд грн і зростання Фонду оплати праці на рівні 100 млрд грн.

Водночас, міжнародні фінансові спостерігачі більш стримані в своїх оцінках. За прогнозами агентства Standard & Рoor’s, зростання реального ВВП України у 2018 році коливатиметься на рівні 2,9%. І хоча в агентстві відзначають поліпшення ситуації на ринку праці та підвищення мінімальної зарплати до 3200 гривень, певне занепокоєння викликає рівень інфляції. Згідно з розрахунками, наступного року він коливатиметься близько 8,7%, однак ще може зрости.

Досить оптимістичні оцінки міжнародні аналітики висловлюють щодо подальшого курсу української валюти. За прогнозами агентства Standard & Рoor’s, ситуація з валютою в Україні повинна остаточно стабілізуватись, і протягом 2018-го курс гривні не перевищуватиме 27,3 гривень за долар.

Звісно, для відчутного поліпшення життя необхідні ще більш високі темпи економічного зростання, а значить більше реформ. Міжнародні спостерігачі зазначають, що наразі для України важливим залишається ухвалення нового приватизаційного законодавства. За словами заступника міністра економічного розвитку і торгівлі Максима Нефьодова, приватизація збиткових держпідприємств здатна принести українському бюджету прибуток у 22 млрд грн. Крім того, на думку економістів, велику користь для економіки принесе запуск ринку землі, оскільки може відкрити нові можливості для українського бізнесу.

«Для мене питання земельної реформи є не лише питанням економічного розвитку, але й звільнення потенціалу України. Якщо цю проблему відкласти на потім, то ваша країна втратить шанс для розвитку», – зауважує голова представництва ЄБРР в Україні Шевкі Аджунер.

Проводити реформи в період економічної нестабільності вкрай непросто. Але, як зазначає Президент Центру економічного розвитку Олександр Пасхавер, війна використовує нашу слабкість, а реформи навпаки роблять нас сильнішими. Тож 2018-й цілком може стати роком економічного зросту, за умови, що Україна спрямує зусилля на подальше проведення реформ.

Матеріал Центру громадського моніторингу та контролю.

Залиште свій коментар