В Україні скасували фіксований курс долара

Національний банк України (НБУ), який з кінця липня 2022 року утримує офіційний курс гривні 36,5686 грн/1 дол, з третього жовтня переходить у режим керованої гнучкості обмінного курсу.

Про це йдеться в повідомленні на сайті регулятора.

Що зміниться на валютному ринку тепер

НБУ тримав фіксований курс долара з першого ж дня російського вторгнення. Спочатку він становив 29,25 грн/$. З липня 2022-го – 36,6 грн/$. Купуючи валюту на міжбанківському валютному ринку, банки не могли відхилятися від цих рівнів більш ніж на 1%.

“Курс повертається до довоєнного принципу ціноутворення і залежатиме від попиту та пропозиції на міжбанку. Суттєва відмінність від звичайних умов – Нацбанк продовжить досить жорстко контролювати ситуацію та залишатиметься ключовим гравцем на ньому, компенсуючи структурний дефіцит валюти”, – йдеться в релізі регулятора.

Що таке структурний дефіцит?

Це середня різниця між попитом і пропозицією валюти на ринку, зазначив на брифінгу НБУ 2 жовтня заступник голови регулятора Сергій Ніколайчук. Він не є сталим: наприкінці минулого року було $3 млрд на місяць, весною-влітку – $1,5–2 млрд, зараз – понад $2 млрд.

Структурний дефіцит $3 млрд на місяць означає $150 млн на день. Саме таку суму готовий щоденно покривати Нацбанк, каже Ніколайчук. «Якщо одного дня дефіцит буде $100 млн, а іншого – $200 млн, то і курс рухатиметься відповідно – або у бік укріплення, або в бік послаблення», – пояснює він.

Регулятор обмежуватиме суттєві курсові коливання. Тож не слід чекати різкого падіння чи зростання курсу. У цьому і полягає логіка керованості курсу, зазначив Ніколайчук. Для такого суттєвого впливу на ринок у НБУ є рекордні обсяги золотовалютних резервів – $40,4 млрд станом на кінець серпня.

Ухвалюючи це рішення, НБУ врахував низку інших передумов (крім резервів), які, на думку регулятора, дають змогу відмовитися від фіксованого курсу:

  • значне уповільнення інфляції (8,6%);
  • стійкість валютного ринку;
  • макрофінансова стабільність;
  • привабливі ставки за гривневими інструментами.

Чи зміниться щось для населення?

Ні, офіційний курс визначатиметься міжбанківським ринком, для населення на готівковому ринку жодні правила не змінюються.

Джерело: Укрнет

Залиште свій коментар