Єдині тарифи для всіх. Як розрахувати чесну платіжку?

Єдині тарифи для всіх. Як розрахувати чесну платіжку?

З середини літа українці можуть самостійно вирахувати граничний тариф на тепло та гарячу воду. На сайті міністерства юстиції з’явився онлайн-калькулятор, який допомагає встановити, чи справедливою є ціна на комунальні послуги у регіоні. Запущена ініціатива отримала назву «чесна платіжка». Що робити, якщо тариф виявився завищеним, і чому в областях може відрізнятися вартість комунальних платежів, дізнавались наші експерти.

Як формується ціна за комуналку?

Ціни на комунальні тарифи у різних областях України суттєво відрізняються. За підрахунками Кабміну, найбільше за опалення і гарячу воду сплачують жителі Черкаської, Кіровоградської, Волинської та Рівненської областей.

В уряді кажуть, що така різниця зумовлена непрозорістю у формуванні тарифів. Адже ціни встановлюють органи місцевого самоврядування на підставі розрахунків виконавців послуг. Велику частку у тарифі становлять втрати енергії дорогою до споживача, оскільки більшість енергомереж в Україні застарілі. Тож під час виробництва і транспортування втрачається до 15% тепла. Саме ці недоотримані відсотки є простором для зловживань, адже споживач сплачує за те тепло, яке так і не отримав. Проте на місцях часто не хочуть вкладати гроші у модернізацію енергомереж.

«Сьогодні з 1644 підприємств теплокомуненерго, тільки 26 – ліцензіати НКРЕКП, всі інші підпорядковані органам місцевого самоврядування. Тож формування тарифної політики на послуги з теплопостачання належить до компетенції саме місцевого самоврядування, і саме вони несуть повну відповідальність за кожну цифру в затверджених ними тарифах», – пояснює заступник Міністра регіонального розвитку Едуард Кругляк.

Стоп зловживанням

Аби припинити зловживання на місцях, 26 червня уряд ухвалив рішення про встановлення граничних цін на тепло. Відповідно до постанови, вартість гігакалорії газу в містах обласного значення не повинна перевищувати економічно обґрунтований показник у 1400 грн, вартість гарячої води – 83 грн за кубометр у квартирах із сушарками для рушників і 75 грн – без них. За розрахунками уряду, таким чином тариф на опалення в середньому по Україні зменшиться на 14%, а в окремих містах – на 25%.

Перерахувати ціни на тепло і гарячу воду повинні до початку опалювального сезону. Крім цього, до 1 вересня Державна аудиторська служба перевірить усіх постачальників комунальних послуг і оприлюднить їхній перелік із детальним описом того, хто цими підприємствами керує. Якщо місцеві органи влади спробують ігнорувати рішення Кабміну і далі завищуватимуть ціни – їх чекає юридична відповідальність.

Експерти зауважують, що таке «ручне» зниження цін на тепло від Кабміну вирішує проблему зі зловживаннями сьогодні, але краще, щоб тарифи регулювались самим ринком житлово-комунальних послуг.

«Ситуація в кожному регіоні індивідуальна, і її потрібно розглядати виключно в контексті ситуації, що склалася. Щоб знизити витрати, там потрібно створювати локальні системи теплопостачання. А якщо просто встановити обмеження, діяльність теплопостачальних компаній буде збитковою. І хтось змушений буде покривати ці збитки», – зауважує економічний експерт Борис Кушнірук.

Що робити, якщо тариф нечесний?

У Мін’юсті переконують, що споживачі тепла можуть не тільки розрахувати тариф (https://minjust.gov.ua/pages/calc-service), а й вплинути на місцеву владу. Якщо платіжка за комуналку викликає сумніви, то найперше треба перевірити сайт органу місцевого самоврядування. Потрібно знайти інформацію про виконання рішення уряду щодо граничних цін на тепло. Другий крок – звернутись до постачальника послуги для перерахунку ціни за опалення. Якщо розрахунок не змінено – звернутись до центрів із надання безоплатної правової допомоги по юридичну консультацію та правову допомогу.

«Розроблені матеріали містять чіткі покрокові алгоритми дій, які допоможуть українцям захистити свої права. Ми пояснюємо, як діяти в разі отримання нечесної платіжки і як домогтися перерахунку вартості опалення. Мін’юст, наші юристи й адвокати є вашими партнерами. Тож, якщо ви й далі отримуватимете несправедливі платіжки, звертайтеся до наших центрів та бюро безоплатної правової допомоги. Вам допоможуть відновити справедливість», – пояснює міністр юстиції Павло Петренко.

В уряді обіцяють, що з наступного опалювального сезону українці не будуть «платити за повітря». Для цього потрібно бути уважним, контролювати свої витрати на комуналку і не боятися звертатися за поясненнями до місцевої влади.

 

 

 

Залиште свій коментар