Як уберегтися та що робити, якщо виявили на шкірі кліща

Щороку навесні із настанням тепла і пробудженням рослин активізуються іксодові кліщі. Їхня активність починається у квітні і триватиме до червня, потім вони знову будуть активні у серпні–жовтні.
❗ Кліщі можуть переносити збудників як вірусних, так і бактеріальних захворювань, які потрапляють у наш організм під час присмоктування.
🌱 Підчепити кліща можна на будь-якому газоні й траві, найімовірніше в лісі, парку чи сквері. А тому вирушаючи на прогулянку, пікнік чи в похід варто подбати про захист!

Як уберегтися від кліщів:

✔ Подбайте про відповідне вбрання: закрите взуття й одяг, головний убір.
✔ Для захисту скористайтеся репелентом — спеціальним засобом, найчастіше у вигляді аерозолю, що відлякує кліщів. Обов’язково зверніть увагу на тривалість його дії та не забувайте використовувати повторно, коли час дії мине.
✔ На прогулянці тримайтеся ближче до центру стежки та не заходьте в траву, звільніть місце для привалів від хмизу.
✔ Ретельно оглядайте себе та своїх близьких щодвігодини прогулянки. Відчути укус кліща майже неможливо: тварина виділяє анестетичну речовину, що знеболює укус.
✔ Одразу після повернення додому ще раз огляньте близьких, дітей і себе: найкраще це зробити в білій ванні з добрим освітленням.
✔ Удома виперіть і попрасуйте одяг і речі, якими користувалися на прогулянці.
✔ Якщо на природу брали домашнього улюбленця — його також слід оглянути на наявність кліщів.
Докладніше 👉 https://bit.ly/3t0W0BK
🔴 Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб. Дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2–3 дні: на місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується в розмірах.

Пам’ятайте алгоритм дій, якщо ви виявили на тілі кліща:

❌ Не тиснути;
❌ Не виривати;
❌ Не заливати олією або спиртом;
✅ Звернутися у травмпункт, де вам допоможуть витягнути кліща і проконсультують щодо подальших дій;
✅ Якщо поблизу немає лікаря, акуратно викрутити кліща обертальними рухами пінцетом або через марлю;
✅ Продезінфікувати місце укусу;
✅ Віднести кліща в лабораторію;
✅ Здати кров на антитіла;
✅ За потреби пройти імунотерапію.
👩‍⚕ Не всі кліщі переносять збудників небезпечних захворювань, однак їхні укуси можуть загрожувати людині близько 150 недугами, найпоширеніші з яких кліщовий енцефаліт й бореліоз (хвороба Лайма).
🟡 Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, ломота у всьому тілі і млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової й серцево-судинної системи, і навіть до інвалідності.
🟡 Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100 %.
🟡 Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювоти, порушення сну. При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках — до летальних наслідків.
🟡 Заразитися можна не лише під час кровосмоктання кліща, але також якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу.
🟡 Протягом трьох тижнів після укусу кліща спостерігайте за своїм станом: щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи почервоніння на шкірі, яке продовжує збільшуватися, — негайно зверніться до лікаря.
Джерело: Центр громадського здоров’я

Залиште свій коментар