ВІКОВІ ПСИХОЛОГІЧНІ КРИЗИ У ДІТЕЙ: коли наступають і як

БУДЬ-ЯКІ батьки рано чи пізно стикаються з дивною поведінкою дитини, зовсім їй не властивою. Багато через незнання суті питання починають бити на сполох, вважаючи, що справа в поганій компанії або нікчемному вихованні. Але це в корені помилкова думка. У даного явища є власна назва — вікова криза у дітей.

Перед досягненням повноліття у людини відзначається шість вікових криз і це цілком нормально. Просто слід знайти правильний підхід до дитини та не втрачати власного самовладання, впадаючи в стан дратівливості та злості на ситуацію. Дана стаття допоможе дізнатися, що таке кризи і як з ними справлятися.

Кризи вікового розвитку дітей

У період дорослішання у дитини чергуються два стани — стабільний і кризовий. Стабілізація є її адаптацією до життя, отримання нових знань і умінь, розвиток мовленнєвих навичок тощо. Дані періоди проходять плавно і спокійно, на відміну від кризи. У дітей вікова криза проявляється раптово, при цьому сильно впливаючи на поведінку і взаємини з оточуючими. Виражається в примхах, істериках, нелогічних вчинках, емоційних зривах на близьких.

Календар кризових періодів

Вивченням цього питання займався П.П. Блонський, а далі перейняв естафету Л.С. Виготський. Вони звернули увагу на наявну закономірність у дитячій поведінці та розробили класифікацію загострень станів по роках. Кожна дитина і її сім’я до повноліття переживає такі небезпечні періоди:

 • У новонародженого;
 • У немовляти, в межах одного року;
 • Раннє дитинство, коли малюкові 3 роки;
 • Дитинство, коли дитина досягла 7-літнього віку;
 • Підлітковий період у 13 років;
 • Криза юності, за рік до повноліття.

У списку наведені приблизні вікові періоди. Реальний час настання складного періоду залежить від індивідуальності малюка і його психології.

Криза після появи на світ

Процес народження супроводжується зміною середовища перебування дитини, й це природно належить до стресових ситуацій. Малюк змушений адаптуватися зовсім в іншому світі, звикати до його влаштування.

Це буде тривати протягом одного — двох місяців, і в цей період потрібно море турботи, ласки та розуміння від мами й батька.

Криза немовляти – 1 рік

Перший рік являє собою освоєння малюком простору, знайомство з оточуючими людьми, незнайомими предметами. У цей час дитина може проявляти негатив через неможливість діяти відокремлено та отримувати те, що вона хоче.

Слід уникати агресії на малюка або ж потурання примхам. Якщо щось ви змушені заборонити, то найкраще аргументувати своє рішення, спробувати домовитися з дитиною. Коли вона починає вередувати, спробуйте відвернути увагу немовляти на що-небудь цікаве.

Криза раннього дитинства – 3 роки

3 роки — це час бунтарства і спроб здобути повну самостійність. Протягом цього періоду у батьків часто виникають великі складності. Криза раннього дитинства може містити:

 • Негативне ставлення до вказівок дорослих, висловлення власної думки та бажань;
 • Прагнення все робити самостійно, навіть якщо це їй непосильно, і прояв агресії при невдалих спробах;
 • Бунт проти усталеного сімейного режиму, що виражається в небажанні лягати спати, вживати їжу, коли батьки це роблять, гуляти тощо;
 • Спроби настояти на своєму та отримати бажане, дитина щосили й всіма методами стане доводити свою правоту і наполягати на негайному виконанні її примх;
 • Відмова від авторитетності матері та батька, критика їхніх дій і прохань;
 • Часті істерики, напади ревнощів.

У разі подібних ознак слід набратися терпіння і застосувати всю хитрість, щоб поберегти свої нерви та впоратися з невгамовним чадом. Спробуйте навпаки заборонити йому спати вдень і його бунтарський дух змусить зробити зворотне.

Криза вікового розвитку – 7 років

Дитина усвідомлено намагається влитися в суспільство і налагодити контакти з оточуючими її людьми, зокрема з ровесниками. Період виражається в дивній поведінці: кривлянні, недоречних діях, химерній поведінці.

Допоможуть впоратися з кризою дитинства навчальні заклади та кваліфіковані педагоги.

Підліткова криза – 13 років

Психологія підлітка в 13 років дуже нестійка і часто викликає подив. Особливості поведінки викликані змінами в гормональному фоні. Підліток починає дорослішати. Рекомендується дати свободу дій своїй дитині, якщо вона хоче щось змінити в собі, і не намагатися придушити всіма методами її емоційні спалахи. Характеристики підліткової кризи:

 • Часті зміни настрою, емоційна нестабільність через гормони;
 • Прагнення здаватися дорослішими, спроба здобути незалежність від батьків;
 • Бурхливе реагування на критику батьків через почуття незрозумілості, скандали та зриви;
 • Прояв інтересу до протилежної статі та ідеалізування однолітків, старших хлопців;
 • Спроби зміни іміджу.

Особливості кризи юності – 17 років

Криза юності викликана почуттям підвищеної відповідальності, що виникає перед самостійним життям поза рідною домівкою. Молода людина відчуває хвилювання і її долають тривоги. Тут важлива підтримка сім’ї, що не супроводжується пильним контролем і диктатурою.

Періоди дорослішання — час, який проходить кожна людина. У вихованні дитини вони грають дуже важливу роль. Спробуйте зрозуміти свою рідну кровиночку і допомогти впоратися з виниклими труднощами. Хто, як не сім’я, найкраще проявить розуміння і підтримку в потрібні хвилини.

Залиште свій коментар