Від учителя до офіцера: чому все більше українців ідуть у військо

З початку року контракт із українською армією уклали понад 14 тисяч українців. Майже тисяча із них стали офіцерами. Що змінилося в українському війську і чому зростає популярність служби за контрактом, з’ясував Центр громадського моніторингу та контролю.

Нова професійна армія і боєздатний резерв

З 2014 року, після початку антитерористичної операції на сході України, ставлення до української армії почало поволі змінюватися. І самі Збройні сили зазнали суттєвої реформи. У відповідь на російську загрозу Україні довелося швидко нарощувати м’язи. За три роки кількість військовослужбовців сягнула 250 тисяч осіб. Понад 200 тисяч українців відслужили в армії впродовж шести хвиль мобілізації. Як зазначають у ЗСУ, сьогодні майже 130 тис. колишніх бійців АТО складають оперативний резерв українського війська.

«Що я тут побачив – це повністю молоде покоління загартованих у бою бойових командирів, які знають, як воювати, які знають слабкі сторони росіян і які знають, як захистити Україну», – оцінив американський експерт у галузі безпеки та оборони Філіп Карбер стан української армії після 2014 року.

Український оборонний сектор поступово переходить на стандарти НАТО у структурі та організації всіх процесів. Зміни вже торкнулися системи підготовки військових, попереду – вдосконалення стандартів харчування, речового та медичного забезпечення військових. Міноборони також розробило законопроект, який пропонує запровадити «натовські» звання в ЗСУ (комплекс сержантських звань).

Як зазначають міжнародні експерти, українська армія сьогодні – одна з найпотужніших у Європі, і головне – військові свідомо роблять вибір захищати країну.

«У порівнянні, навіть, із ситуацією до 2016 року, я вже не кажу про 2014-2015 роки, рівень бойової підготовки Українських Збройних сил – надзвичайно високий. Вони переходять на стандарти НАТО, працюють дуже чітко та професійно. Бойовий дух – на дуже високому рівні, оскільки є розуміння, чому вони там знаходяться. Це, насправді, вишкіл професійної, самосвідомої української армії, яку називають однією з найпотужніших в Європі», – вважає екс-офіцер Канади та НАТО, військовий експерт Ігор Козак.

Стати військовим на півроку

Тридцятип’ятирічний Андрій із Черкащини розповів, що спочатку уклав контракт на півроку, а потім подовжив договір. Служить у військовій частині у Василькові. До того ніколи не мріяв про військову кар’єру і працював вчителем фізики у звичайній школі. Каже, що піти служити вирішив після успішного досвіду своїх знайомих, які стали військовими-контрактниками. Важливу роль, зізнається чоловік, відіграв і матеріальний чинник: зарплата військового вища, ніж у вчителя.

За даними Міноборони, сьогодні рядовий контрактник ЗСУ отримує 7 тис. грн. Зарплата офіцерів вища і, залежно від звання, може сягати 16 тис. грн. При цьому всі, хто служать у зоні АТО, також отримують «бойову» надбавку, підвищення якої відбулося цієї весни за ініціативи Президента України Петра Порошенка.

«Для осіб, які виконують бойові завдання безпосередньо на лінії зіткнення, ми збільшуємо грошове забезпечення ще на 1500 грн, в цілому воно складатиме 7500 грн. Для тих, хто виконує бойові завдання на другій лінії, ми збільшуємо його ще на 1100 грн, і загальний обсяг доплати складатиме  3500 грн додатково», – зазначив Петро Порошенко.

За словами заступника начальника Генштабу Артура Артеменка, завдяки збільшенню цих надбавок бійці на першій лінії бойового зіткнення отримують у середньому понад 16 тисяч гривень.

Укласти контракт із ЗСУ можуть колишні строковики або військові, призвані за мобілізацією, які відслужили не менше 11 місяців. Термін дії контракту – 6 місяців. За бажанням він може бути подовжений ще на півроку або на 3-5 років (залежно від посади).  Також можна укласти контракт на «особливий період» (до завершення АТО). До війська приймають як чоловіків (18-60 років), так і жінок (18-50 років). При цьому, усі, хто укладають контракт, отримують одноразову грошову допомогу – 11 тис. грн для рядового військового.

«За 2016 рік і початок 2017 року у військо за контрактом прийшло 86 тис. військовослужбовців, що свідчить про те, що армія стає професіональною. Контрактники мотивовані, підготовлені, мають бойовий досвід. І це дало нам змогу на сьогодні відмовитися від мобілізації», – підсумовує міністр оборони Степан Полторак.

Що у соцпакеті?

На початку травня Президент Петро Порошенко підписав законодавчі зміни, що підвищують рівень соціального захисту військово-службовців та членів їхніх сімей. Зокрема, були закріплені вищі надбавки за службу на лінії зіткнення в зоні АТО, а також на 50 % були збільшені компенсації у разі отримання інвалідності чи загибелі військового під час бойових дій. Тепер вони складають близько 640 тис. грн та 1,2 млн грн, відповідно.

Важливо наголосити, що час перебування на військовій службі зараховується до страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Крім того, стандартний соціальний пакет військового-контрактника також передбачає безкоштовне лікування та реабілітацію у медзакладах Міноборони і знижки на санаторний відпочинок. Також у разі подовження контракту військові можуть безкоштовно навчатися на заочній формі за рахунок міністерства.

Крім того, учасники бойових дій додатково мають 75-процентну знижку на квартплату та комунальні платежі, право на безкоштовний проїзд у громадському транспорті та позаконкурсний вступ до навчальних закладів тощо. Також учасники АТО за бажанням отримують від держави земельні ділянки. З липня 2014 року до липня 2017 року  військовослужбовці оформили у власність понад 54 тис. земельних ділянок площею майже 65 тис. га.

І волонтери, і експерти погоджуються, що в українській армії залишається ще багато больових точок. Ще є над чим працювати. Усі завдання і цілі українського війська сформовані у програмі розвитку Збройних сил до 2020 року.

Матеріал Центру громадського моніторингу та контролю.

 

Залиште свій коментар