Від кого і коли чекати допомоги мешканцям багатоповерхівки?

Благоустрій: Від кого і коли чекати допомоги мешканцям багатоповерхівки?

Сьогодні однією з гострих проблем у м. Роздільна є стан житлового фонду багатоквартирних будинків. Більшість із них потребують проведення ремонтів та полагодження комунікацій. Витрати на їх утримання періодично зростають, стаючи постійним каталізатором неспокою громадян міста.

Процес створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) розпочався ще у 1995 році, як однієї з найефективніших форм управління будинком та житловим майном. Пішли цим шляхом й власники багатоповерхівок Роздільної. Але іноді масштаби аварій покрити власними силами мешканці не в змозі. Для цього у багатьох місцевих радах приймаються програми підтримки ОСББ з метою надання інформаційної підтримки та фінансової допомоги. Такої програми в Роздільнянській міській територіальній громаді не затверджено. Водночас, стан житлових будинків без капітальних ремонтів погіршується та потребує величезних фінансових ресурсів, які необхідні для реновації, і яких немає у співвласників багатоповерхівок.

Про ситуацією, з якою зіткнулись власники багатоквартирного будинку, що знаходиться у м. Роздільна по пров. Незалежний, 2, читайте у матеріалі.

Коротко про проблему

Будинок 5-поверховий, 25-квартирний, 1975 року забудови. У 2005 році будинок передано у власність ОСББ «Будівельник». Необхідність проведення ремонту даху будинку існує вже не один рік. Покрівля з азбоцементних листів площею 386,00 кв. м знаходиться в аварійному стані. Крім того, потребують поточного ремонту вентиляційні канали, фасад, цоколь. У 2016 році виконувався поточний ремонт покрівлі, на який Роздільнянською міською радою було виділено 30 тис. грн, а мешканці зібрали на цей ремонт 55 тис. грн. Однак це проблему не розв’язало, ситуація погіршилась після довготривалих опадів. Тому мешканці почали бити на сполох знову. В вересні 2023 року Роздільнянською міською радою виділено адресну фінансову допомогу мешканцям 20-ти квартир даного будинку на загальну суму 100,0 тис. грн, таку ж суму, 100 тис. грн, зібрали й співвласники багатоповерхівки. Цих коштів недостатньо для усунення проблеми, адже орієнтовний обсяг витрат – 450 тис. грн.

 

Звернення до Роздільнянської районної ради

З метою вирішення свого питання у березні поточного року мешканці багатоповерхівки звернулись до Роздільнянської районної ради. В результаті було створено комісію з проведення обстеження даху багатоквартирного будинку за адресою: м. Роздільна, пров. Незалежний, 2. До її складу ввійшли: Ольга Колесник (депутатка районної ради, голова комісії), Світлана Величко (депутатка районної ради), Андрій Коваленко (депутат районної ради), Марія Панчошенко (головний спеціаліст із загальних питань діяльності виконавчого апарату районної ради) та Олена Резнік (головний спеціаліст з питань організації діяльності районної ради та роботи постійних комісій районної ради). Представника Роздільнянської міської ради не вдалось залучити до роботи комісії в зв’язку з ненаданням міською радою кандидатури (лист Роздільнянської районної ради за № 50/01-25 від 14.03.2024 р.).

Після складеного акту про результати проведення обстеження та встановлення факту необхідності усунення аварійності даху, депутатами було затверджено рішення «Про звернення депутатів Роздільнянської районної ради Одеської області восьмого скликання до Роздільнянської міської ради Одеської області» (від 11 квітня 2024 року, № 372/VІІІ). Повний текст наводимо нижче:

«Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», на місцеві органи влади покладаються обов’язки здійснювати від імені громади та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та законами України. Так, до відання сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, питання щодо затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування.

Наразі нормативно-правова база взаємовідносин між виконавцями житлово-комунальних послуг та їх споживачами – мешканцями будинків передбачає обов’язкову участь власників житлових та нежитлових приміщень цих будинків в управлінні своїми житловими комплексами.

Одним із пріоритетних напрямків проведення житлової реформи є удосконалення системи управління сферою утримання житлового фонду шляхом утворення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (надалі – ОСББ), оскільки ОСББ є ефективним представником власників будинку, який може управляти і приймати рішення щодо ремонту будинку, його енергоефективної модернізації, розпоряджатися прибудинковою територією, замовляти необхідні для утримання комунальні послуги. Такий вид господарювання працює в більшості держав світу.

Загалом, реформа, яка була проведена в Україні у житловій сфері, виявила низку проблем, однією з яких стало проведення приватизації державного та комунального житла без створення відповідного інституту управління приватизованим житлом та вироблення стратегії фінансування капітального ремонту житла тощо. Як наслідок, власниками житла здебільшого стали особи, які не усвідомлюють обов’язку утримання житла та житлових об’єктів загального користування, що є необхідною умовою будь-якої власності, знаходяться в очікуванні повної фінансової допомоги з боку держави або місцевої влади, у тому числі на проведення ремонту свого будинку.

Враховуючи вищенаведене, рекомендуємо Роздільнянській міській раді Одеської області розробити та затвердити Програму сприяння підтримки будинків, які мають аварійні конструкції та перебувають у власності ОСББ на території Роздільняиської міської територіальної громади. Головна мета Програми – виділення фінансової допомоги з бюджету міської ради в якості співфінансування або надання безвідсоткового кредиту в рамках Програми на ті види робіт, в яких має потребу ОСББ, яким стане формування у свідомості мешканців багатоквартирних будинків господарчого ставлення до спільного майна, стимулювання їх активності в колективному управлінні будинком шляхом створення та підтримки об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, а також вдосконалення відносин, що виникають у сфері обслуговування житлового фонду цих об’єднань, і забезпечення надійності та безпечної експлуатації житлового фонду громади».

Відповідь Роздільнянської міської ради

Через два місяці Роздільнянська міська рада надіслала лист-відповідь на звернення депутатів Роздільнянської районної ради, в якому йдеться про те, що комісія з проведення обстеження даху багатоповерхового будинку вийшла за межі своїх повноважень, а складений Акт не може слугувати офіційним документом і підтверджувати якісь факти. Крім того, наведені посилання на законодавчі акти, які регулюють питання ОСББ (див. на фото нижче).  

Підсумовуючи свою відповідь, було зазначено, що міська рада ніяким чином не зобов’язана затверджувати Програму сприяння підтримки будинків, які мають аварійні конструкції та перебувають у власності ОСББ на території Роздільняиської міської територіальної громади та не може прийняти місцеву цільову програму підтримки ОСББ до завершення воєнного стану.

Звернення до Роздільнянської районної військової адміністрації

Розуміючи, що розв’язання наболілої проблеми заходить у глухий кут, співвласники багатоповерхівки звернулись до очільника Роздільнянської РВА Сергія Приходька. Справа в тому, що в цьому будинку мешкають родини військовослужбовців, які наразі боронять кордони нашої держави, захищаючи незалежність України. До звернення були додані й сім заяв від ветеранів війни, учасників бойових дій з проханням надати матеріальну допомогу для ремонту покрівлі. Після проведеної зустрічі з представниками ОСББ «Будівельник» Сергій Миколайович взяв питання на контроль для подальшого його вирішення.

Зі свого боку голова комісії з проведення обстеження даху багатоквартирного будинку по пров. Незалежний, 2, депутатка районної ради Ольга Колесник запевнила, що всебічно сприятиме в розробці даної програми, аби розв’язати проблему мешканців багатоповерхівки.

Також мешканці багатоповерхівки звертаються до людей доброї волі з проханням допомогти у вирішенні їхнього питання матеріально. Номер картки 5168745130914440 (Ольга Твердохліб).

(Матеріали, які використовуються в статті, надані головою комісії з проведення обстеження даху багатоквартирного будинку за адресою: м. Роздільна, пров. Незалежний, 2, Ольгою Колесник).

Коментарі від Роздільнянської міської ради згодом.

Далі буде…

Залиште свій коментар