Весняна обрізка дерев та ягідних

Поради спеціаліста

Обрізка плодових дерев

Обрізка плодових дерев – найнеобхідніший спосіб для формування крони, росту і плодоношення. У комплексі догляду за садовими деревами вона має не менш важливе значення, ніж внесення добрив, полив, аерація, мульчування чи обробка від шкідників і хвороб.

Обрізка крони зберігає здоров’я та сприяє довголіттю дерева, вона однаково необхідна як молодим, так і старим деревам. Правильне і своєчасне обрізання плодових дерев весною дозволяє отримати хороший урожай, крім того рослини будуть рости здоровими та сильними. Це обумовлено тим, що під час обрізки видаляються слабкі, хворі та погано розвинені гілки, а здорові і сильні отримують більше необхідних живильних речовин. Обрізка омолоджує дерево, збільшує врожайність, стимулює ріст нових гілок. Найкращим часом для обрізки плодових дерев вважається кінець зими або початок весни, адже в цей час рослини ще не прокинулися, але ось-ось почнеться період швидкого росту. У цій статті дізнаємось як правильно обрізати дерева весною, для чого це робити, та коли найкраще проводити таку процедуру.

Коли обрізати дерева:

  1. Обрізка дерев рано навесні (початок березня): проводиться до початку сокоруху, коли мине небезпека сильних морозів. У березні обрізку починають з молодих зерняткових садів – яблунь або груш.
  2. Весняна обрізка (кінець березня – початок квітня): обрізка більшості культур зерняткових і кісточкових (черешня, вишня, абрикос тощо), починаючи з молодших дерев. Обрізку і формування молодих дерев потрібно закінчувати до початку сокоруху, тому що обрізка в більш пізні терміни послаблює молоді рослини через втрату запасних поживних речовин, які є у гілках.

Плоди яблунь та груш з’являються на багаторічних пагонах. У слив, вишень і плодових кущів – на гілках минулого року. Обрізка вишень і слив не повинна бути сильною. Знаючи це, садівник може без шкоди для врожаю проводити весняну обрізку саду.

7 основних правил обрізки дерев та кущів:

  1. Кращий час для цієї процедури – рання весна, після закінчення сильних морозів. Завдяки цьому рани не підмерзають і швидко заростають. Зрізи повинні бути гладкими. Після процедури всі зрізи замазують садовим варом, щоб уникнути небезпечного для кісточкових камедеточення.
  2. Пагони підрізають над вічками, спрямованими назовні від крони, причому ріжуть зсередини назовні, так, щоб зріз починався з боку, протилежного вічка і на одній висоті з очком, але закінчувався трохи вище вічка.
  3. Середні гілки, які є продовженням стовбура, залишають довшими за інших.
  4. Торішні пагони можна підрізати залежно від росту й цілі обрізки.
  5. Коротку обрізку проводять на слаборослих деревах. Тут гілки зрізують над 2-3 вічком. Коротку підрізку застосовують на слабких, тонких гілках. Сильні ж гілки пускають довшими або новіші не обрізають.
  6. Середню обрізку застосовують при сильному рості. Пагони зрізають над 5 – м вічком.
  7. Довга підрізка використовується для сильнорослих дерев. У цьому випадку залишають 7-8 і більше вічок.

Обрізка ягідних культур

У малини сильні кореневі паростки на наступний рік дають більший урожай. А на дворічному пагоні цвітуть і приносять плоди лише гілки, що відходять знизу до висоти стебла, так що верхня його ¼ частина буває зазвичай безплідною.
Навесні видаляють сухі гілки від дворічних пагонів, які вже дали торік урожай. Потім з однорічних пагонів вибирають чотири кращих, а інші вирізують біля основи. Залишати більше число пагонів невигідно – виходить більше ягід, але дрібних і гіршої якості. Слід переконатися, чи здорові залишені для плодоношення пагони до того, поки не вирізані дрібні, але повноцінні пагони, які можуть їх замінити. Стебла, пошкоджені морозами, мають потріскану кору. Чотири кращих торішніх пагони укорочують на їх довжини.

Агрус приносить ягоди на однорічних гілках помірного зростання по всій їх довжині. Тому такі гілки зберігають. Вирізують навесні старі безплідні пагони біля основи. Для освітлення куща видаляють також слабкі однорічні гілочки.
Кущі смородини можна стригти у вигляді шпалери, піраміди або створювати кулясту форму. Роблять це в кінці березня або початку квітня.

Тамара Андрусь, провідний спеціаліст  відділу фітосанітарних заходів на кордоні Управління фітосанітарної безпеки

Залиште свій коментар