6 листопада відбулося засідання комісії ТЕБ та НС при райдержадміністрації, в ході якого розглядалася питання щодо запобігання розповсюдження гепатиту А (хвороба Боткіна) та вжиттю всіх необхідних заходів безпеки.
Днями цю небезпечну хворобу виявили у трьох учнів ЗОШ №2 м. Роздільна, які є родичами. Як повідомила начальник відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства управління Держпродспоживслужби у Роздільнянському районі Г.І. Головко, найчастіше інфекція потрапляє в організм людини з неякісною водою та продуктами харчування. На сьогодні встановлюється, де саме школярі були інфіковані. Під контроль взято харчоблок навчального закладу, в якому були виявлені деякі порушення.
Задля убезпечення учнів від захворювання комісією, після нетривалих дискусій, було прийнято рішення щодо закриття харчоблоку на карантин на 35 днів. Однак, присутні дійшли згоди, що у разі усунення всіх порушень раніше терміну карантину, це рішення може бути переглянуто. В.о. начальника управління Держпродспоживслужби у Роздільнянському районі О.М. Гнисюк порушив й іншу проблему: поблизу закладу розташовуються торгові точки, де ведеться торгівля продуктами харчування і діти є активними покупцями. Про те наскільки це безпечно та санкціоновано, на його думку, слід також перевірити компетентним органам.
Крім того, у зв’язку з виявленням гепатиту А, обговорили необхідність профілактики дітей, що могли мати контакт з інфікованими учнями. Для її здійснення слід придбати імуноглобулін, якого наразі в наявності у районній лікарні та Центрі надання первинної медико-санітарної допомоги немає. Більше того, як повідомили керівники цих медустанов, він не передбачений і державною медичною субвенцією. Сам препарат є досить дорогим. Про те на засідання комісії відзначили, що будуть вжиті заходи щодо пошуку необхідних коштів .
Про підготовку закладу до навчального року 2017 – 2018, учнів, які, на жаль, захворіли на хворобу Боткіна розповіла директор Роздільнянської ЗОШ №2 Л.С. Букреєва, яка відзначила, що під час літніх канікул було чимало зроблено для покращення матеріально-технічної бази, в тому числі і харчоблоку. Однак, склалася така прикра ситуація. Слід зауважити, що школярі, які захворіли гепатитом А, освітню установу відвідували нерегулярно і діагноз був встановлений після осінніх канікул.
Активну участь в обговоренні ситуації та можливих варіантів щодо запобігання подібних випадків у майбутньому взяли в.о. директора КУ «Роздільнянський районний центр забезпечення закладів та установ освіти» М.Д. Сухий, начальник відділу освіти РДАН.В. Красножон, в.о. головного лікаря ЦРЛ Д.С. Кущенко, головний лікар Центру надання первинної медико-санітарної допомоги К.П. Кирпиченко, голова райспоживспілки Л.В. Марців та інші.
Крім того, під час комісії вирішили здійснити перевірку усіх шкіл міста та району на відповідність харчоблоку санітарним нормам.
Наш кор.
Також подаємо інформацію спеціаліста щодо профілактики захворювання та саму хворобу.
УВАГА! ГЕПАТИТ А
Гепатит А – захворювання вірусної етіології, з переважно фекально-оральним механізмом передачі, яке може перебігати в різних клінічних формах. Джерелом інфекції є хворі з будь-якими формами гострого інфекційного процесу (жовтянична, безжовтянична, субклінічна, інапарантна).
Найбільш масивне виділення вірусу з фекаліями відбувається в останні 7-10 днів інкубації і в переджовтяничний період захворювання. У цей час хворі найбільш заразні. Механізм передачі збудника – переважно фекально-оральний (95 % випадків). Реалізація його відбувається через фактори, властиві кишковим інфекціям: воду, харчові продукти, брудні руки і предмети побуту. Водний шлях передачі збудника має місце при використанні недоброякісної питної води, купанні в забруднених водоймах, при інтенсивній контамінації вірусом ГА води. У дитячих і інших організованих колективах найбільше значення має контактно-побутовий шлях передачі збудника.
Інкубаційний період вірусного гепатиту А: мінімальний – 7, максимальний – 50, в середньому становить – 15-30 днів. Переджовтяничний (продромальний) період – короткий (3-7 днів) найчастіше протікає за грипоподібним та диспепсичним варіантом, підвищується температура тіла,частіше вище 38°С, лихоманка, головний біль, слабкість, зниження апетиту, нудота, блювота, болі в животі та/або відчуття тяжкості в правому підребер’ї. Спостерігаються закрепи, майже з такою ж частотою проноси. До кінця данного періоду сеча стає темною (колір пива). Спостерігається знебарвлення калу, з’являється субіктерічність склер, що свідчить про перехід хвороби в жовтяничну стадію. У 2-5% хворих жовтяниця є першим симптомом захворювання. З моменту появи жовтяниці поліпшується самопочуття хворих. Жовтяниця швидко нapостає, досягаючи максимуму протягом тижня. В цей період деякі симптоми переджовтяничного періоду слабшають та у значної частини хворих зникають, але довше зберігається слабкість і зниження апетиту. Іноді зберігається відчуття тяжкості в правому підребер’ї. У дитячих дошкільних колективах до 70 % випадків ВГА представлено безсимптомним клінічним перебігом.
Основними профілактичними заходами при гепатиті А є покращення санітарно-гігієнічних умов довкілля, безпека харчових продуктів та води, забезпечення повсюдного і постійного виконання санітарно-технічних і гігієнічних норм і правил санітарно-протиепідемічного режиму в дитячих установах, навчальних закладах; дотримання правил особистої гігієни, гігієнічне виховання населення. Заходи слід направити на активний пошук джерел інфекції, посилення дезінфекційного режиму, санітарне виховання дітей і дорослих стосовно реальної небезпеки зараження вірусним гепатитом А. за контактуючими встановлюють нагляд на протязі 35 днів від моменту контакту. У період передсезонного підвищення захворюваності ефективна імуноглобулінопрофілактіка, що забезпечує захист протягом 3-4 міс.
В даний час в якості засобу специфічної профілактики запропонована вакцина проти вірусного гепатиту А, так як введення імуноглобуліну забезпечує швидкий, але короткочасний захист. Випускають ефективні і нешкідливі вакцини проти вірусного гепатиту А, які забезпечують збереження імунітету до 10 років. Однак широке поширення вакцинації проти вірусного гепатиту А стримує її порівняно висока вартість. З огляду на високу ураженість дітей і той факт, що вони є основним джерелом інфекції для дорослих, перспективним напрямком є вакцинопрофілактика вірусного гепатиту А у дітей молодшого віку і школярів, давно широко проведена в США і ряді країн (Ізраїль, Іспанія, Італія). Але на жаль щеплення проти гепатиту А не входить в календар обов’язкової планової вакцинації в Україні.
С.Антонюк, завідуюча інфекційним відділенням Роздільнянської ЦРЛ.