Реформа охорони здоров’я: що потрібно знати громадянам?

У рамках інформування громадськості про підготовку та перебіг реформи первинної ланки, МОЗ України відповідає на найпоширеніші запитання, що надійшли на адресу міністерства

Чи можливо зробити якісну медицину всюди та для всіх?

Модель, яка дозволяє забезпечити якісний рівень захисту для всіх  громадян, винайшли у середині ХХ сторіччя.

Це модель національного медичного  страхування — громадяни платять податки, а держава із зібраних коштів сплачує адресні страхові виплати лікарням, куди ці громадяни йдуть.

Тобто, застраховані тільки ті, хто платить податки?

Саме так. Тому що, насправді, податки платять усі. Навіть, якщо ви отримуєте  зарплату в конверті, ви платите  20 % ПДВ з будь-якої своєї покупки. Частина цих грошей — це ваш страховий внесок у систему національного  страхування. І це значить, що ви теж застраховані Національною службою здоров’я України (або коротко НСЗУ).

І як усе буде працювати?

З середини 2017 року кожен українець зможе обрати собі сімейного лікаря, терапевта чи педіатра для дитини — ми називаємо це «лікар первинної ланки». Ніяка «прописка» для цього не  потрібна, лише паспорт, щоб вас ідентифікувати. Завдання цього лікаря — робити так, щоб ви завжди були здорові, а якщо щось трапилось — швидко розібратися в проблемі, діагностувати її, з урахуванням усіх ваших особливостей, та знайти вам лікаря-спеціаліста, який цю проблему вирішить.

Але ж я не лікар, як я зрозумію, чи мій сімейний лікар — професіонал?

Ви повинні знайти, як то кажуть, «свою людину», якій ви будете довіряти та приймати її допомогу. А наше завдання у найближчі роки — довчити всіх лікарів.  Якщо вам не комфортно з вашим сімейним лікарем (педіатром, терапевтом), або ви маєте сумніви щодо його професіоналізму — ви можете його змінити. Тоді ваше страхове покриття  почне отримувати новий лікар. Досвід усіх країн, де працює ця модель, показав, що люди дуже прискіпливо обирають сімейних лікарів.

Хіба зараз усе працює не так?

На жаль, ні. Як часто буває, проблема у грошах. Зараз лікар первинної ланки отримує свою невелику зарплату незалежно від того, чи ви до нього взагалі прийшли. А тепер, коли ви оберете собі лікаря та зареєструєтесь у нього, саме цей лікар (якщо він ФОП) чи лікарня, в якій він працює, отримають весь страховий бюджет за вашу підтримку і будуть розпоряджатися ними на власний розсуд. Лікарі та лікарні отримають можливість організовувати свою роботу автономно, без вказівок зверху — і ми впевнені, що українці спроможні господарювати зі здоровим глуздом  ефективніше, ніж  за застарілими нормативами, яким уже понад 50 років.

Що означає «автономно»?

Зараз майже всі лікарні мають юридичний статус «бюджетних закладів» та працюють за єдиними нормативами. Звучить гарно, а на практиці вони у грудні подають план витрат на опалення на рік вперед і повинні через рік його виконати — незалежно від того, тепла зима чи холодна. Під час реформи заклади отримають статус «неприбуткових комунальних підприємств» — тобто, зможуть не тільки користуватися всіма правами та можливостями комерційних підприємств, але ще й не платити податок на прибуток. Що важливо, лікарні й далі будуть комунальними, тобто, належатимуть громадам.

Отже, вони самі будуть визначати ціни?

Комерційні медичні заклади працюють на вільному ринку. Але для бюджетних та комунальних закладів, про які ми говоримо, є специфічні обмеження, навіть вписані в Конституцію України. Тому будь-які тарифи страхових виплат, можливі співоплати та інше встановлює Національна служба здоров’я України, і ці тарифи однакові для всіх.

Скільки платитимуть за пацієнта?

Національна служба здоров’я України платитиме сімейному лікарю тариф за кожного, хто його обрав своїм лікарем.

Зрозуміло, що літня людина потребує значно більше уваги, ніж здоровий студент. Тому розмір тарифу залежатиме від вашого віку. В середньому, це буде 210 гривень на рік за людину. Але ж, що менше пацієнти хворіють, то менше у лікаря первинної ланки роботи. Тому ми говоримо, що платимо сімейним лікарям «за здоров’я пацієнтів».

Хіба ж цього достатньо?

210 гривень можуть здаватися невеликою сумою, але за дві тисячі пацієнтів лікар-ФОП або заклад первинної ланки отримає щорічно близько 420 тисяч гривень. Ці гроші підуть на оплату оренди чи комуналки, базові витратні матеріали та зарплату. Що важливо: ліки та аналізи, які потрібні пацієнтам, у цей бюджет не входять. В ефективній медичній практиці і лікар, і медсестра зможуть заробляти гідні гроші, а головне — самі на це впливати.

То я повинен буду сам платити за ліки та аналізи?

 Щодо ліків – зараз запускають систему «реімбурсації» по трьох великих групах хронічних захворювань. Реімбурсація — це система, в якій ви за рецептом від лікаря отримуєте ліки в аптеці, а вона одержує відшкодування від держави саме за ваші ліки. Цього року у програму реімбурсації увійшли бронхіальна астма, діабет другого типу та серцево-судинні захворювання. І цього разу аптека насправді отримає гроші, а не так, як було з реімбурсацією 2012 року. Виплати за аналізи працюватимуть схоже. Їх запустять у другу хвилю реформи — вже 2018 року.

Але ж лікар первинної ланки тільки діагностує та лікує прості проблеми?

Якщо ви захворіли серйозніше і сімейний лікар не може вирішити цю проблему сам, він допоможе вам обрати лікаря-спеціаліста та найякіснішу з навколишніх лікарень. Ця лікарня отримає страхову виплату від НСЗУ саме за вас та ваш випадок. Тобто, тут ми будемо платити не за вашу «підтримку», а за максимально швидке та ефективне вирішення конкретної проблеми з вашим здоров’ям. Ці виплати ми починаємо розгортати також у 2018 році. Хотіли б раніше, але Україна — дуже велика країна, і для неї навіть такі терміни є дуже стислими.

То коли кінець реформи?

Повністю на нову систему фінансування системи охорони здоров’я Україна перейде за 3 роки. Але лікарі будуть далі вчитися, наука винаходитиме нові ліки та методи, громади займатимуться енергоефективністю та комфортом своїх лікарень. Незмінним залишиться одне: коли вам будуть потрібні захист та допомога, за вами стоятимуть страхові кошти Національної служби здоров’я України — незалежно від того, чи є у вас гроші.

 

Залиште свій коментар