Права споживачів: чи можна перевозити тварин у громадському транспорті

Чи замислювалися Ви над тим, що наші домашні тварини теж мають права? Зокрема, право подорожувати зі своїм господарем? Сьогодні спробуємо розібратися з найчастішими запитаннями, що виникають при перевезенні тварин громадським транспортом.

Загальні питання перевезення тварин врегульовані Постановою Кабінету Міністрів України № 1402 від 16.11.2011 «Про затвердження Правил транспортування тварин». В цьому документі досить докладно визначені умови перевезення різних видів тварин та порядок забезпечення належного рівня безпеки та створення необхідних умов для них під час транспортування. До прикладу, встановлюються мінімальні денні норми корму та води для тварин, розміри кліток для птахів чи контейнерів для риби тощо.

У будь-якому випадку заборонено перевозити

  • новонароджених тварин із незагоєним пуповинням;
  • маленьких тварин (наприклад, кошенят чи цуценят віком до 56 днів, якщо вони перевозяться без матері);
  • хворих тварин, які під час руху відчувають біль, не можуть самостійно рухатися чи мають тяжке відкрите поранення або випадіння органів;
  • самок під час останнього періоду вагітності.

Розглянемо порядок транспортування тварин різними видами громадського транспорту.

Залізничний транспорт

Подорожі в поїздах разом з тваринами регулюються «Правилами перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України», що затверджені Наказом Міністерства транспорту та зв’язку України № 1196 від 27.12.2006 року.

Отже, подорожувати з великими (вище ніж 45 см у холці) собаками можна в окремому купе купейного вагона (не більше двох тварин) за умови оплати повної вартості всіх незайнятих місць купе чи в плацкартних вагонах в крайніх тамбурах першого й останнього вагонів під наглядом супровідника. Але в будь-якому поїзді собаки мають бути в наморднику та на повідку.

Малих собак та котів (не більше двох на одного пасажира) дозволено перевозити в клітці чи корзині під сидінням власника на місці для ручної поклажі або на руках господаря.

Птахи мають бути в клітках, покритих щільною темною матерією, через яку не проникає сонячне світло, для того, щоби не створювати незручностей для інших пасажирів.

Інші дрібні кімнатні тварини можна перевозити у всіх типах вагонів незалежно від наявності ручної поклажі в ящиках, корзинах чи клітках (не більше одного місця ручної поклажі) на місцях, відведених для ручної поклажі.

Скільки коштує білет для тварини?

В пасажирських поїздах за свого улюбленця необхідно заплатити як за 20 кг багажу, а в поїздах приміського сполучення дозволено безкоштовно провозити одну маленьку собаку чи іншу дрібну кімнатну тварину у спеціальному засобі для перевезення чи птаха в клітці. А за велику собаку доведеться заплатити половину вартості повного квитка за кожну особину чи місце.

Пасажирам з вадами зору дозволяється перевозити з собою собак-поводирів у загальних та плацкартних вагонах без додаткової оплати.

Важливо! Обов’язково необхідно мати на свого домашнього улюбленця належним чином оформлений ветеринарний документ.

Крім того, ви також повинні самі турбуватися про своїх тварин, поїти їх, годувати (наприклад, собак і котів, що перевозяться, необхідно годувати і напувати з інтервалами, що не перевищують відповідно 24 і 8 годин), у разі потреби – прибирати.

Міський громадський транспорт

Загальні умови транспортування тварин в міському автомобільному транспорті наведені в п. 44 Постанови Кабінету Міністрів України № 1402 від 16.11.2011, про яку ми вже згадували. Згідно цього документа, можна перевозити дрібних тварин у кошиках, сумках із суцільним дном, птахів у клітках, собак у намордниках за наявності повідка, за умови, що тварини не забруднюють салон та речі пасажирів і розташовуються на підлозі, а за наявності підстилки – на сидінні (під час перевезення в таксі).

Крім того, різні види транспорту та перевізники можуть встановлювати власні правила перевезення тварин. Це прямо передбачено в п. 27 Постанови Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2004 р. №1735 «Про затвердження Правил надання населенню послуг з перевезень міським електротранспортом». Наприклад, у Львові пасажири можуть безкоштовно провозити в міському електричному дрібних звірів і птахів у клітках, а також собак у намордниках за наявності поводків та котів. А в Київському чи Харківському метро можна перевозити лише невеликих тварин чи птахів у спеціальних контейнерах чи клітках. Щоправда, це правило не стосується собак-поводирів.

В усіх випадках відповідальність за безпеку тварини несе той, хто її супроводжує, а оплата за перевезення тварин здійснюється згідно з правилами транспортної організації, що здійснює перевезення.

Авіаційні перевезення

За загальними вимогами в салоні повітряного судна можна перевозити

  • службових собак у супроводі кінолога;
  • собак-поводирів, що супроводжують сліпих або глухих пасажирів;
  • дрібних тварин, вага яких разом кліткою не перевищує 8 кілограмів.

При цьому, службові собаки чи пси-поводирі повинні мати ошийник та намордник і бути прив’язані до крісла біля ніг кінолога чи власника. А тварини, вага яких разом із засобом перевезення більше 8 кілограм, перевозяться в багажно-вантажних відсіках літака.

Обов’язково необхідно мати ветеринарні документи для своїх улюбленців.

Крім того, перед повітряною подорожжю необхідно ознайомитися з правилами перевезення домашніх тварин саме у своєї компанії-перевізника, адже вони можуть мати свої відмінності та особливості.  Також має значення країна, в яку ви подорожуєте. Наприклад, для подорожі в країни Європи чи Африки необхідні різні щеплення.

Тетяна Кулішова,

директор Роздільнянського місцевого центру

з надання безоплатної вторинної правової допомоги

Залиште свій коментар