Початок Різдвяного посту

Нова дата, правила харчування, кому можна не дотримуватися

Коли Різдвяний піст 2023

Різдвяний піст або Пилипівка триває 40 днів перед Різдвом. З переходом на новоюліанський календар Різдво в Україні відзначатимуть 25 грудня. А Різдвяний піст 2023 за новим стилем починається 15 листопада і закінчується 24 грудня.

Деякі українці продовжать відзначати Різдво 7 січня за старим стилем. В такому випадку дотримуватись Різдвяного посту їм потрібно з 28 листопада 2023 року по 6 січня 2024 року.

Останній день перед постом, коли ще дозволена м’ясна і молочна їжа, у православних називається заговини. Заговини на Різдвяний піст за новим стилем будуть 14 листопада, а за старим – 27 листопада.

Коли закінчується Різдвяний піст / фото ua.depositphotos.com

Різдвяний пост 2023 – календар харчування

У Різдвяний піст дотримуються суворих правил харчування, які передбачають повне вилучення з раціону м’яса, яєць та молочних продуктів. Водночас від дня тижня залежить, що можна їсти на Різдвяний піст.

Весь пост триває 40 днів і поділяється на три етапи:

  • Перший етап: 15 листопада – 6 грудня.
  • Другий етап: 7 грудня – 18 грудня.
  • Третій етап: 19 грудня – 24 грудня.

У перший етап з 15 листопада по 6 грудня по середах і п’ятницях дотримується сухоїдіння, що означає вживання тільки неперероблених продуктів, які не пройшли термічну обробку. У понеділок можна їсти приготовлені страви, але без додавання олії, а по вівторках, четвергах і вихідних можна додавати в їжу олію, пити вино і їсти рибу.

У другий етап з 7 грудня по 18 грудня правила харчування не змінюються за винятком того, що вино та риба тепер дозволяються лише у вихідні.

У третій етап з 19 грудня по 24 грудня пост найсуворіший. Крім вихідних додавати олію в їжу не можна.

Хто може не дотримуватися посту

Християнський піст повинен допомогти людині, а не нашкодити. Тож люди зі слабким здоров’ям можуть не постити, якщо відмова від м’яса і молочних продуктів шкодить їхньому організму.

Також від посту звільняються люди, які знаходяться в складних життєвих умовах, де дотримання посту неможливе. Наприклад, посту можуть не дотримуватися військові на передовій і жителі прифронтових територій. Це не буде вважатися гріхом, адже в таких умовах немає можливості скласти повноцінний пісний раціон.

Ось кому можна не дотримуватися посту:

  • діти до 14 років;
  • люди зі слабким здоров’ям, хронічними захворюваннями, віковими хворобами:
  • вагітні жінки і годуючі мами;
  • мандрівники, які довго перебувають у дорозі;
  • військовослужбовці та жителі зони бойових дій.

Також якщо ви відчуваєте, що не зможете повністю дотримуватися всіх правил Різдвяного посту, то спробуйте почати з малого. Наприклад, відмовтеся від м’яса, яєць і молочних продуктів на вказаний період, але готуйте гарячу їжу в дні сухоїдіння.

Джерело: УНІАН

Залиште свій коментар