ДОСВІД РЕФОРМОВАНИХ ГРОМАД. ІСТОРІЯ УСПІХУ  БЕЗДРИЦЬКОЇ ОТГ

 Створена 5 вересня 2016 року шляхом об’єднання двох сільських рад (4 населені пункти). Чисельність населення громади 3734 особи.

Голова Бездрицької ОТГ – Олександр МАРКІН.

         У ПОПЕРЕДНІХ випусках газети «Вперед» ми ознайомили вас, шановні читачі, з досвідом реформованих громад Дніпропетровської області.    Після цього редакція газети «Вперед» стала учасницею ще одного, не менш цікавого та змістовного, престуру «Як ідуть реформи на Сумщині». Захоплюючу та дуже насичену програму підготували для нас координатори Харківського та Сумського пресклубів Людмила Доля та Алла Федорина відповідно. Серед учасників престуру були представники засобів масової інформації Дніпропетровської, Полтавської, Донецької, Харківської, Сумської областей. Нам же випала нагода представляти Одещину.

         Разом із журналістами, учасником заходу був експерт із реформування місцевого самоврядування та реформи децентралізації в Україні; екс-директор Сумського підрозділу Центру розвитку місцевого самоврядування/ Local Government Development Centre Олександр Хоруженко. Пан Олександр відповідав на важливі питання щодо втілення в життя реформи децентралізації на території України, адже добре володіє ситуацією, що складається практично в усіх регіонах, та сміливо апелює цифрами. Тож, у такому складі ми відправились знайомитись із досвідом двох об’єднаних територіальних громад – Бездрицької та Тростянецької. З вагомими досягненнями та вражаючими планами на майбутнє вважаємо за потрібне поділитися із нашими читачами. ПЕРШИМ пунктом нашого туру стала Бездрицька ОТГ. Люб’язно зустрів журналістів у своєму кабінеті її голова Олександр Маркін. Олександр Васильович коротко ознайомив із сьогоденням громади та розпочав показову екскурсію соціальними об’єктами ОТГ. На території об’єднаної громади функціонують: – 2 заклади охорони здоров’я; – 4 заклади освіти, а саме: 2 загальноосвітніх навчальних заклади I-III ступенів, 2 дошкільних навчальних заклади – ДНЗ «Веселка» с. Бездрик та ДНЗ «Росинка» с. Токарі; – 4 заклади культури; – 1 спортивний заклад. ЗА ЧАС і с н у в а н н я Бездрицької ОТГ зроблено чималий вклад у розбудову та розвиток її території.

         Мабуть найважливіше досягнення цієї громади – нова Амбулаторія загальної практики сімейної медицини у селі Бездрик. Виконуючий обов’язки головного лікаря Андрій Обозний розповів про сьогодення новенького сільського закладу медицини. Ще за рік до початку реформи первинної ланки медицини, 2017 року, амбулаторія стала окремим юридичним закладом, перейшовши на баланс сільської ради. Стара будівля не мала необхідних умов, була достатньо тісною. Тому було вирішено побудувати нову амбулаторію «з нуля», на що витрачено 6,4 млн (співфінансування з місцевого бюджету склало 1 млн грн). У цю ж суму увійшло і придбання нового спецавтомобіля.

Бездрицька АСМ обслуговує 1820 осіб. Декларацію із сімейним лікарем уклали 1688 громадян

         На сьогоднішній день фінансування Бездрицької АСМ – це кошти Національної служби здоров’я України (НСЗУ) і дотація сільської ради у співвідношенні 65 і 35 відсотків відповідно. У 2018-2019 роках, за словами Андрія Петровича, були змушені провести оптимізацію штату. Під скорочення потрапили сестра-господарка та медична сестра. За рахунок того, що сімейний лікар має водійське посвідчення, зараз планується скорочення і посади водія. Натомість чекають на ще одного лікаря. Зекономлені ж кошти використовують на надбавки до зарплати іншим працівникам закладу. Лікар, який працює тут вже близько 9-ти років, не місцевий, до робочого місця він щодня добирається за 10 кілометрів. Зарплата його коливається в межах 14 тисяч гривень. Питання придбання житла для лікаря поки на стадії обговорення.

         При амбулаторії облаштована сучасна лабораторія. Всі аналізи за програмою медичних гарантій проводяться безкоштовно, ряд інших аналізів – за кошти місцевого бюджету. В міську лікарню направляють лише у випадках, коли потрібні обстеження на біохімію та деякі інші, більш рідкісні. Є в наявності тести на коронавірус. Хворих на COVID-19 на той час не виявлялося. Були підозри, але результати обстеження показали позитивний результат. Колектив медиків повністю забезпечений засобами захисту та диззасобами. За забір аналізів на коронавірус отримуються кошти від НСЗУ. Працює тут і лікарстоматолог, для якого придбали нове стомат- та рентген устаткування. Хоча в первинній медичній допомозі стоматолог не передбачений, таку посаду ввели до штатного розпису. Зарплату цей лікар отримує з місцевого бюджету. Безкоштовно послуги стоматолога надаються всім пільговим категоріям місцевого населення, інші ж мешканці розраховуються згідно з досить лояльними тарифами, затвердженими на сесії сільської ради.

          НАСТУПНИМИ делегації журналістів показали заклади освіти. «Питання фінансування закладів освіти є пріоритетним у роботі голови громади, за що особливо вдячні», – наголосила, зустрічаючи гостей з різних областей, директорка Бездрицької ЗОШ Тетяна Петренко. Разом із начальницею відділу освіти Наталією Дудченко, вони провели екскурсію даним освітнім закладом. Враження від побаченого були найкращі.

         Тривалий час, ще до  об’єднання громади, школа мала проблеми з покрівлею. Наразі реконструкція даху полегшила роботу всієї освітянської родини. Ззовні школа утеплена та пофарбована у яскраві кольори – символ різнобарвного веселого дитинства. Також після об’єднання була зроблена підвісна стеля, повністю замінено освітлення, встановлено нові двері, вікна тощо. Кожен учень має індивідуальну шафу, в якій зберігає одяг та інші особисті речі. В минулому році школу закінчили 184 учні. З вересня планується близько 200-т. Опорної школи у даній громаді немає, бо відсутній шкільний автобус. Обидві школи, приблизно з однаковою кількістю учнів, працюють як звичайні загальноосвітні заклади І-ІІІ ступенів.

         На момент нашого візиту тривали ремонтні роботи в багатьох кабінетах школи. Особлива увага – умовам для першокласників. Ціна одного комплекту парта + стілець, придбаного для учня 1 класу, становить 2,5 тисячі гривень. Крім класної, у першачків є власна спальна кімната, ігрова, дві вбиральні (окремо для хлопчиків та дівчаток). Взагалі, тут у початковій школі учні навчаються кожного року в різних класних кімнатах. Всі вони облаштовані відповідно до навчальної програми 1, 2, 3 та 4 класів. Оновлюється і матеріальна база кабінетів для старшої школи – ІІ поверх школи. Минулоріч було облаштовано два комп’ютерні класи, придбана мультимедійна дошка; за період карантину відремонтовано кабінети фізики, української мови та літератури, створюється кілька кабінетів інклюзивної освіти, наразі в них триває капітальний ремонт.

Класна кімната першого класу облаштована за вимогами НУШ
Бездрицька ЗОШ
На кожній парті у класних кімнатах для другокласників – робочі планшети
Кімната групи продовженого дня у Бездрицькій ЗОШ
Пишаються педагоги і своїми учнями. Кажуть, що позитивні реформи сприймаються ними добре, діти стають ще відповідальнішими, бережливо ставляться до всього. Тому не було сумніву та пересторог, коли вирішили поставити великий акваріум у холі другого поверху. Єдина неприємність, яка виникла з часом, – це те, що учні назвали рибок іменами вчителів. Знайшовся серед мешканців акваріуму навіть кандидат на звання голови ОТГ

         ДОВІДКОВО. Усі позитивні зміни, що виникли за період існування Бездрицької ОТГ, стали можливими завдяки тому, що на капітальні вкладення за період 2017-2019 років було спрямовано 18102,7 тис. грн, що склало 17,3 % всіх видатків громади, з яких: • власних коштів – 8555,2 тис. грн; • коштів державного фонду регіонального розвитку – 2224,587 тис. грн; • коштів субвенції на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій – 2595,0 тис. грн; • коштів субвенції на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад – 4727,7 тис. грн. У структурі місцевих податків за результатами 2019 року левову частку займає Податок на доходи фізичних осіб – 29,85 %. Також значний вплив на формування дохідної частини мають Податок на землю 21 % та Акцизний податок – 14,7 %.

         Найбільшими не бюджетними платниками до бюджету Бездрицької сільської об’єднаної територіальної громади є такі підприємства: ТОВ «Сумихімпром», яке має на території громади приміщення для господарської діяльності, майданчик для зберігання відходів хімічної промисловості та орендує земельні ділянки; ПАТ «Сумський завод продтоварів», колишній Бездрицький спиртзавод, який через складні економічні умови був перепрофільований і першу нову продукцію виготовив у лютому 1988 року; сьогодні ПАТ «Сумський завод продовольчих товарів» (торгова марка «Олівія») виготовляє майонези, гірчиці, кетчупи та соняшникову олію; ПрАТ «Тепличний комбінат», що займається вирощуванням овочів та розсади; ТОВ «Надра» та ТОВ «АП «Прогрес-технологія» – займаються видобуванням піску відкритим методом; ТОВ «Зерне» та ФГ «Мрія-СК», які орендують землі на території громади.

         На другому поверсі школи розмістилися кабінети спеціалістів відділу освіти. Протягом трьох років існування ОТГ на облаштування школи витрачено 1 млн 700 тисяч гривень (у межах 280 тисяч – державної субвенції, інше – місцеві кошти). Бездрицький дитячий садочок “Веселка”, за словами завідуючої Наталії Толстікової, готується до відкриття. Не працював він не через карантин. Причиною закриття стало підтоплення, через яке виникла потреба робити ремонт деяких приміщень. На сьогоднішній день садочок відвідують 64 дитини у трьох вікових групах, але йде тенденція до зменшення. Фінансування закладу дошкільної освіти відбувається за системою: 50 % бюджетних та 50 % батьківських коштів.

Територія садочка «Веселка» – кольорово, зелено, затишно

 

         Всередині дуже затишно та сучасно. Переважну більшість було зроблено за період існування ОТГ. ЗАРАЗ ОТГ вирішує проблему якості питної води в селі Токарі – підключення до Василівського водозабору, з якого отримує воду місто Суми. Бо хоча водозабір розташований на території колишньої Токарівської сільської ради, але жителі села отримували воду значно гіршу, зі старої водонапірної башти. На даний момент завершуються роботи по-перше з реконструкції водогону, по-друге з розроблення проєкту та проведено його експертизу. Для реалізації запланованого кошти є, але триває процес отримання дозволу з Києва на початок робіт.

 

ЦІКАВО: Журналістів звернули увагу, що не була змінена назва вулиці Жовтневої після реформи декомунізації. Як пояснив голова ОТГ, назву вулиці просто пов’язали із  місяцем жовтнем, відхиливши інші асоціації

         Юлія ГАНГАН

Залиште свій коментар