Чи є альтернатива пластику?

Проблема. Наша країна, як і весь світ потерпають від великої кількості пластикових пакетів. Не є винятком і наше місто. Куди не озирнись, всюди майорять різнокольорові пакетики, особливо на прилеглих до сміттєвих баків територіях.

Щоразу, повертаючись з магазину, ми розбираємо свої покупки. Ставимо пакетик на стіл, а в ньому пакетик, а в пакетику пакетик… Крупи висипаємо у спеціальні контейнери, розкладаємо продукти в холодильник. У результаті лишається з десяток пакетиків після усього купленого краму. І що з ними робити? Мабуть, у кожного на кухні є спеціальний відділ, куди їх збираємо, і життя целофанового виробу тільки починається. На жаль, зручні пластикові пакети – це агресивний, інвазивний вид, який завдає неабияку шкоду екосистемі, має короткий термін молодості, але дуже довгу старість.

До відома. Пластикові пакети стали невід’ємною частиною людського побуту у 1950-х роках. З того часу використання пакетів настільки збільшилося, що сьогодні вони становлять половину всього поліетиленового сміття у світі. Більшість пластику, за підрахунками ООН, потрапляє на сміттєзвалища, перероблюють лише 9 %, і то лише 2 % перетворюють у якісні вторинні товари. Якщо людство продовжить використовувати пакети з такою ж швидкістю, то вже у 2050 році на звалищах лежатиме 12 млрд тонн пластикового сміття, а вся індустрія з виробництва цього світового зла поглинатиме 20 % світового видобутку нафти.

Реакція влади. Ми вже настільки перенаситили присутність пластику у нашій атмосфері, що даним питанням серйозно почали перейматися і у всесвітніх організаціях з охорони навколишнього середовища. Приєдналась до боротьби з целофаном й Україна, і, відповідно до рішення уряду, з 1 лютого за пластикові пакети ми платимо від 2 до 3 грн. Це стосується пакетів з товщиною стінки понад 50 мікрометрів – досить товсті пакети, які й так уже продаються за такі суми. А звичні тонкі пакетимайки, в які ми звикли складати овочі та фрукти, як і раніше, коштують у магазинах у середньому по 8-20 копійок.

Що зміниться з 9 березня?  З 9 березня набувають чинності нові обмеження, які можуть вдарити по кишені українців, адже «кульочки» подорожчають у 10 разів. Буде повністю заборонено їх розповсюдження в об’єктах роздрібної торгівлі, громадського харчування тощо: надтонких пластикових пакетів із товщиною стінки менш як 15 мікрометрів (крім первинного пакування для м’яса, риби та розсипних товарів); тонші – зі стінками завтовшки від 15 до 50 мікрометрів; оксорозкладних пластикових пакетів. Однак і далі буде дозволено продаж щільних пакетів зі звичного пластику з товщиною стінок від 50 мкм. У них нині часто пакують об’ємні чи важкі продукти. Всі інші пакети, які будуть використовувати або продавати в магазинах з 9 березня, мають бути виготовлені з біорозкладної сировини та зі спеціальним маркуванням.

АЛЬТЕРНАТИВА ПЛАСТИКОВИМ ПАКЕТАМ

Стильні авоськи. Нещодавно на них звернули увагу дизайнери й радо використали в модних показах. Вони трендові, практичні та багаторазові. Звісно, ключі сюди не покладеш, але за фруктами й овочами в магазин сходиш.

Багаторазові торбинки. Шопери вже не перший рік залишаються у списку модних трендів. Вони і пакет чудово замінять, і сумку для ноутбуку. Для виготовлення таких екоторбинок найчастіше використовують льон або сітчастий матеріал. І найприємніше те, що використовувати їх можна роками. Тож, слід замислитися над новим бізнесом.

Паперові пакети. Зараз дивно усвідомлювати, що винахідник пластику свого часу теж врятував Землю. Його дуже хвилювала проблема вирубки лісів, яка є актуальною до сьогодні. Тому ми в жодному разі не закликаємо до нищення “легень планети”. Радше просимо звернути увагу на винахід Валентина Фречки. Він дійшов до ідеї виготовлення пакетів із опалого листя ще за шкільною партою. Хіба не геніально?

Торбинки-сітки. Підійдуть для фруктів, овочів і розсипних продуктів. Вони легкі, як і поліетиленові пакети. Їх можна купити або пошити самому. Наприклад, зі старого тюлю.

Вощені серветки. А хто взагалі сказав, що усе потрібно пакувати у пакети? Якщо ваш внутрішній бунтівник теж хоч раз ставив це питання, тоді ідея загортати продукти в серветки вам сподобається. Полягає вона ось у чому: бавовняні серветки просочуються бджолиним воском, кокосовою олією та олією жожоба (ці інгредієнти подбають про збереження свіжості).

Пакети з кукурудзяного крохмалю. Якщо перераховані вище ідеї здаються ще надто новаторськими та незвичними, тоді спробуйте цю альтернативу. Кукурудзяні пакети виглядають так само, як пластикові, але вважаються повністю екологічними. Компостуються вони в домашніх умовах всього за три місяці. І придбати їх можна за доступною ціною — всього 60 грн за рулон з 50 штук.

Реакція населення. Поспілкувавшись з продавцями та покупцями магазинів м. Роздільна, дійшла до висновку, що розв’язати проблему з обігом пластикових пакетів одномоментно просто нереально. У своїй більшості, продавці й досі не підвищили ціни на пакети, а покупці й надалі пакують свої покупки у безліч целофану. Водночас, вже спостерігаємо, що все більше роздільнянців ходять по магазинах з екоторбинками, або зі своїми пакетами багаторазового використання, а у магазинах починають пакувати певні продукти у паперові коробочки. Маємо надію, що ситуація ще більше зміниться після 9 березня, але поки кожен з нас особисто не зрозуміє ту шкоду, яку завдає пластик, й надалі потерпатимемо від купи сміття, «милуючись» краєвидами із безлічі різнокольорових «кульочків».

Наталія БУКОВСЬКА

Залиште свій коментар