8 березня чи 25 лютого?

Народні обранці зареєстрували у Верховній Раді законопроект №9009 про скасування святкування 8 березня в Україні та перенесення свята на 25 лютого – день народження Лесі Українки. Також вони пропонують скасувати 1 і 9 травня. Проект закону було зареєстровано 13 лютого і зараз перебуває на розгляді комітету з питань соцполітики.

Роздільнянська районна газета «Вперед» проводить опитування щодо вашого ставлення до скасування 8 березня та перенесення свята на 25 лютого – День української жінки (день народження Лесі Українки).

(Щоб пройти опитування, готрайте до низу (для смартфонів) або голосуйте у правому боці панелі порталу (для ПК).

 

Довідково

Історія свята: ключові дати 

За однією з версій, у Нью-Йорку навесні 1857 року текстильниці вийшли з протестом на вулиці міста, вимагаючи поліпшити умови праці та збільшити рівень зарплат. А в 1908 році все в тому ж Нью-Йорку соціал-демократи вийшли на мітинг, присвячений рівноправності жінок. Вважається, що приблизно 15 000 жінок домагалися для себе виборчого права. І з 1909 року американськими соціалістами був оголошений Національний жіночий день, що відзначався в останню неділю лютого.

Інша версія, що свято започатковане Кларою Цеткин. У 1910 році в Копенгагені відбулася ІІ Міжнародна соціалістична жіноча конференція, на якій Клара Цеткін запропонувала впровадити Міжнародний день солідарності жінок у боротьбі за свої права. Передбачалося, що цього дня жінки привертатимуть увагу громадськості до гендерних проблем.

8 березня довгий час був звичайним робочим днем, тільки 8 травня 1965 року, напередодні 20-річчя перемоги у іменованої на той час  Великій вітчизняній війні, Міжнародний жіночий день 8 березня був оголошений в СРСР святковим днем.

У 1977 році Генеральна Асамблея ООН закликала всі держави проголосити відповідно до їхніх історичних і національних традицій будь-який день року Міжнародним днем прав жінок і миру, створювати сприятливі умови для викорінення дискримінації жінок і для їхнього повного й рівноправного залучення до соціального розвитку.

Державним святом 8 березня залишається в країнах колишнього соціалістичного табору: Азербайджані, Анголі, Білорусі, Буркіна-Фасо, В’єтнамі, Гвінеї-Бісау, Грузії, Ізраїлі, Казахстані, Камбоджі, Киргизстані, Китаї, Республіці Конго, КНДР, Лаосі, Молдові, Монголії, Непалі, Таджикистані, Туркменістані, Росії, Уганді, Україні.

У 2017 році тодішній глава Інституту національної пам’яті, а сьогодні народний депутат Володимир В’ятрович заявив, що на державному рівні варто відзначати лише ті свята, які знаменують переломні або надзвичайно важливі для України події.

Державний вихідний на 8 березня пропонували скасувати або перенести на 9 березня (Шевченківські дні). Однак масової підтримки серед українців ця ідея не отримала.

13 лютого 2023 року група народних депутатів з фракції «Голос» та позафракційних серед яких Ярослав Юрчишин та Соломія Бобровська зареєстрували у Верховній Раді законопроєкт №9009 про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо встановлення українських свят, яким пропонується скасувати святкування Дня перемоги 8 березня та 1 травня.

Наразі проєкт закону перебуває на розгляді комітету з питань соцполітики Верховної Ради.

Наш кор.

Залиште свій коментар