10 фактів про інавгурацію Президента України

У квітні українці обрали шостого Президента України. За підрахунками Центральної виборчої комісії, ним став шоумен Володимир Зеленський, який переміг у другому турі чинного главу держави Петра Порошенка. За Зеленського проголосували 73,22% виборців, тобто близько 13,5 млн осіб. Після інавгурації він приступить до виконання обов’язків глави держави. Зібрали основні факти про процедуру інавгурації.

  1. Інавгурація – це урочиста церемонія вступу на посаду Президента України. Відповідно до закону «Про вибори Президента України» вона повинна відбутись не пізніше як через 30 днів після офіційного оголошення результатів виборів.

ЦВК вже опрацювала всі протоколи і, згідно з чинним законодавством, повинна  опублікувати результати у газетах «Голос України» та «Урядовий кур’єр» до 4 травня. Таким чином найпізніша дата проведення інавгурації – 3 червня.

  1. Інавгурація відбувається в стінах парламенту на урочистому засіданні Верховної Ради. Втім, депутати своїм рішенням можуть змінити місце її проведення. Дата і час узгоджуються із Президентом, який вступає на посаду. Наприклад, друга інавгурація Леоніда Кучми на пост глави держави була перенесена до палацу «Україна». А Віктор Ющенко після церемонії в парламенті виступив на Майдані Незалежності, де з цієї нагоди був також організований святковий концерт.
  2. Урочисте засідання  відкриває   Голова   Верховної   Ради. При цьому виконується державний гімн України. Цікаво, що під час інавгурації першого Президента України Леоніда Кравчука хор ім. Г. Верьовки заспівав «Молитву за Україну» («Боже великий єдиний, нам Україну храни»), а не гімн.
  3. Новообраний Президент набуває повноважень з моменту складення присяги українському народові. Текст присяги закріплений у Конституції, і його виголошує кожен український глава держави:

«Я, (ім’я та прізвище), волею народу обраний Президентом України, заступаючи на цей високий пост, урочисто присягаю на вірність Україні. Зобов’язуюсь усіма своїми справами боронити суверенітет і незалежність України, дбати про благо Вітчизни і добробут Українського народу, обстоювати права і свободи громадян, додержуватися Конституції України і законів України, виконувати свої обов’язки в інтересах усіх співвітчизників, підносити авторитет України у світі».

  1. Президент зачитує присягу, тримаючи руку на Конституції України та за бажанням на Пересопницькому Євангелії. Традицію присягати на духовній книзі започаткував Леонід Кравчук. Коли він очолив незалежну Україну у 1991 році, Основного Закону ще не існувало, тому депутати запропонували присягнути на Пересопницькому Євангелії. Після складення присяги Президент підписує її текст і передає голові Конституційного Суду.
  2. Голова ЦВК вручає новообраному очільнику держави посвідчення Президента України. Посвідчення має форму книжечки, в яку вклеюється фотографія та вноситься інформація про Президента: його прізвище, ім’я, по батькові та дата проведення виборів.
  3. Голова Конституційного суду передає новому главі держави офіційні символи влади – булаву, печатку та нагрудний знак.
  4. Традиційно наприкінці церемонії Президент виголошує інавгураційну промову, в якій звертається до українського народу.
  5. На інавгурацію можуть бути запрошені іноземні дипломати, глави держав та інші гості, список яких голова Верховної Ради узгоджує з новообраним Президентом та головою Конституційного Суду.
  6. Попередній Президент може символічно передати владу новообраному наступнику. В історії нашої держави було два таких випадки: коли Леонід Кравчук зустрічав на посаді Леоніда Кучму та коли прийшов до влади Віктор Ющенко.

Центр громадського моніторингу та контролу.

 

 

 

Залиште свій коментар