Всеукраїнський день боротьби з  туберкульозом

Щороку 24 березня проводиться Всесвітній День боротьби з туберкульозом, який покликаний привернути увагу органів законодавчої і виконавчої влади, громадських організацій, засобів масової інформації та населення щодо підвищення обізнаності з проблем глобальної епідемії туберкульозу, свідомої участі в захисті та ліквідації його як інфекційного захворювання.

З 1995 року в Україні оголошено епідемію туберкульозу. До теперішнього часу її не вдалося подолати. Кожної години реєструють 4 нові випадки захворювання!

Загроза захворювання обумовлена тим, що туберкульоз передається від людини до людини повітряно – крапельним шляхом через вдихання спільного (зараженого) повітря. Майже третина населення земної кулі інфікована туберкульозними бактеріями. Коли вони потрапляють  в організм людини, активний туберкульоз розвивається не завжди, тому що імунна система контролює інфекційний процес і не дозволяє збудникові розмножуватися  в організмі людини.

Ні в кого не викликає сумніву, що туберкульоз це соціальна і дуже небезпечна  та підступна заразна хвороба. Її викликає дуже поширений  та стійкий в зовнішньому середовищі мікроб, жахливий ворог людства, який називають паличкою Коха. Заразитися і захворіти на туберкульоз може будь – яка людина і будь – якого віку.

Здорові люди заражаються туберкульозом  найчастіше через спілкування з хворими з відкритою формою туберкульозу легенів. Під час кашлю,чхання розмови з легенів хворих у повітря  виділяється  велика кількість туберкульозних паличок. Не виключається  зараження через речі загального користування, посуд, харчові продукти, при поцілунках, тощо. І знати про це необхідно кожному.

Але найбільшу небезпеку створюють особи, які не підозрюють про своє захворювання, а тим часом заражають інших. Доки лікарі виявлять у них хворобу, вони встигають заразити десятки та навіть сотні людей.

Методами раннього виявлення туберкульозу у дорослих є масова профілактична флюорографія, індивідуальне профілактичне флюорографічне обстеження за зверненням, декретованих контингентів, осіб із груп ризику та бактеріоскопія мазка мокроти хворих, які кашляють 3 тижні і більше.

Масову профілактичну флюорографію проводять в плановому порядку з суцільним (100%) охопленням населення 1 раз на рік, починаючи з 15 – літнього віку. Здійснюють її пересувними та стаціонарними флюорографами. Повторне обстеження молоді роблять перед закінченням школи. Обстеження осіб призовного віку проводиться в військоматах, якщо з моменту попереднього обстеження пройшло більше 6 місяців.

Туберкульоз  найбільш небезпечний  для дітей та підлітків, які своєчасно не були прищеплені  вакциною БЦЖ. Вакцинація БЦЖ різко знизила частоту тяжких форм захворювання дітей та підлітків.

Таким чином туберкульоз  і в умовах епідемії  залишається в значній мірі «керованою» інфекцією.

Для того щоб зараження не перейшло у хворобу, треба використовувати всі доступні заходи для її попередження .

Дорослим радимо виконувати заходи, що зміцнюють захисні сили організму, у тому числі і проти туберкульозу. При цьому треба звернути увагу на велике значення правильного харчування, яке повинно відтворювати енергетичні затрати організму. Істотне значення має і режим харчування.

Величезне значення у справі попередження туберкульозу має свіже повітря. Ось чому необхідно, щоб у кожному приміщенні  та кімнаті були фрамуги, і тримати їх треба якомога більше відкритими у будь – яку пору року. Особливо це стосується учбових приміщень, аудиторій, гуртожитків, де зосереджена велика кількість учнівської молоді, яка більшу частину свого часу проводить у приміщеннях під час навчання.

Не треба забувати і про доцільність  загартовування свого організму, а також  про заняття спортом.

Паличка Коха зберігається і розповсюджується там, де брудно, де не дбають про порядок і куди не заглядає сонячний промінь, вона оселяється там де зловживають тютюнопалінням, спиртними напоями, наркотиками.

Своєчасне, ретельне і систематичне прибирання робочих місць, учбових приміщень, гуртожитків та квартир – серйозна перешкода на шляху розповсюдження небезпечної хвороби.

Комплекс вищезгаданих простих заходів – запорука здоров’я, і в той же час – значний внесок у справу боротьби з туберкульозом.

  Олександр Польський, лікар – епідеміолог ВП Роздільнянський МРВЛД ДУ «ООЛЦ МОЗ України»

 

Залиште свій коментар