Щодо торгівлі дітьми

Торгівля дітьми є багатоликою проблемою. Глобальний світовий ринок втягує мільйони дітей і дає багатомільйонні доларові прибутки, створюючи ситуації цілковитого порушення прав дітей на щасливе дитинство, на достойне, продуктивне та корисне життя.

Діти потрапляють у фактичне рабство по всьому світу. В різних країнах ці злочини набувають специфічного характеру, серед яких і передача дитини в рахунок оплати боргу, коли дітям доводиться працювати, щоб допомогти виплатити позику чи інші боргові зобов’язання батьків. У світі поширені випадки торгівлі дітьми для використання їхньої праці на тяжких роботах: будівництво, гірські розробки, вугільні шахти, сільськогосподарські плантації та риболовство. Відслідковується тривожна тенденція продажу дітей для їх використання під час збройних конфліктів.

Зібрані по Україні дані свідчать, що від злочинців, які займаються торгівлею живим товаром, страждають неповнолітні та діти, які представляють особливо незахищену групу населення. Транскордонні напрямки поставки дітей з України пролягли до Росії, Туреччини, Польщі та інших держав Європи. Ці країни є головними країнами призначення для їх подальшої експлуатації. Торгівля дітьми відбувається у цілях втягнення у заняття проституцією та порнографічному бізнесі, перевезення та продажу наркотичних речовин, нелегального усиновлення/удочеріння, жебракуванні та трансплантації органів.

Механізм торгівлі дітьми включає заволодіння, перевезення, переховування, передачу з рук в руки, продаж або купівлю дітей за допомогою різних способів застосування сили, примусу, обману або шахрайства, з метою отримання прибутку, перетворюючи їх на рабів або використовуючи в умовах наближених до рабства, включно з примушуванням до проституції або підневільної праці. Більшість дітей, що потерпіли від торгівлі людьми, були вихідцями із малозабезпечених та проблемних сімей, або належали до соціально-незахищених категорій: напівсироти, сироти та вихідці з неповних родин. Використання неповнолітніх у протиправних цілях має для злочинців низку переваг, зокрема, серед яких можливість уникнути відповідальності за злочини та правопорушення.

Шляхи потрапляння в ситуації торгівлі людьми: оголошення про працевлаштування; поїздка за кордон на запрошення випадкових «знайомих» (через мережі посередників та постачальників, які не оформлені як легальні фірми); туристичні поїздки;  шлюбні оголошення та контракти; мережа Інтернет; навчання за кордоном; система au-pair (з французької – няня).

 Фактори, що підвищують ризик серед дітей постраждати від злочинів, що пов’язані з тогівлею людьми: важке матеріальне становище сім’ї; прагнення до кращого життя; нерозуміння батьками або особами, які опікуються дітьми, негативних наслідків, які можуть виникнути для дітей, що лишають сім’ю заради роботи; недооцінка дітьми або батьками цінності освіти; насилля в сім’ї або інші негативні явища; політичні конфлікти або природні катастрофи; традиція міграції в пошуках роботи; традиція переселення сільських дітей до міст; культ сексу в ЗМІ, особливо на теле-, кіноекранах та в журналах; соціальне сирітство, безпритульність; гендерна дискримінація.

Хто може надати допомогу потерпілим: різноманітні служби підтримки: «гарячі лінії», притулки, кризові центри; громадськість та відповідні інституції (в тому числі й недержавні організації та ЗМІ); державні інституції: правоохоронні органи, прокуратура, суд, медичні та соціальні служби; найближче оточення : сім’я, родичі, сусіди, знайомі, друзі

Молоді люди, котрі ще не мають достатнього життєвого досвіду, часто стають об’єктом торгівлі людьми. У великих містах сьогодні спостерігається деяке підвищення поінформованості про явище торгівлі людьми, тому торгівці активно переміщаються до маленьких містечок та сіл, де інформації з даної проблеми ще  недостатньо.

Педагогічні працівники навчальних закладів повинні здійснювати профілактичну роботу у формі прямого впливу, що передбачає реалізацію таких завдань: забезпечити інформування учнів про явище торгівлі людьми, ймовірні ризики та шляхи запобігання попадання в ситуацію торгівлі людьми; формувати небайдуже ставлення до проблеми торгівлі людьми; формувати навички запобігання ризику та конструктивної поведінки в ситуації ризику; привернути увагу до гендерних проблем, поінформувати школярів про причини та наслідки гендерної дискримінації; та опосередкованого впливу, що передбачає поширення інформації і досвіду серед не охопленого навчанням населення (однолітків, знайомих).

Опосередкований вплив здійснюється як спонтанно, внаслідок спілкування краще обізнаних (навчених) учнів з непоінформованими однолітками, так і цілеспрямовано, наприклад, через театралізовані форми, виставки-конкурси тощо.

До кого звернутися за порадою та допомогою: національна “гаряча лінія” з питань протидії торгівлі людьми: тел. 0-800-500-225; районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді: м. Роздільна, вул. Європейська, 27, тел. (04853) 5-03-81; управління соціального захисту населення РДА: м. Роздільна, вул. Європейська, 37-А, тел. (04853) 3-25-87; служба у справах дітей РДА: м. Роздільна, вул. Незалежності, 9, тел.. (04853) 5-15-27; відділ у справах сім’ї, молоді та спорту РДА: м. Роздільна, вул. Європейська, 37-А, тел. (04853) 3-17-53.

Управління соціального захисту населення РДА.

Залиште свій коментар