Підкорювачам космосу присвячується…

12 квітня у Виноградарській ЗОШ відбулися заходи, присвячені увічненню пам’яті першого космонавта України, Героя України Леоніда Каденюка.

Під керівництвом вчителя фізики та інформатики М.В. Мартинюка, члени учнівського самоврядування 7­10 класів провели тематичний інформаційний майданчик з метою популяризації досягнень у розвитку авіації та освоєння космосу. Президент школи Ганна Ткаченко ознайомила із основними віхами життя та здобутками першого космонавта України Леоніда Каденюка, який є еталоном не тільки скромності, доброчесності та порядності, а й справжнім національним символом України. До Всесвітнього дня космонавтики виступаючі учні зібрали та озвучили кілька причин, щоб пишатися рідною Україною у сфері підкорення космосу.

Ліза Леонтьєва та Ірина Вяленко
(10 клас) розповідали про основопо­ложників космонавтики, які народилися в Україні. Костянтин Ціолковський – радянський вчений­теоретик є одним із засновників ракетобудування та сучасної космонавтики. Він палкий пропагандист ідей освоєння космосу. Хоча народився і прожив все життя на території Росії, його предки походять з Волині і були родичами гетьмана Северина Наливайка. Науковець цим фактом завжди пишався. Микола Кибальчич – винахідник та автор схеми першого у світі реактивного літального апарата. Народився на території Чернігівської області. Юрій Кондратюк ­ український радянський вчений­винахідник. Він був одним із піонерів ракетної техніки та теорії космічних польотів. Сергій Корольов – український радянський вчений у галузі ракетобудування та космонавтики, конструктор. Саме він вважається основоположником практичної космонавтики.

Катерина Нахаєва розповіла про Олександра Засядька, який створив перші у світі бойові ракети. Він був нащадком українських козаків, генерал­лейтенантом та видатним інженером. Саме уродженець Полтавщини організував у російській армії першу ракетну роту. Іменем українця названо один з кратерів Місяця.

Вікторія Бєккєр (7 клас) підкреслила, що хоча Л. Каденюк є єдиним космонавтом з України, який побував у космосі, український прапор там бував частіше. Так, космонавт NASA Рендольф Брезник розгорнув на орбіті наш прапор. Він всиновив хлопчика з Дніпра, і тепер його з нашою країною пов’язують родинні зв’язки. Саме Ренді – другий після Каденюка – розгорнув на орбіті український прапор.

Олена Сапункова довела, що українки також плідно розвивають космонавтику. Видатна жінка з українським корінням підкорила космос. Гайдемарі Стефанишин­Пайпер є однією з найуспішніших астронавтів NASA. Успішна українка була у космосі двічі, загалом 27 діб і здійснила при цьому п’ять виходів у відкритий космос. Батько майбутньої астронавтки зробив усе, щоб вберегти її українську ідентичність. Вона ходила до української недільної школи, танцювала народні танці й була пластункою. Виходячи заміж, залишила своє українське прізвище: Стефанишин. У 2007 році вона вперше побувала в Україні, де вразила знанням української мови.

Перед присутніми учнями, батьками, педагогічним колективом виступив директор школи, вчитель фізики М.В. Мартинюк, наголосивши, що ми маємо пишатися своїм земляком із Одеси В.П. Глушком ­ видатним ученим, творцем першого рідинного реактивного двигуна. Валентин Глушко, разом із С. Корольовим, створювали міжконтинентальну ракету великої дальності, а В. Глушко розробляв двигуни до неї.

Юрій Гагарін перший започаткував дорогу в космос12 квітня 1961 року, подолавши земне тяжіння, проклав шлях для десятків космонавтів у безкрайній космос. Саме цього дня святкують День працівників ракетно­космічної галузі України і Всесвітній день авіації та космонавтики.

Наприкінці заходу всі бажаючі, приєднавшись до загальношкільної акції, спробували запустити свій космічний літак. Найвдаліші «космічні літачки» сконструювали учні: М. Рошкован, В. Рожкован, М. Поліщук (1­Б клас), В. Суковатий (3­Б клас), К. Ковальов, В. Бєккєр (7 клас). Найтриваліший політ здійснив літак учня 9 класу Д. Богаченка. Старшокласники мали змогу переглянути відеофільм «Космічна місія Леоніда Каденюка».

Всі присутні на заході отримали нові знання про розвиток авіації та космонавтики, виявили бажання конструювати свої моделі літаків.

М. Мартинюк,

вчитель фізики та інформатики, директор Виноградарської ЗОШ.

Залиште свій коментар