Борщ – це смак дитинства, який намагаєшся зловити все життя…» «Борщ – це більше стан душі, ніж стабільний рецепт». Так про культову українську страву пишуть ЗМІ Одещини.
Для мультинаціональної Одещини наш український борщ – це універсальний маркер «між своїм і чужим», який функціонує в мультикультурному середовищі. Він дозволяє людям різних національностей усвідомлювати себе єдиними через українську національну страву в одному полікультурному просторі.
«На Одещині побутують десятки різновидів борщу. Це страва, яку готують та споживають у кожній родині. Рецепти борщу в сім’ях дбайливо передаються з покоління в покоління, а деякі навіть тримаються у суворій таємниці. Існують борщі на м’ясних бульйонах із куркою, качкою, свининою, а є із рибою (бичками, кількою, коропом). Сушені сливи, гриби, квас, м’ята, любисток, що тільки не смакує в цій страві!» – пише на своїй сторінці в Фейсбук Віолета Чолпан.
Як приклад, авторка наводить більше десятків назв рецептів борщу, якими, мабуть, можуть пригостити тільки у нас – в Одеській області:
– «Плавнівський борщ» готують на бульйоні із свинячих ніжок у Степанівській сільській громаді Роздільнянського району;
– «Борщ із квашеного кормового буряку», «Борщ з баклажанами», «Борщ пісний з рибкою», «Борщ одеський з квасолею та кількою» готують в Куяльницькій сільській громаді Подільського району;
– «Грабівський борщ з капустою та буряком, затертий шкварками» готують в казані на пічурці в селі Грабове Кодимської міської громади Подільського району;
– український борщ, болгарський борщ з фірмовим болгарським квасом, гагаузький борщ на бульйоні з баранини, молдовський борщ «Зама» з домашньою лапшою та любистком готують в Тарутинській селищній громаді Болградського району;
– «Роздільнянський смак», в який замість оцту додають сік із свіжого винограду сорту «Ізабелла», «Медовий борщик від Марусеньки», в який додають мед та м’яту, «Борщ по–одеськи» з бичками, «Приправу від бабусі Марії» із любистком та чебрецем готують в Роздільнянській міській громаді Роздільнянського району та інші.
Страва одна, а різноманіття рецептів вражає! Напевно, кожна господиня готує «свій» борщ, який вважає найкращим.
«Уявіть – над глибокою тарілкою з густим яскраво-червоним борщиком піднімається прозоре марево! Духмяний запах не можна сплутати ні з чим! Гарного смаку та настрою!».
На сьогодні Одеським обласним центром української культури зібрано понад 40 рецептів приготування борщу.
Збір рецептів триває. Організатори просять мешканців регіону надсилати свої оригінальні рецепти на адресу mariannashvayka@ukr.net. Тож ваша сімейна страва має шанс потрапити до загального переліку борщів Одещини.
Наразі на цій сторінці вже представлені «Затовчений борщ» або «Карагметський борщ» з Кілійщини, «Борщ з курятиною» з села Котловина Ренійської громади, «Справжній український борщ» з селища Тарутине та «Тузлівська Смакота!» з однойменної громади.
Ми впевнені, що в інших громадах нашого регіону теж є свої, не менш оригінальні рецепти. Лишається тільки розповісти про них всій Україні.
В 2022 році елемент «Культура приготування українського борщу» включено до Списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, яка потребує термінової охорони.
Підготувала Діана ГЕРГІНОВА
Джерело: yug.today