Сприятливої погоди не лише на полях, а й у домі!

Cільське господарства є тією галуззю, доходи від якої складають левову частку бюджету. Так є і на Роздільнянщині. Але останнім часом дуже складно інформувати про стан сільського господарства в нашому районі. Якщо раніше наша газета регулярно друкувала репортажі з весняного чи осіннього полів, повідомляла про хід жнивної кампанії, то зараз це робити просто неможливо. Місцеві аграрії не мають жодного бажання розповідати про свою роботу. Причин цьому кілька: по­перше ­ постійна зайнятість керівників сільгосппідприємств, по-друге – небажання публічно розповідати про прибутки підприємств.

Напередодні професійного свята аграріїв нам вдалося поспілкуватися з сільгосптоваровироб­никами, які мають успішну практику в своїй роботі. Одне з підприємств, про які ми вам розповімо, займається вирощуванням сільськогосподарських культур, а інше – їх переробкою. Про сьогодення ТОВ «Обрій­МТС» розповів його директор Андрій Харламов, а про новостворене ФОП «Жосан» – один з його засновників Вадим Жосан.

Керівник одного з найбільших сільськогосподарських підприємств Роздільнянщини ТОВ «Обрій­МТС» Андрій Харламов із задоволенням розповів про сьогодення товариства, яке наразі справно сплачує податки та надає робочі місця близько сотні наших земляків.

Разом з очільником ми проїхалися полями, які перебувають в обробітку «Обрія». Близько 4 тисяч гектарів вже засіяно під озимину. Сходи не дуже радують – дається взнаки посушлива погода. Цю проблему не розв’яжеш за допомогою гербіцидів чи мінеральних добрив.

­ Після того, як зерно було посіяне в землю, не було жодного нормального дощу, лише незначні опади, переважно у вигляді туману. Тож, поки залишається лише чекати та сподіватися, що небо порадує нас осіннім дощем. Вже зараз розуміємо, що деякі поля доведеться пересівати, – розповідає про буденне пан Андрій.

Взагалі, проблеми у всіх аграріїв спільні: щороку під час весняних польових робіт та жнивної кампанії зростає курс валют, відповідно – помітно дорожчає паливо. А коли ж приходить час здавати вирощений урожай – тенденція змінюється в зворотному напрямку. Всі ми помітили, як «упав» курс долара останніми місяцями, а разом з ним здешевшало і зерно, ціна його стала нижчою за минулорічну. І так з року в рік…

Саме тому, навіть враховуючи урожай, трохи більший за тогорічний, підприємство отримало менші прибутки. А з пайовиками – мешканцями Понятівської, Старостинської та Яковлівської сільських рад – розрахувались по совісті, без жодних затримок. І зарплату та увесь соціальний пакет працівники «Обрія» отримують регулярно, незалежно від будь­яких чинників.

Керівник особливу увагу приділив тому, як багато зусиль потребує робота з пайовиками. Повсякчас виникають ситуації, коли люди хочуть забирати свій пай з тих або інших причин, і потрібно переконувати власників землі, що це не дасть їм більших прибутків у довгостроковій перспективі. Наприклад, люди забирають землю і починають самі там працювати. Звісно, оброблена й підготовлена земля в перший рік приносить гарний врожай – добрива й «хімія» з попередніх сезонів продовжують працювати. Але потім ситуація кардинально змінюється, урожайність щороку знижується, і господар кидає ту землю, тому що не бачить сенсу далі на ній працювати. Потім ця земля знову повертається до орендаря, але в значно гіршому стані, і відповідно знову потребує додаткових зусиль для приведення її в «робочий» стан.

Андрій Харламов працювати в «Обрій­МТС» прийшов ще у 2011 році інженером. І вже майже два роки він керує цим достатньо великим підприємством, добре володіє нюансами роботи, вміло та оперативно розв’язує поточні проблеми. Сучасні технології дозволяють директору цілодобово контролювати місцезнаходження кожної одиниці техніки, яка є на підприємстві.

Механізатори працюють на сучасній техніці, на яку встановлено GPS­трекери. Наш журналіст особисто переконалася в гідних умовах роботи одного з наймолодших механізаторів – Павла Сьомбака, проїхавшись на його «Нью Холланді». В кабіні чисто і затишно, немає ні пилу, ні шуму, можна навіть слухати музику чи дивитися фільм. Не зрівняти з технікою радянського виробництва.

­ Немає на що жалітися – і умови, і зарплата влаштовують. У наш час знайти таку роботу нелегко, – розповідає молодий механізатор із сусідньої Великомихайлівки, випускник Цебриківського професійно­технічного училища. Він прийшов працювати в «Обрій» два роки тому, спочатку проживав на квартирі, а зараз вже переїхав на Роздільнянщину, має тут свою сім’ю.

Разом з 25-­річним Павлом під час нашого візиту на польових роботах працювали і досвідчений механізатор Аурел Шевченко та головний механік Сергій Дубленко. Вони на даному сільгосппідприємстві працюють відповідно 15 та 10 років.
А це свідчить як про відповідальне ставлення чоловіків до роботи, так і про гідні умови праці.

На механізаторах, яких на підприємстві всього 13, тримаються всі основні роботи з обробітку ґрунту. З найманої техніки – лише комбайни та машини для транспортування зерна.

Основними культурами на полях ТОВ «Обрій­МТС» є озима пшениця і соняшник. Саме вони дають можливість отримувати більш­менш стабільні прибутки. Особливу увагу тут приділяють вирощуванню насіннєвого матеріалу. На сьогодні вже сформований кейс сортів, які добре себе показали в посушливих умовах півдня України. Тому більшість колег­аграріїв не лише з нашого, а й із сусідніх районів, закуповують озиму пшеницю для посіву саме в «Обрії». Цього року, за словами Андрія Харламова, насіннєвого матеріалу продали близько 400 тонн.

У такому аграрному районі, як наш, сільськогосподарські товаровиробники є найбільшими працедавцями та основними наповнювачами місцевих бюджетів. Але прикро вкотре констатувати той факт, що вони залишаються абсолютно не захищеними з боку держави. Згадались слова відомого на Роздільнянщині аграрія Івана Злого, який колись під час одного з наших репортажів сказав: «Хоча б не заважали працювати, було б легше. Та у нас навпаки – ще й перепони в роботі створюють».

Практика європейських країн показує, що на початку свого розквіту вони спирались на розвиток сільського господарства. Сподіваємось, що такі сільгосппідприємства, як «Обрій­МТС» та інші передові господарства району, області, з часом виведуть і нашу країну в лідери на світовому ринку.

Вітаємо аграріїв Роздільнянщини з прийдешнім професійним святом та бажаємо високих врожаїв і сприятливої погоди не лише в полях, а й у домі, що, як співається у відомій пісні, «главней всего».

Юлія ГАНГАН

Залиште свій коментар