ЖМЕРИНКА – ну, здавалося б, що там може бути цікавого, окрім славнозвісних пиріжечків з перону. Коли відправляєшся у поїздку потягом, перша «велика» зупинка – це саме Жмеринка. У рамках престуру, що був організований Харківським пресклубом, ми мали можливість відвідати Жмеринську та Барську громади (про Барську громаду читайте у наступному матеріалі). Тому сьогодні піде мова саме про місто залізничників.
В першу чергу хочеться сказати, що Жмеринка, дійсно, вміє залучати кошти, маючи досвід із їх залучення з європейських фондів на розвиток міста і створення комфорту для його жителів. У 2017 році Жмеринка виграла найбільший за всю історію України у Вінницькій області грант Єврокомісії – 727 тисяч 600 євро Євросоюз виділив для міста на утеплення двох дитячих садочків та двох шкіл міста. Також за кошти з місцевого бюджету, вдалось утеплити ще ліцей № 2 й один з корпусів дитсадка № 7.
Це місто має навіть досвід міжнародного співробітництва з Японією – проєкт про відновлення та реконструкцію України фінансується урядом Японії та Японським агентством. Такі проєкти з альтернативної енергетики реалізують у п’яти містах України, серед яких і Жмеринка. У дитячому садочку № 3 «Веселка» ще раніше за проєктом встановили п’ять сучасних теплових насосів, які не лише забезпечують садочок теплом, а також заощаджують кошти та природні ресурси. Роботи з реалізації розпочалися цього ж року з 10 січня і вже через 20 днів нова система опалення була повністю встановлена. Частина обладнання була розміщена в одній з кімнат укриття дитсадка, частину розмістили на вулиці.
Нааталія Худолій, директорка дитсадка, продемонструвала журналістам нове сучасне обладнання. У контексті розповіла, що для роботи саме з такою системою опалення треба було обов’язково пройти спеціальне навчання, що вони й зробили разом з працівниками закладу.
За словами директорки, в грошовому еквіваленті економія склала близько 240 тисяч гривень за лютий – березень. На жаль, без світла робота таких насосів не буде можливою, та на такий випадок можна буде перемикнутися на газове опалення, яке про всяк випадок не прибирали.
«Встановлення теплових насосів забезпечує перехід на альтернативний вид палива. Ми регулюємо роботу теплових насосів. За потреби можуть працювати всі п’ять, але тоді буде багато використовуватися кіловат. Якщо на вулиці тепло, то ми використовуємо тільки два насоси, якщо холодно, то три. Вся інформація про роботу теплових насосів передається на монітор, і її також мають можливість моніторити представники Японії, уряду України та громад. Також, за потреби, можна моніторити за певний період роботу насосів, це може бути рік, місяць чи тиждень», – розповіла пані Наталія.
Наразі ще чотири міста України мають таку ж унікальну співпрацю з Японською компанією. Сподіваємось, що вона буде плідною, аби залучити закордонних партнерів розвиватись саме в Україні.
Вікторія ЯСЛИК