ЗГУРТУЄМОСЯ. ВИСТОЇМО. ПЕРЕМОЖЕМО!

10 грудня 2020 року відбулось перше засідання сесії Роздільнянської міської територіальної громади. З того часу пішов новий відлік життєдіяльності об’єднаних в одне ціле міста та населених пунктів колишніх десяти сільських рад: Бецилівської, Буцинівської, Виноградарської, Єреміївської, Калантаївської, Кам’янської, Кошарської, Новоукраїнської, Понятівської та Старостинської.  Але у плани розвитку громади, як і всієї України, втрутилась нищівна кровопролитна війна. Вся країна стала на військові рейки в єдиному бажанні якнайшвидшої перемоги над лютим ворогом. Як функціонувала Роздільнянська громада у цей важкий рік, які виклики поставали під час роботи, про це і не тільки ми розпитали у міського голови Валерія ШОВКАЛЮКА.

– З чим зіштовхнулася громада після повномасштабного вторгнення російської федерації на українську землю? Які були першочергові дії?

 – Як і більшість українців, про повно-масштабне вторгнення російських військ на українську землю я дізнався 24 лютого о 4.30 ранку. Вже о 6.00 у міській раді був зібраний керівний склад, представники місцевих підприємств та установ. Було створено оперативний штаб, який активно співпрацював з районним, до якого входили представники силових структур, оборонного сектора тощо. Того ж дня було скликано сесію міської ради, де відчувалась підтримка та згуртованість депутатського корпусу в питаннях забезпечення обороноздатності громади. Стовідсотково підтримувались та підтримуються всі рішення, що стосуються потреб сьогодення та захисту території. Є й такі депутати, що стали на захист держави з перших днів і по сьогодні несуть службу у лавах Збройних Сил України.

Першочерговим завданням для нас, як для місцевої влади, стала організація роботи територіальної оборони. Екстрено виділялися кошти для оснащення та забезпечення роботи військових, правоохоронних органів, рятувальників тощо (це паливно-мастильні матеріали, обладнання, техніка).

Активно включилися старости старостатів громади, які спільно з місцевими створили добровільні дружини.

У них налічувалось від 50 до 100 осіб, які без будь-яких коштів та заохочень стали на захист своїх територій, облаштувавши власні блок-пости та пункти спостереження. Вони цілодобово несли службу та інформували про ситуацію на місцях. Це стало неабиякою допомогою у перші дні.

На території громади знаходилося два батальйони територіальної оборони, яким була надана допомога щодо забезпечення технікою для облаштування фортифікаційних споруд, паливно-мастильними матеріали, закуплено дрова, зимовий одяг, необхідне обладнання тощо.

 – Війна триває вже дев’ять місяців, точаться запеклі бої на фронтах. Гинуть наші захисники, не винятком є і Роздільнянська громада. Як підтримуєте зв’язок із сім’ями загиблих?

– На жаль, наша громада втратила за цей період 11 своїх найкращих синів, які стали на захист держави. Крім того, є чимала кількість загиблих, які вважаються безвісти зниклими і невпізнаними. Це велике горе як для рідних і близьких, так і для усієї громади. На знак пошани та увічнення пам’яті, ми зустрічаємо наших Героїв та проводжаємо їх в останню путь з усіма військовими почестями. З метою підтримки сімей, міською радою прийнята спеціальна програма, яка надає всю необхідну допомогу за рахунок місцевого або державного бюджету.

 – Як справляється громада під час віялових та екстрених відключень електропостачання? Які найкритичніші точки?

Дуже важке питання і непросте, не стільки у фізичному, як у моральному плані. Адже ворожі атаки спрямовані на об’єкти критичної інфраструктури, на створення вкрай складних умов проживання українців. Але ми й до цього підготувалися. За рахунок власних коштів та завдяки співпраці з іноземними організаціями нам вдалося придбати генератори. Наразі в наявності у громаді – 31 генератор потужністю від 2,5 до 140 кВт. У процесі закупівля ще 12 генераторів потужністю від 2,5 до 11 кВт. Можна сказати, що усі  найнеобхідніші установи забезпечені альтернативними приладами живлення: це заклади охорони здоров’я, комунальні підприємства, котельні загального користування, адмінбудівлі тощо. Ведеться робота щодо додаткового забезпечення закладів освіти (наразі з 17 шкіл з генераторами – 7), на інші триває закупівля.

Були питання щодо роботи веж мобільного зв’язку, не всі спрацювали одразу в періоди відключення. Наразі це питання відпрацьоване. Практично вже владнали роботу автозаправних станцій, є деякі проблеми із заправкою газом під час відключення.

Робота щодо функціонування громади у разі відсутності електроенергії координується спеціально створеним штабом. У кожному старостаті є пункти обігріву та «Пункти Незламності». Інформація про їх місцезнаходження у вільному доступі. «Пункти Незламності» забезпечені генераторами, теплом (у вигляді буржуйок або альтернативного опалення), тут можна підзарядити телефон, випити гарячого чаю та зігрітися.

– Яка ситуація з водопостачанням у м. Роздільна через нерегулярне електропостачання?

 – Ми можемо сьогодні за рахунок наявних генераторів закачувати воду у башти Рожновського, подавати її у багатоповерхівки міста за графіком. На жаль, однією з гострих проблем є забезпечення автономної подачі води зі станції с. Степанівка.

Наразі ми не маємо можливості стовідсотково забезпечити жителів Роздільної водою. Справа в тому, що у нас на критичну інфраструктуру подається електроенергія лише по лінії багатопрофільної лікарні. Всі інші об’єкти працюють за графіком віялових або екстрених відключень. Тому часто відбувається так, що наявність світла в Роздільній не співпадає з його наявністю у с. Степанівка, де знаходиться водонапірна станція. Виходить, якщо ми можемо воду подавати в місто, то не можемо цього зробити по місту. Через це не вистачає повного забезпечення водою мешканців у необхідній кількості. Суть проблеми полягає в тому, що на станції у Степанівці стоїть дуже потужний двигун (300 кВт), який закачує воду у систему. Для нього потрібен генератор потужністю 400-450 кВт. У наявності у нас його немає, але ми сьогодні бачимо вихід з цієї ситуації, над нею працюємо і маємо надію, що її все ж таки вирішимо.

– Скільки Роздільнянська громада прийняла ВПО? Чи вистачає всього необхідного для їх забезпечення?

– Наразі у громаді зареєстровано 1040 внутрішньо переміщених осіб, які мешкають у приватному секторі. З боку міської ради їм надається уся необхідна допомога, яку вони потребують: продукти харчування, забезпечення дровами тощо. Для цього з самого початку повномасштабного вторгнення створений та працює гуманітарний штаб, який співпрацює зі старостами.

Крім того, відповідно до затвердженої програми, дровами забезпечуються й сім’ї загиблих військових. Підготовлені три пункти для масового поселення ВПО, яке ми очікуємо вже найближчим часом. На базі гуманітарного штабу, у разі виникнення надзвичай-них ситуацій, забезпечений резерв продуктів, за що я вдячний усім, хто допоміг його створити, – підприємцям, благодійникам тощо.

Міська рада співпрацює із за -кордонними партнерами, підтримує зв’язок з волонтерським рухом, який значно розширився за цей рік. І я, користуючись нагодою, хочу їм подякувати за активну допомогу військовим та жителям громади, які цього потребують. Крім того, активно у волонтерський рух включились заклади освіти, зокрема: Виноградарського, Єреміївського, Кошарського та інших старостатів.

– Підсумовуючи інтерв’ю, який Ваш головний меседж до громади?

 – Наостанок хочу сказати, що наша громада була випробувана та продовжує випробовуватися на міцність, організованість у вкрай важких ситуаціях. Хочу подякувати всім роздільнянцям, які показали, що ми можемо вистояти разом, згуртуватися, об’єднатися. Я впевнений, що з такими людьми ми обов’язково здобудемо перемогу вже найближчим часом.

Інтерв’ю вела Наталія БУКОВСЬКА

Залиште свій коментар