Довготривала посушлива осіння погода призводить до збільшення природного відпаду сухої рослинності, що служить матеріалами для швидкого розповсюдження вогню та знищення всього живого в його осередках.
Вогонь руйнує родючий шар ґрунту та знищує комах, які в ньому живуть. При спалюванні листя та трави на присадибних ділянках виникає загроза перекидання вогню на житлові будинки та лісові ділянки, що призводить, в свою чергу, до знищення лісів, диких рослин та тварин. Дим від вогнищ в туманні дні може утворювати смог і надовго зависати у повітрі.
В цьому випадку погіршується видимість на дорогах, що призводить до збільшення частоти дорожньо-транспортних пригод. Окрім того, потрапляючи у легені, смог викликає суттєве погіршення здоров’я людини.
Відповідно до Законів України «Про тваринний світ», «Про рослинний світ», статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено заборону за самовільне випалювання рослинності.
Випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу, а так само невжиття особою, яка одержала дозвіл на випалювання зазначеної рослинності або її залишків та опалого листя, заходів щодо своєчасного їх гасіння – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від п’ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від сімдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Закликаємо жителів області не допускати спалювання опалого листя та іншої природної рослинності, оберігати власне здоров’я та здоров’я оточуючих від шкідливого впливу задимленого повітря та дотримуватись правил поведінки у пожежонебезпечний період.
Впродовж пожежонебезпечного періоду забороняється:
розведення багать у лісі;
відвідування населенням хвойних насаджень при підвищеному класі пожежної небезпеки (надзвичайна небезпека) за умовами погоди;
палити, кидати у лісі непогашені сірники, недопалки;
випалювати траву та інші рослинні рештки;
залишати під час будівництва доріг, газопроводів, мереж електропередачі, зв’язку, радіофікації, інших комунікацій та об’єктів деревні залишки і горючі матеріали;
звалювати та спалювати у лісових насадженнях сміття, будівельні залишки, побутові та горючі відходи тощо.
Одеська обласна державна адміністрація