Законсервована отрута

Цьогорічна зима, прогнозують синоптики, буде холодною і затяжною. Ось чому дбайливі господарі як на селі, так і в місті, запасаються провіантом, щоб спокійно пережити сезонну негоду. І хоча дієтологи переконують, що домашні консерви — більше данина традиціям, аніж користь для організму людини, ми і закручуємо, і квасимо, і маринуємо, й солимо.

Найправильніше, коли впродовж 9-12 місяців родина з’їдає всі запаси, бо навіть овочеві консерви не рекомендується зберігати довше року, а компоти та варення з кісточками взагалі не варто тримати довше місяця-двох, навіть у холодильнику, — кісточки виділяють синильну кислоту, якою можна отруїтися. Медики не радять консервувати в домашніх умовах гриби і м’ясні продукти, які загрожують нам ботулізмом.

За інформацією фахівців обласного центру здоров’я, ботулізм — тяжка токсикоінфекція, що характеризується ураженням нервової системи. Хвороба розвивається при потраплянні в організм ботулотоксину, найчастіше — з консервованими продуктами, приготовленими з порушенням температурного режиму обробки, — домашніми тушонками, ковбасами, в’яленою рибою. Оскільки збудник ботулізму утворює спори, єдиним способом його знищення є автоклавування. В жодному разі, застерігають медики, не вживайте консерви, в яких здулася кришка. Нехай навіть огірки в такій банці виглядають апетитно, а тушонка пахне приємно. Не купуйте маринованих овочів на стихійних ринках. Особливо тих, які продають з відкритої посудини на вагу. Був випадок, коли фахівці санепідслужби зупинили жінку, яка спродувала консервацію, мало не на очах покупців відкриваючи здуті слоїки.

Неодмінно зробіть ревізію кладовок і підвалів. Усю смакоту, яка простояла довше року, – викиньте. Не беріть гріха на душу, задумавши роздарувати небезпечний запас.

Не зайвим буде знати, що першими симптомами ботулізму є погіршення зору, двоїння об’єктів, можливий розвиток нудоти, зазвичай без підвищення температури та розладів шлунку. При появі таких симптомів після вживання консервів домашнього приготування та інших харчових продуктів необхідно негайно звернутися до лікаря. Всім пацієнтам з підозрою на ботулізм проводиться екстрена профілактика шляхом введення антитоксину (сироватки).

Одеса, як інформує офіційний сайт міської ради, забезпечена антитоксином, що дозволяє рятувати життя при підозрі на ботулізм. За ініціативою департаменту охорони здоров’я, комунальне підприємство «Одесфарм» придбало і передало в міську клінічну інфекційну лікарню ботуліністичну сироватку (антитоксин) на суму близько 850 тисяч гривень. Цей препарат вироблений у Польщі, має термін придатності до квітня 2018 року, зареєстрований і дозволений для використання в Україні.

Вартість однієї дози сироватки складає більше 17 тисяч гривень, а для порятунку життя хворого на ботулізм, залежно від тяжкості стану, потрібно від однієї-двох до п’яти, а іноді й до десяти доз. Від того, наскільки швидко після початку захворювання буде введена ботуліністична сироватка, залежить збереження життя людини. В Одесі пацієнти з підозрою на ботулізм отримують цей препарат безоплатно.

 Яна СТАСІНА.

Залиште свій коментар