В Одеській області проводять останні жнива, після чого будуть готувати землю до нової посівної. Який врожай отримали фермерські господарства та як змінилася робота у воєнний час детальніше у матеріалі.
Директорка департаменту аграрної політики Одеської ОВА Алла Стоянова розповіла, що наразі регіоні вже обмолочено 318 тис. гектарів землі із середньою врожайністю 23,8 центнера на гектар.
“На початку збиральної компанії всі хвилювалися, але коли ми забезпечили наш регіон і паливом, і коли аграрні підприємства отримали бронювання по працівниках, всі, скажімо так, заспокоїлися. Ми майже вже завершуємо збиральну кампанію в Ізмаїльському, Болградському і Білгород-Дністровському районах. Йде активна фаза в Одеському, Роздільнянському та інших районах. Рекордну врожайність минулого року ми не зможемо повторити. Якщо ми зробимо відсотків 60 від минулорічних показників, то для нас це буде дуже добре”, – додала голова департаменту.
Цього року один з фермерів регіону В’ячеслав Невмержицький засадив 170 гектарів пшениці, 36 гектарів ячменю, 130 гектарів ріпаку, 120 соняшника та 140 льону. Проте не весь врожай видався вдалим. Вперше за останні 15 років погодні умови зіпсували врожай, розповів чоловік. Також через війну багато працівників поїхали чи вступили до лав ЗСУ.
Зараз однією з найголовніших проблем є збут врожаю через те, що порти залишаються заблокованими. На гектар посіву фермер витрачає від 560 до 600 доларів, аби отримати якісний врожай. Проте наразі запропоновані ціни за зерно навіть не покривають збитки, додав В’ячеслав Невмержицький.
“Зараз мені в Рені пропонують 500 доларів, туди мені також його треба завезти, мені залишиться 400 доларів, а ще 200 доларів, хто мені їх пробачить? Банк мені їх не простить, тому я вважаю покласти собі 200 доларів в мінус – це не варіант. На даний час, реалізація, я вважаю, не логічна. Краще я буду зберігати його, я сподіваюсь, що до нового року запрацюють порти і ми будемо помаленьку реалізовувати”, – зазначив В’ячеслав.
Зазвичай Одещина кожного місяця експортувала близько п’яти-шести млн тонн зерна. Наразі ці показники значно зменшилися. У червні 2022 року регіон збув 2,1 млн тонн, у травні – 1,7 млн, розповіла Алла Стоянова. Не дивлячись на проблеми з реалізацією зерна, фермери продовжують готуватися до нової посівної, яка має відбутися 15 серпня.
Джерело: Суспільне