Повитиця – чим вона небезпечна

Повитиця польова – рослина-паразит, що живиться повністю за рахунок рослини-господаря. Вона завдає великої шкоди сільському господарству, адже не тільки знижує врожайність, а й погіршує якість продукції.
Повитиця веде паразитичний спосіб життя. Вхопивши «жертву», повитиця оплутує її по спіралі, прикріплюючись до неї за допомогою гаусторій (присосок). За їх допомогою паразит всмоктує із рослини воду та розчинені в ній поживні речовини, від чого вона слабшає, відстає у рості й розвитку і часто гине.
За короткий період може оплутати десятки сусідніх рослин. Паразит пошкоджує понад 200 видів культурних та дикоростучих рослин. Частіше це трав’янисті рослини, зокрема капуста, морква, лук, картопля, томати, петрушка тощо. Відносно стійкими до повитиці польової є злакові культури
та соняшник.

Насіння зберігає схожість до 25 років. В Україні воно найінтенсивніше проростає у травні-червні при температурі ґрунту 17-24о С. Сходи повитиці можуть самостійно розвиватись протягом 2-7 тижнів, досягаючи довжини стебла 28-35 см, після цього вони гинуть, якщо біля них немає рослинживителів. Цвіте в червні – серпні. Плодоносить у липні – жовтні.

Боротися з цією рослиною-паразитом часто доводиться протягом кількох років. Якщо вона вже вразила культурні рослини, знищити бур’ян можна переважно лише з ними.
Найефективніший метод боротьби – профілактика. Зокрема, посів необхідно проводити очищеним від повитиці насінням; не варто нехтувати сівозмінами з висіванням стійких до ураження культур:

чередуйте культури, що не піддаються або слабкоьпіддаються ураженню цим бур’яном;
сходи паразита проростають із глибини до 3-5 см, тому засмічені ним поля необхідно обов’язково переорювати на глибину орного шару, що сприятиме загибелі проростків;

для своєчасного виявлення вогнищ бур’яну треба систематично проводити обстеження посівів (враховуючи фази розвитку паразита);

застосування хімічних заходів боротьби, згідно із списком пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні;

застосування біотехнологічних методів захисту.
Отже, найкращий метод боротьби з повитицею польовою – не допустити потрапляння цього бур’яну на поле. Адже для повного його виведення потрібно багато часу.

І. ЗАКРЕВСЬКА,
провідний спеціаліст сектора
фітосанітарного контролю № 5
відділу фітосанітарних заходів на
кордоні управління фітосанітарної
безпеки, контролю в сфері  насінництва та розсад

Залиште свій коментар