Валерій Шовкалюк: про бюджет, посівну та гуманітарну допомогу (відео)

Повномасштабне російське вторгнення в Україну триває вже більше місяця. 24 лютого люди прокинулись у зовсім інших реаліях. Про те як змінилися умови роботи та які головні пріоритети постали з введенням воєнного стану розповів Роздільнянський міській голова Валерій Шовкалюк

Валеріє Олександровичу, за час життя в умовах воєнного стану у роздільнянців виникло чимало питань, що стосуються різних сфер життєдіяльності громади. Які на сьогодні пріоритетні завдання ставить перед собою міська рада?

Дійсно, сьогодні ми працюємо у незвичних умовах, до яких не звикли. Відзначу, що ситуація в громаді спокійна та контрольована. Водночас, було непросто в перші дні війни, довелося підлаштовуватись до нових реалій. Наразі всі установи та організації працюють в штатному режимі. Закликаю й наших підприємців, у кого є така можливість, не зупиняти свою діяльність, а працювати на економіку громади, району, країни.

Чи вплинула війна на наповнюваність міського бюджету?

Не дивлячись на наші невтішні прогнози, приємно відмітити, що бюджет за три місяці виконано. Дещо зменшились надходження по земельному податку, водночас збільшились по іншим напрямкам, що дало змогу отримати, хоч і не значне, але перевиконання бюджету.

Сьогодні активна фаза весняно-польових робіт. Як проходить посівна у Роздільнянській громаді?

Нещодавно проводив зустрічі з добровільними дружинами усіх старостинських округів, до складу яких входить левова частка місцевих фермерів. Ми обговорювали питання посівної і хочу зазначити, що роботи ведуться повним ходом. Проводиться підживлення озимих культур, підготовка ґрунту до висадки соняшника тощо. Аграрний фронт вкрай важливий, враховуючи ті умови, в яких опинилась країни. Адже наразі не ведуться посівні роботи на окупованих територіях, тому ми повинні своїми врожаями компенсувати недоотриманий врожай з територій, де посівна не відбулась.

З якими проблемами стикаються аграрії і, чи можна їх вирішити на місцевому рівні?

Про важливість роботи аграрного сектору неодноразово наголошувалось на селекторних нарадах Одеської обласної військової адміністрації. Сьогодні держава максимально підтримує аграріїв та вживає низку заходів для якісного проведення посівної. Так, стабілізувалися ціни на паливно-мастильні матеріали, забезпечено їх наявність та наявність посівного матеріалу. Крім того, надаються безвідсоткові кредити для сільгосптоваровиробників. Вирішено питання про бронювання працівників агросектору, вже надається можливість за спеціальними перепустками працювати у комендантську годину.

Наскільки сьогодні забезпечена усім необхідним територіальна оборона?

Ми тісно співпрацюємо з усіма військовими формуваннями, які забезпечують правопорядок у нашій громаді. Постають питання організації проживання, харчування, матеріально-технічного забезпечення тощо. Вирішуємо проблеми по мірі їх надходження.

Чи є дані про кількість внутрішньо переміщених осіб у громаді, які вимушено покинули свої домівки через бойові дії?

Конкретної цифри я вам не скажу, але такі люди є. Дане питання повністю відпрацьоване, є певний порядок прийняття переселенців. В першу чергу, їм необхідно звернутись до ЦНАПу для реєстрації, після цього – у соціальну службу. Там збираються усі необхідні документи для можливості отримати матеріальну допомогу від держави,  надається гуманітарна допомога, продукти харчування на перший час тощо. Наразі, переважно люди розселяються у приватний сектор. Плануємо зі старостами створити  базу вільних приміщень для можливого поселення внутрішньо переміщених осіб та вивільнених земельних ділянок для городництва.  На випадок масового переселення, готуємо у місті два об’єкта для поселення внутрішньо переміщених осіб – це готельний комплекс у місті, що стало можливим за сприяння депутата Одеської обласної ради Андрія Бабенко, та вільне житло військовослужбовців.

Стосовно гуманітарної допомоги. Вона надходить з різних каналів, як місцевих, так і європейських. Яким чином вона розподіляється?

Сама перша гуманітарна допомога прийшла від наших жителів міста та сіл. Це була і матеріальна допомога, і продукти, і речі, і медикаменти тощо. Вона була вкрай необхідною, особливо на початку війни. Я безмежно вдячний кожному, хто долучився до волонтерського руху, керівникам волонтерського центру. Також вдячний Римо-Католицькій парафії у нашому місті, прихожани якої доставили дві машини гуманітарної допомоги. Дякую й волонтеру з с. Кам’янка, який організував машину гуманітарки з Німеччини. Крім того, приймаємо допомогу від Одеської військової адміністрації тощо. Наша головна задача – це створити резерв з продуктів першої необхідності довготривалого зберігання, щоб, у разі погіршення постачання продукції до міста, сіл, ми могли забезпечити населення. Це – борошно, крупи, овочі, олія, засоби гігієни. Ми лише частково їх видаємо.

Хто може скористатися гуманітарною допомогою?

Отримати гуманітраку можуть внутрішньо переміщені особи, які прибули до нашої громади, громадяни, які опинились у скрутних життєвих обставинах через військовий стан. Вони мають звернутись до соціальної служби, де зможуть отримати допомогу. Є такі випадки, коли приходять люди за допомогою з інших громад. Наголошую, отримати гуманітарку можуть лише жителі Роздільнянської громади, які дійсно цього потребують. Крім того, надаємо пайки для наших захисників, які чергують цілодобово, знаходяться на блок-постах тощо.

Як мешканці громади дотримуються комендантської години?

На жаль, в перші дні запровадження комендантської години відбувся неприємний випадок. Через нехтування виконання поставлених вимог, загинула людина і це, мабуть, стало уроком для усіх. Комендантська година – це необхідність в умовах військового стану, а не чиясь примха. Тому прошу ставитись з розумінням. Ті люди, які вимушені працювати у нічний час, отримують спеціальні перепустки за якою мають право пересуватися у комендантську годину. Але, якщо у вас немає перепустки і з якихось причин ви не встигли до цього часу прибути до місця свого проживання, треба діяти відповідно до вимог: зупинитися, якщо на авто, то вимкнути фари, включити світло в салоні та підготувати документи для огляду. У разі відсутності документів, що посвідчують особу – доведеться відвідати відділ поліції для з’ясування особистості тощо.

Питання щодо цін на соціально-значущі продукти харчування. Вже створена комісія, яка моніторить ціни на базарі та у магазинах. Чи є випадки притягнення до відповідальності бажаючих заробити на війні?

Є об’єктивні та суб’єктивні причини підняття цін. Об’єктивні, це коли самі постачальники їх завищують, або змінено логістику доставки товарів, що теж впливає на ціну. Суб’єктивні ж причини, це коли працівники торгівлі мають бажання нажитися на ситуації, яка склалась в країні. Ми всі пам’ятаємо скільки коштував цукор, сіль, інші продукти, і ми знаємо, хто завищував ціни та торгував. Робота комісії триває, складаються протоколи, а винні притягуються до відповідальності. Я в черговий раз звертаюсь до підприємців бути людяними.

І наостанок, щоб ви хотіли побажати мешканцям Роздільнянської громади?

Дякувати Богу, сьогодні в громаді все спокійно. Працюють підприємства та організації, діти навчаються онлайн, ведеться торгівля. Люди отримують всі соціальні виплати, послуги, які повинні надаватися – надаються. Якщо виникнуть будь-які надзвичайні ситуації, я обов’язково звернусь до громади та повідомлю про це. Прошу довіряти лише офіційним джерелам інформації, а не створювати та розповсюджувати чутки. Нас ніхто не залякає. Ми обов’язково переможемо, а потім вернемося до наших планів та завдань, яких поставили перед собою чимало. Все буде добре!

Дякую за розмову, Слава Україні!

Героям Слава!

Бесіду вела Наталія Буковська

Коментарі

  • Игорь

    Таким образом сказал всеобще популярный публицист Лев Толстой: «Ведь совершенно очевидно, что если мы будем продолжать жить так же, как теперь, руководясь как в частной жизни, так и в жизни отдельных государств одним желанием блага себе и своему государству, и будем, как теперь, обеспечивать это благо насилием, то, неизбежно увеличивая средства насилия друг против друга и государства против государства, мы, во-первых, будем всё больше и больше разоряться, перенося большую часть своей производительности на вооружение; во-вторых, убивая в войнах друг против друга физически лучших людей, будем всё более и более вырождаться и нравственно падать и развращаться». А Вы сами согласитесь с данным выражением?

Залиште свій коментар