Щодо роботи Держпродспоживслужби у Роздільнянському районі

Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) була створена, відповідно до вимог Постанови КМУ № 667 від 2 вересня 2015 року “Про затвердження Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів”. Офіційно служба розпочала роботу і приступила до виконання функцій, покладених на неї урядовою постановою, з 1 березня 2016 року. Минуло вже два роки. Про те, як працюється новоствореній службі в нашому районі, які надбання вона вже має, які перепони є на шляху та як вона їх вирішує, ми поцікавились у в.о. начальника Держпродспоживслужби в Роздільнянському районі О.М. ГНИСЮКА.

– Олеже Миколайовичу, розкажіть, будь ласка, які функції нині виконує новостворена служба?

– На Держпродспоживслужбу покладені функції та повноваження Державної ветеринарної та фітосанітарної служби, Державної інспекції з питань захисту прав споживачів, Державної санітарно-епідеміологічної служби, а також функції: із здійснення державного контролю за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; захист прав споживачів; державний нагляд (контроль) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва.

– Чи належать всі перераховані функції до районного управління?

– З моменту реорганізації працює Роздільнянське районне управління Держпродспоживслужби, яке є структурним підрозділом Головного управління Держпродспоживслужби в області, представлене двома відділами: відділ безпечності харчових продуктів і ветеринарної медицини, та відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства (це спеціалісти колишньої санітарно-епідеміологічної служби).

Згідно з вимогами європейського законодавства, новостворена структура відповідатиме за чималу низку питань. Основним пріоритетом роботи служби є здоров’я та благополуччя тварин, безпечність та якість харчових продуктів і санітарне законодавство.

– Чи може служба здійснювати  перевірки?

– З 2015 року був накладений мораторій на проведення перевірок. Сьогодні наша служба, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2017 року № 1104, не підпадає під дану вимогу і, згідно з Планом заходів державного нагляду (контролю) Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області на 2018 рік, підлягають обстеженню низка шкіл, дитячих садків та фізичних осіб-підприємців, які займаються обігом харчових продуктів (у тому числі і свиноферми, і ферми великої рогатої худоби).

– Які нововведення передбачають дані законодавчі акти?

– У нас сьогодні основними документами, якими ми керуємось у роботі, є Закони України: “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин”, що вступає в дію з 4 квітня 2018 року; “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”.

Як вже неодноразово ми повідомляли, зокрема, і через районну газету “Вперед”, будь-яка фізична особа, яка займається обігом харчових продуктів для споживання людьми, має обов’язково пройти реєстрацію в нашій службі. Процес цей простий і безкоштовний. Але якщо під час перевірок виявиться, що суб’єкт не знаходиться у реєстрі, на нього накладатиметься штраф у розмірі 11 мінімальних зарплат. Наразі зареєстровано понад 150 суб’єктів господарювання – це відсотків 75-80 від загальної їх кількості.

На сьогодні кожна перевірка планується заздалегідь, суб’єкту господарювання надсилається попередження. Говорячи про нововведення у законодавстві, маю зазначити, що, згідно з даним законом, з 4 квітня представники Держпродспоживслужби мають право виїжджати на перевірки без будь-яких попереджень. У період проведення перевірки інспектори мають право відібрати будь-яку продукцію для відповідного дослідження на його безпечність та якість. Вважаю цей момент дуже доречним, адже така система змусить тримати якість харчових продуктів на постійному контролі. Важливим пунктом у законі є те, що будь-яка перевірка супроводжуватиметься відеофіксацією.

– Які заходи вживатимуться стосовно порушників?

– Згідно з даним законом, мінімальний штраф за виявлені порушення для фізичних осіб-підприємців складає 5 мінімальних зарплат, максимальний – 20, для юридичних осіб – у декілька разів більше.

– У минулому році були проблеми із фінансуванням Вашої служби. Чи вирішене це питання зараз?

– Наше управління фінансується з державного бюджету. В минулому році районна державна ветеринарна лікарня (це спеціалісти, які працюють по селах району) знаходилась на обласному бюджеті, фінансування служби було на рівні 40 відсотків. Завдяки відповідальному ставленню до проблеми начальника Роздільнянської райдержлікарні ветмедицини району Л.М. Тюриної та дякуючи турботі депутата обласної ради В.В. Бакланова, який неодноразово порушував дане питання на обласному рівні, до кінця минулого року ми отримали все необхідне фінансування. Велику роль також відіграла допомога районної ради, райдержадміністрації та голів ОМС, які вчасно підтримали нас та делегували кошти в сумі майже 400 тисяч гривень з місцевого бюджету. За це щиро вдячний всім вищеназваним людям.

– Чи вистачає у Вашому управлінні спеціалістів?

– Згідно зі штатним розписом, тут мають працювати
9 спеціалістів, але на даний момент працює лише 4.

– Скільки на сьогодні працює ветеринарних лікарів по району?

– Ми розуміємо, що ветеринарний лікар має бути у кожному населеному пункті. Але через проблеми із фінансуванням із 87 одиниць штату, які були на 1 січня 2015 року, на сьогодні залишилось лише 42. Навантаженість на одного ветлікаря на сьогодні складає від 2 до 19 населених пунктів.

– Як вирішуєте кадрові проблеми?

– Молоді спеціалісти не хочуть йти працювати через малу зарплату, а вона у нас мінімальна. Молодь віддає перевагу роботі в приватних одеських клініках, – долучається до розмови начальник районної лікарні ветмедицини  Л.М. Тюрина.

– Що зараз знаходиться на порядку денному служби? Якому питанню приділяєте найбільше уваги?

– Під контролем намагаємось тримати всі нагальні питання. Але серед першочергових – розвиток тваринництва. На цьому наголошував і Прем’єр-міністр нашої країни, адже велика увага у 2018 році приділятиметься розвитку саме цієї галузі. Зокрема, заплановано виділення дотацій населенню на молодняк великої рогатої худоби – як у приватному секторі, так і юридичним особам. Згідно з постановою КМУ, сума дотації у приватному секторі складатиме 2500 грн на рік, юридичним особам – 1500 грн за голову ВРХ. Дані виплати будуть проводитись тільки на ідентифікованих тварин, і тільки на молодняк, який народився у поточному році. Подати документи можна буде у два строки – до 1 травня та 1 вересня. Сума виплат залежатиме від терміну, протягом якого утримується молодняк: від 1 до 5 місяців утримання – 300 грн, від 5 до 9 місяців – 700 грн, від 9 до 13 місяців – 1500.

На мою думку, це вагомий внесок у розвиток тваринництва, адже останнім часом поголів’я різко скоротилося не лише в нашому районі, а й в області та в країні в цілому.

Також, згідно з проектом змін до Закону України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”, з 2020 року буде заборонений подвірний забій свиней та великої рогатої худоби з метою продажу їх на ринку. До того, як дана заборона почне діяти, потрібно подбати про спеціальні бойні, адже це процес не одного дня, який, цілком можливо, потребуватиме залучення інвесторів. Хочу звернути увагу керівництва району на те, що на Роздільнянщині немає жодної бойні. І про її створення потрібно подбати вже зараз, щоб уникнути проблем у майбутньому.

– Нещодавно в одному із виступів голова ОДА М.В. Степанов заявив, що на розвиток тваринництва з обласного бюджету буде виділено
6 мільйонів гривень. Яким чином розподілятимуться дані кошти та які є перспективи їх отримати у нашого району?

– Потрібно розробити спеціальну програму розвитку тваринництва на Роздільнянщині. Ми повинні мати програму, де будуть вказані конкретні напрями роботи, етапи її втілення в життя, тобто покроково аргументувати, для чого саме залучатимуться кошти. За наявності даної програми ці кошти легше буде отримати.

– Хто саме має розробити дану програму?

– Ця функція покладена на управління розвитку та інвестицій РДА. На сьогодні подібна програма є, але вона не працює належним чином. Зважаючи на останні нововведення та особливу увагу до розвитку тваринництва, слід приділяти їй більше уваги.

– Сьогодні селяни занепокоєні новиною про те, що з 1 липня буде заборонено продавати молоко, здоєне вручну, та молочні продукти з нього, мовляв, це не відповідає санітарним нормам.

– За новим ГОСТом, наближеним до європейських норм, буде три ґатунки молока: екстра, вищий і перший. Молоко, здоєне вручну, не належатиме до цих ґатунків. Але це не означає, що з 1 липня буде заборонено продаж молочних продуктів, які не відповідатимуть цим нормам, тобто будуть виготовлені без використання спеціальних доїльних апаратів. Людей вводять в оману. Процес переходу на нові ГОСТи проходитиме поступово, протягом близько трьох років. Зараз кардинальних змін люди не відчують, все проходитиме у звичному для населення режимі. Звичайно, з використанням доїльних апаратів значно покращиться якість молока. Всі ми розуміємо, для чого це робиться, – країна, яка йде в Європу, має відповідати необхідним стандартам.

До речі, наприкінці місяця ми розпочнемо місячник по молоку і молочній продукції, що реалізуються на наших ринках. Ми надаватимемо роз’яснення з різних питань. Та основна мета даного заходу – повністю відмовитися від продажу молочних продуктів у поліетиленовій тарі. Молоко має продаватися лише в скляному посуді.

Хочу подякувати дирекції Роздільнянського ринку в особі Ю.В. Драгомирова за те, що наразі кожна людина, яка займається на базарі продажем харчових продуктів, пройшла спеціальний медогляд.

Ми також поцікавились у начальника відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Роздільнянського районного управління Держпродспоживслужби в Одеській області Г.І. Головко стосовно гострих кишкових захворювань та харчових отруєнь, які були у минулому та на початку цього року в нашому районі.

– Мали проблеми із захворюванням на гепатит А у міській другій школі, кілька випадків захворювання на кір. Але ускладнених ситуацій не було. Всі заходи щодо локалізації вогнища захворювання на гепатит А були вжиті вчасно. На сьогоднішній день групові захворювання на вірусний гепатит А в районі не зареєстровано. Розроблено регламент взаємодії при проведенні епідрозслідування та організації протиепідемічних заходів при реєстрації гострих кишкових інфекційних захворювань та харчових отруєнь, де тісно наша служба взаємодіє з ВП Роздільнянський міжрайонний відділ ДУ “Одеський ОЛЦ МОЗ України” та лікувальною мережею.

Зазначу, що моніторинг інфекційних захворювань зараз веде ВП Роздільнянський міжрайонний відділ ДУ “Одеський ОЛЦ МОЗ України”.

У грудні, згідно з розпорядженням Роздільнянської райдержадміністрації, комісійно провели перевірки 8 шкіл району, під час яких більше уваги приділяли харчуванню дітей. Ситуація виявилася невтішною – у 6 з 8 шкіл виявлені серйозні порушення, про усунення яких нам і досі не повідомили.

До розмови долучається Олег Миколайович:

– Під час перевірок цих 8-ми шкіл велика проблема виявилася із постачальниками продукції, керівництвом шкіл до яких висунуті суворі вимоги. Продукція має бути безпечною, якісною, в наявності – всі відповідні документи. І, користуючись нагодою, хочу звернутися до тих постачальників, з якими ми неодноразово зустрічались, з наполегливою рекомендацією дотримуватися всіх відповідних вимог. Якщо до нас звертатимуться зі скаргами на якість продукції, то відповідальність за це лягатиме, в першу чергу, на постачальника. Також велика відповідальність лягає на плечі директора закладу, який приймає товар та повинен ретельно перевіряти всі показники якості. В принципі, директори шкіл – на постійному зв’язку з нами.

– Підсумовуючи нашу розмову, можна зробити висновки, що функцій на службу покладено чимало, і від їх якісного виконання залежить життя та здоров’я наших громадян, у тому числі дітей. Тож, бажаємо вам розуміння та підтримки як з боку владних структур, так і пересічних громадян. Дякую за розмову. 

Бесіду вела

Наталя БУКОВСЬКА.

 

Залиште свій коментар