Що варто знати хворим на цукровий діабет

НА ЗАПРОШЕННЯ Українського кризового медіацентру та Естонського центру міжнародного розвитку мені, як головному редактору районної газети «Вперед», випала нагода бути учасником триденної медіалабораторії.

         Серія воркшопів на різні тематики, зокрема: «Конструктивна журналістика» (тренер – Артур Аукон, естонський журналіст), «Особливості жанрів репортажу та сторітелінгу” (тренерка – Марічка Паплаускайте, редакторка видання «The Ukrainians» та онлайнового журналу «Reporters»), «Особливості новинного жанру та інтерв’ю» (тренер – Отар Довженко, редактор онлайн-видання «Детектор медіа»), «Як писати про конфліктно-чутливі теми та групи» (тренер – Максим Буткевич, правозахисник, координатор проєкту «Без кордонів») тощо були напрочуд цікавими та змістовними. Не менш корисними були й колективні інтерв’ю з представниками влади та експертами з актуальних тем сьогодення. В цьому номері газети хочу розкрити питання щодо забезпечення хворих інсуліном, про що йшлося під час зустрічі із заступницею голови Національної служби здоров’я України (НСЗУ) Тетяною Бойко.

         – Почну з того, що система, за якою пацієнтів забезпечують інсулінами, зміниться вже 1 жовтня. І ось чому. Зараз фінансування програми відбувається за субвенцією. Такий принцип працює з квітня 2016 року, відколи діє Програма відшкодування вартості препаратів інсуліну. Але такий механізм має певні недоліки.

         Перше, це недостатній розмір субвенції для забезпечення 100 % потреби пацієнтів з цукровим діабетом. Така фрагментація бюджету спричиняє залежність програми від рішень місцевої влади. Тобто, місцеві бюджети змушені дофінансовувати програму. Але різна спроможність до співфінансування в деяких областях спричиняє ризики неможливості забезпечити пацієнтів життєво необхідними препаратами.

         Внаслідок цієї ситуації пацієнт не є захищеним протягом всього місяця. Часто траплялись ситуації, коли інсулінів для пацієнтів вистачало лише на перші дні місяця, все інше залежало від місцевих бюджетів і спроможності людей сплачувати за свої ліки. Також через недостатнє фінансування протягом року та особливо у період закінчення бюджетного року, пацієнти, які потребують інсулінотерапії, змушені були приймати менші дози препаратів інсуліну, ніж їм було призначено, або пропускати їх. Це впливало на їхній стан здоров’я та якість життя. Це несправедлива система, бо пацієнт не повинен залежати від рішень місцевої влади та фінансової спроможності кожної області. Доступ до лікування не має залежати від того, як швидко пацієнт дійшов до лікаря і аптеки. Інсуліни мають бути доступними цілий місяць і цілий рік.

          Другий важливий недолік – це слабкий моніторинг. Тобто, чинний реєстр не збирає необхідні дані для того, щоб держава мала повну картину того, як пацієнти забезпечуються інсуліном. Це також не дає можливості адекватно аналізувати дані та прогнозувати потребу в лікарських засобах і відповідні бюджетні витрати.

         Тому потрібно змінити правила . З 1 жовтня реімбурсацію інісулінів адмініструватиме НСЗУ. Національна служба здоров᾽я стане єдиним платником за програмою. Усі учасники процесу користуватимуться усіма перевагами, які надає єдиний платник НСЗУ, як це відбувається з програмою «Доступні ліки».

         З 1 жовтня і до кінця року на програму виділено 660 млн грн. Цього достатньо, щоби забезпечити всіх пацієнтів інсуліном безоплатно – за умови впровадження та дотримання певних чітких правил, – зазначила заступник голови НСЗУ Тетяна Бойко. ПРО ситуаціюя з інсулінозалежними хворими у Роздільнянському районі та яких правил необхідно дотримуватись, аби забезпечити пацієнтів інсуліном, ми розпитали у лікаря-ендокринолога Роздільнянської поліклініки Олега КРАВЦОВА.

          – Олеже Леонідовичу, яка кількість хворих на цукровий діабет у нашому районі та скільки із них інсулінозалежні?

         – На сьогоднішній день їх кількість сягає більше півтори тисячі осіб, із них близько трьохсот потребують інсулінотерапії. Однією з ключових проблем в ендокринології є виявлення хворих на цукровий діабет на ранніх стадіях для того, аби уникнути ускладнень на цю хворобу. Найгіршою є ситуація тоді, коли уражуються очі, нирки, судини, нервова система. В результаті, через деякий час, людина втрачає працездатність та стає інвалідом. Варто відзначити, що тенденція щодо збільшення таких хворих спостерігається по всьому світу. Це, в першу чергу, пов’язано зі збільшенням кількості пацієнтів з ожирінням. Адже саме ця категорія людей найбільш схильна до розвитку цукрового діабету. Крім того, є й низка інших причин, зокрема, спадкова схильність. Водночас значну частину пацієнтів – не виявлено. Як приклад, якщо у нас півтори тисячі пацієнтів стоять на обліку, то можна орієнтовно припускати, що близько тисячі осіб – потенційні діабетики, які знають про хворобу, але не відвідують лікаря, або не знають, що у них підвищений цукор. Причина полягає в тому, що на початкових стадіях ця хвороба не так гостро проявляється. Зазвичай – це спрага, часті сечовипускання, свербіж. Однак цих симптомів може і не бути. Тому пацієнти звертаються через рік, а то і три від початку захворювання, коли цукор вже високий.

         – З 1 жовтня вводиться нова система забезпечення хворих інсуліном. Який алгоритм дій лікаряендокринолога та маршрут пацієнта в умовах введених змін?

         – Раніше, у разі відсутності лікаря-ендокри-нолога на місцях, хворі могли звернутися до відповідального терапевта або сімейного лікаря, який займався такими пацієнтами. Наразі, акцент робиться на комп’ютеризацію й повинні вестися електронні записи. З 1 жовтня діятиме нова програма для отримання інсуліну. Відтак, від сімейного лікаря необхідно отримати електронне направлення та прийти до мене (або іншого лікаряендокринолога) для складання плану лікування. Особливих відмінностей в ньому немає. Єдине – змінюється форма оформлення цих рецептів, яка аналогічна програмі «Доступні ліки». Тобто, лікар-ендокринолог складає план лікування і виписує рецепт. У подальшому пацієнту не обов’язково знову звертатись до лікаряендокринолога, можна отримати рецепт від сімейного лікаря, згідно з попередньо погодженим планом, та отримувати інсулін в аптеці. Для цього аптеки будуть укладати угоди з НСЗУ та відпускати інсулін.

         – На сьогоднішній день відомо, які це будуть аптеки, де пацієнту можна буде отримати інсулін?

– Наразі остаточної інформації немає. Однак знаю, що в минулому році такий договір був укладений з аптекою «Санафарм», що розташована у приміщенні нашої лікарні. Скоріш за все, вона подовжить договір, а можливо з’являться й інші аптеки з аналогічними послугами.

– Сьогодні країна живе в умовах коронавірусу та карантинних обмежень. Не менш гостро стоїть питання вакцинації населення. Скажіть, будь-ласка, що б Ви порекомендували в даному випадку хворим на цукровий діабет?

          – Хвороба знову починає набирати обертів. На жаль, населення країни дуже повільно робить щеплення, тому це лихо зачепить не одну родину. Пацієнти з цукровим діабетом дещо обережно ставляться до щеплення, спираючись на слабкий імунітет і що щеплення їм може нашкодити. Однак тут ситуація з точністю до навпаки: у разі відсутності щеплення та захворювання на COVID хвороба протікає з ускладненнями й іноді призводить до смертельних наслідків. Тому я наполегливо рекомендую вакцинуватися усім хворим на цукровий діабет. Тим паче, для цього створені усі необхідні умови та є в наявності різні види вакцин. Я б на їхньому місці не зволікав у даному питанні. Просто мені довелося особисто перенести цю страшну хворобу і в дуже тяжкій формі. Минуло пів року після хвороби і я вже пройшов повний курс вакцинації, хоча теж маю чимало хронічних захворювань. Але, якщо навести статистику, то більше 90% госпіталізованих  ковідних пацієнтів зі значними ускладненнями – не щеплені. Хочу наголосити, що вакцинація – це не панацея від хвороби, але завдяки їй є можливість уникнути тяжких форм протікання захворювання на ковід. Не зволікайте, зробіть щеплення, захистіть свій імунітет.

          – І наостанок, на чому б хотіли наголосити Вашим пацієнтам?

         – Хочу ще раз звернутись до інсулінозалежних хворих: не зволікайте та приходьте для складання плану лікування. Крім того, майте при собі телефон і номер телефону, за яким укладений договір із сімейним лікарем. Адже саме на цей номер надійде код підтвердження, після введення якого буде підтверджено план лікування у системі.

          – Дякую за розмову!

Бесіду вела Наталія БУКОВСЬКА

До відома!

         Отримати консультацію та скласти план лікування інсулінозалежним хворим можна у лікаря-ендокринолога Олега Леонідовича КРАВЦОВА. Адреса: м. Роздільна, вул. Європейська, 14, поліклініка, ІІ поверх, кабінет №26. Режим роботи: з 8.00 до 13.00 (щодня, крім п’ятниці).

Залиште свій коментар