Щеплення для дорослих: як захиститись від небезпечних вірусів

Зазвичай про щеплення говорять лише у стосунку до дітей, однак вакцинація торкається і дорослих. Торік в Україні 9 осіб захворіли на дифтерію, 17 – на правець і понад 50 тисяч – на кір. Серед них були і діти, і дорослі, адже не вік захищає від цих хвороб, а вчасно зроблене щеплення. Центр громадського моніторингу та контролю зібрав основні факти про вакцинацію дорослих.

Які щеплення обов’язкові?

Переважно дорослі в Україні мають десятку обов’язкових щеплень, оскільки отримали їх ще в дитинстві. До таких належать – щеплення проти гепатиту В, туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюку, правця, гемофільної інфекції, кору, краснухи та епідемічного паротиту. У більшості випадків вакцинації у дитячому віці достатньо, щоб отримати імунітет від цих небезпечних хвороб на все життя і більше не турбуватись з цього приводу. Перелік отриманих щеплень можна знайти у своїй лікарняній картці.

Якщо ж записів про дитячі щеплення немає чи є сумніви в правильно здійсненій вакцинації, то лікарі радять зробити аналіз крові на відповідні антитіла. Наявність антитіл означає, що організм захищений від цього вірусу, а ось відсутність – сигналізує про необхідність повторного щеплення.

Для прикладу, маркером імунітету від кору є антитіла IgG. У приватній лабораторії аналіз на їхню наявність коштує близько 200 грн. Якщо антитіл немає, лікарі радять ввести щонайменше одну дозу вакцини КПК (комплексна вакцина проти кору, паротиту і краснухи), а для повного захисту – ще одну дозу через місяць.

Відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), дорослі повинні також періодично щеплюватись від дифтерії та правця, оскільки імунітет проти цих хвороб зберігається близько 10 років. За даними Центру громадського здоров’я МОЗ, планову ревакцинацію проводять у 26 років, потім кожні 10 років.

Крім того, лікарі радять дорослим щороку у вересні-жовтні вакцинуватись від грипу. За словами лікарів, вакцинація зміцнює імунітет, тому імовірність тяжкого перебігу захворювання чи ускладнень зменшується на 60%. Також лікарі радять робити додаткові  щеплення туристам, які збираються подорожувати до екзотичних країн. Які саме вакцини обрати, може підказати сімейний лікар залежно від країни.

Де і за чий кошт вакцинуватись?  

Планові щеплення є безкоштовними. Їх можна зробити у кабінетах щеплень або в сімейного лікаря. У Міністерстві охорони здоров’я наголошують, що держава закуповує достатню кількість препаратів, аби ситуації дефіциту вакцин не виникало.

За даними МОЗ, станом на 1 лютого в державних медзакладах наявно 6 986 905 вакцин для профілактики дифтерії і правця (АДП-М), 407 063 препарату Імовакс Поліо від поліомієліту, 1 219 587 комбінованих вакцин проти кору, паротиту і краснухи, 1 233 225 вакцин для профілактики гепатиту В. Повний перелік препаратів та їхній залишок по областях можна переглянути на сторінці moz.gov.ua/immunization. У разі відсутності препарату відомство радить звертатись до головного лікаря або ж безпосередньо до місцевого управління здоров’я.

Таким чином, планову ревакцинацію від дифтерії та правця дорослі отримують за кошт держави. Так само безплатними є щеплення від кору для груп ризику – вчителів, лікарів, військових, бійців ООС та студентів, для інших дорослих – за кошт пацієнта. Самому купувати вакцину дорослому потрібно у разі щеплення від гепатиту В, вітряної віспи, пневмококової, ротовірусної інфекцій тощо.

Перед купівлею препарату важливо проконсультуватись із сімейним лікарем. Він порадить, де придбати препарат і як правильно його зберігати, щоб вакцина не втратила своїх властивостей. У МОЗ запевняють, що всі доступні в Україні вакцини є сертифікованими, безпечними і схваленими Всесвітньою організацією охорони здоров’я.

Чому важливо вакцинуватись?

Досвід міжнародних лікарів свідчить, що вакцинація – найкращий варіант у боротьбі проти смертельно небезпечних хвороб. Вона дозволяє уникнути хвороб, проти яких немає ліків (наприклад, кір), й убезпечує від тяжких наслідків інфекцій (наприклад, гепатиту). Медики наголошують, що ризик ускладнень після перенесеної хвороби набагато вищий, ніж ризик побічних реакцій після щеплення.

Більше того, кожна щеплена людина є частинкою колективного імунітету. Тобто якщо суспільство на 90-95% вакциноване проти небезпечного вірусу, то йому просто ніде розвиватись, а отже, ніхто не хворіє. Саме так світ подолав натуральну віспу.

«Дітям, котрі мають хронічні захворювання, наприклад астма або цукровий діабет, потрібно ще більше вакцинацій, навіть таких, яких, на жаль, немає зараз у нашому календарі. Те ж саме стосується дорослих», – стверджує медичний експерт дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ Катерина Булавінова.

Через те, що останні роки в Україні зросла кількість батьків, які відмовляться щеплювати дітей, повернулися такі небезпечні хвороби, як правець і поліомієліт. Поки що це одиничні випадки, однак хворих може побільшати, якщо українці і далі уникатимуть щеплень, зазначають медики.

Внаслідок втрати колективного імунітету Україна сьогодні лідирує за кількістю хворих на кір у Європі. Торік ця недуга охопила 53219 українців – в 11 разів більше, ніж 2017 року. Лікарі звертають увагу, що «дитячі» хвороби у дорослому віці мають тяжчу форму, дають ускладнення на нирки, печінку та серце. Водночас жодних застережень проти щеплення дорослих немає. Тож якщо хтось не отримав захист від небезпечних вірусів у дитинстві, немає жодних причин, щоб не зробити цього зараз.

Залиште свій коментар