Робота за  комп`ютером є одним зі шкідливих виробничих факторів

Робота за персональним комп’ютером є одним з шкідливих виробничих факторів, який завдає основного збитку здоров’ю офісного персоналу. У всьому світі використання ПК на робочих місцях призводить до значного зростання дрібного виробничого травматизму та появи різних професійних захворювань. Основна робота служби охорони праці в офісі повинна бути сконцентрована на профілактиці професійних захворювань серед офісного персоналу.

Основні проблеми зі здоров`ям, обумовлені впливами комп’ютерів та периферійної техніки виникають у результаті кумулятивного травматичного ефекту, пов’язаного з тривалістю роботи за ПК. Ефект отримав назву кумулятивного тому, що до певного моменту, до досягнення певної критичної маси, він майже не проявляється зовні. Тобто, зір може триматися на рівні 100 процентів кілька років і потім різко, за кілька місяців, впасти на 15-20 відсотків. Той же ефект спостерігається і з захворюванням опорно-рухового апарату.

Не слід забувати і про загальний рівень втоми, який, накопичуючись, у результаті призводить до стресу або, що ще гірше, до психологічних розладів. Не дарма кажуть: «Згорів на роботі». Якщо симптоми втоми зберігаються після тривалого нічного відпочинку – це говорить про те, що незабаром може бути кумулятивний прорив, який призведе до стресу. Як же пом’якшити вплив на персонал офісного середовища?

10 простих кроків, як забезпечити здоровий робочий простір:

  1. Пам’ятайте про «тунельний синдром» зап’ястя і кисті. Встановіть на комп’ютер простий таймер, який буде нагадувати вам про необхідність робити перерву, звільнивши себе від миші та клавіатури. Робіть під час перерви просту гімнастику – рухи кистями, ніби ви миєте руки.
  2. Відрегулюйте стіл і крісло. Ваші руки, передпліччя і плечі повинні бути повністю розслаблені. Ваше тіло витрачає величезну кількість енергії на підтримку незручної пози протягом дня.
  3. Уникайте відблисків на моніторі комп’ютера. Це найпоширеніша причина втоми очей.
  4. Працюйте зі світлим фоном екрану. При роботі з інформацією на світлому або білому тлі очі втомлюються менше.
  5. Розташуйте монітор і вихідні документи так, щоб вони були приблизно на однаковій відстані від ваших очей. Використовуйте утримувачі документів у безпосередній близькості від монітора.
  6. Так як ваші очі при роботі з монітором постійно використовують одну і ту ж фокусну відстань, час від часу переводьте погляд вбік і фокусуйте його на далекому об`єкті – дереві за вікном, хмарі або просто найдальшому предметі у вашому кабінеті.
  7. Періодично міняйте положення тіла протягом дня.
  8. Клавіатура повинна бути розташована на комфортному рівні перед вами. Важливо забезпечити належну висоту ліктя, яка дозволяє тримати руки з прямими зап’ястями.
  9. Важливо бути повністю розслабленим під час роботи на комп’ютері. Постійна напруга шийно-плечового пояса може призвести до мікротравм.
  10. Гарне крісло або стілець значно знижує ризик болю в попереку. Ергономічне крісло забезпечує зручну підтримку для попереку і таким чином розвантажує його.

Використовуючи ці прості поради, разом із дотриманням норм охорони праці і пожежної безпеки, ви на багато разів знизите ризик виникнення виробничої травми, нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання у вашому офісі.

Надія Зеленчук,

страховий експерт з охорони праці відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Одеській області

Залиште свій коментар