Про перерахунок пенсій

3 жовтня 2017 року Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (далі – закон). 11 жовтня закон набрав чинності.

11 жовтня на засіданні Кабміну затверджено план заходів із запровадження накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування на 2017-2018 роки, яким передбачено розроблення відповідних законодавчих актів, спрямованих на врегулювання питань із запровадження накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.

В районі завершено осучаснення пенсій громадян. На сьогодні на Роздільнянщині нараховується 13299 пенсіонерів. Станом на 11 жовтня поточного року, перерахунок пенсійних виплат проведено 12683 тисячам, або 95 відсоткам пенсіонерів. Банки отримали необхідний фінансовий ресурс, кошти переведено у поштові відділення і, починаючи з 11 жовтня, в районі розпочато виплату різниці донарахованої пенсії за додатковими відомостями. До 25 жовтня виплату підвищеної пенсії має бути завершено. Пенсіонери, доплата до пенсії у яких становить менше 140 гривень, отримають її разом з основною пенсією у листопаді.

З 1 жовтня у 1764 тисяч роздільнянських пенсіонерів, які отримували мінімальну пенсію, вона зросла з 1312 до 1452 гривень. А також близько 862 тисяч осіб, які отримували пенсію в розмірі 949 гривень, отримуватимуть не менше, ніж 1373 гривні. В результаті осучаснення підвищено на різну суму пенсії 12,7 тисячі пенсіонерів: зокрема, 3450 – отримали додатково до 100 гривень, понад 3200 – від 100 до 200 гривень, 381 – від 500 до 600 гривень, 171 – від 1000 до 1100 грн, 149 пенсіонерів – від 2000 до 2500 гривень.

З 1 жовтня перерахунок пенсій здійснюється з використанням єдиного показника середньої зарплати, що використовується для призначення пенсії в 2017 році, на рівні 3764 гривні 40 копійок. При цьому показник оцінки одного року страхового стажу знижено з 1,35 на 1 відсоток. Водночас, на перехідний період для нових пенсій оцінки одного року стажу 1,35 % зберігається до кінця 2017 року, у тому числі при переведенні з пенсії з інвалідності на пенсію за віком.

Для забезпечення індексації пенсії щороку планується проводити перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Розмір, дата та порядок такого збільшення визначається в межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України.

Пенсійна реформа передбачає підвищення необхідного стажу для виходу на пенсію: з 1 січня 2018 року необхідно мати 25 років страхового стажу, відтак з кожним наступним роком додається 1 рік, і в 2028 році необхідний страховий стаж і для чоловіків, і для жінок становитиме 35 років. Якщо особа не має необхідного страхового стажу, тобто у разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 р., страхового стажу право на пенсію за віком після досягнення 63 років мають особи за наявності страхового стажу: до 31 грудня 2018 року – від 15 до 25 років; з 1 січня по 31 грудня 2019 року – від 16 до 26 років. З кожним наступним роком додається рік стажу. Якщо ж особа не має і цього необхідного стажу, то матиме право виходити на пенсію в 65 років за умови, якщо на 1 січня 2019 року матиме як мінімум 15 років страхового стажу. З кожним наступним роком так само додається рік стажу. Особам, які в період з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2020 року набули не менше 15 років стажу та досягли відповідного пенсійного віку, призначатиметься державна соціальна допомога.

За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої, відповідно до статті 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком.

Починаючи з 1 січня 2028 року, у разі наявності 40 і більше календарних років страхового стажу, пенсія за віком призначається незалежно від віку. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Для визначення права на пенсію за віком у страховий стаж зараховуються: ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподатковування або фіксованого податку (при цьому, з 1 січня 1998 року до 30 червня 2000 року включно страховий стаж підтверджується лише довідкою про реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності; з 1 липня 2000 року до 31 грудня 2017 року включно – за умови сплати страхових внесків, незалежно від сплаченого розміру); проходження військової служби до 31 грудня 2017 року включно; перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю і пологами з 1 січня 2004 року до 30 червня 2013 року включно; знаходження у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку з 1 січня 2004 року до моменту введення сплати страхових внесків за жінок, що перебувають у відпустці з догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, тобто до 1 січня 2005 року.

В новому законі відсутня норма про те, що у страховий стаж, починаючи з 1 січня 2004 року, зараховується період навчання у вищих навчальних закладах на денній формі навчання, а також навчання в аспірантурі і докторантурі. Натомість, цій категорії громадян надано право укладати договір добровільного страхування для зарахування цього періоду в страховий стаж. Щодо жінок, котрі скористались правом дострокового виходу на пенсію (в 55 років), їх виплата вже переглянута в сторону збільшення. Законом гарантовано, що мінімальна пенсія цієї категорії пенсіонерів не може бути меншою прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Пенсію в повному обсязі такі жінки зможуть отримувати після досягнення ними пенсійного віку (відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону), та з додаванням періоду, що відповідає кількості місяців їх дострокового виходу на пенсію.

Переглянуто розмір і умови призначення мінімальної пенсії за віком. Так, на рівні прожиткового мінімуму пенсія в мінімальному розмірі буде призначатися особам, що мають страховий стаж 30/35 років для жінки й чоловіка відповідно.

Новою нормою є те, що члени фермерського господарства та особи, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом), підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню, відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Скасовано обмеження виплати пенсії працюючим пенсіонерам, в тому числі поновлюється виплата раніше призначених пенсій особам, які працюють на спецпосадах, у частині Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Змінена розрахункова величина для визначення мінімального розміру пенсії для шахтаря – з 80 % середньої ланки шахтаря на 80 % середньої зарплати. Право на достроковий вихід на пенсію за віком мають: особи, хворі на гіпофізарний нанізм (ліліпути); особи з інвалідністю по зору І групи – сліпі та з інвалідністю дитинства І групи; жінки, які народили 5 і більше дітей та виховали їх до 6-річного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку; військовослужбовці та інші особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, тощо за умови досягнення 55 років та наявності необхідного страхового стажу. Залишається право на достроковий вихід на пенсію за Списком № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників у осіб за умови досягнення відповідного віку та наявності необхідного стажу, визначених статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Тут слід зауважити, що особи, які працюють на посадах закладів охорони здоров’я та освіти користуються правом спеціального пенсійного забезпечення за умови наявності на день набрання чинності цим законом вислуги років та стажу, необхідного для призначення пенсії за вислугу років, передбачених статтями 52, 54 та 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Лілія Єгорова, начальник Роздільнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області.

Залиште свій коментар