ПРО ІНДЕКСАЦІЮ  ПЕНСІЙ З 1 БЕРЕЗНЯ 2019 РОКУ

Минулого року Уряд розпочав одну з найважливіших реформ останніх років – пенсійну. Важливою складовою пенсійної реформи є осучаснення пенсій, тобто їх обов’язковий автоматичний перерахунок відповідно до інфляції і зростання зарплат в країні. В 2019 році автоматичний перерахунок відбудеться уперше.

     Вперше пенсії автоматично перерахують з 1 березня 2019 року. Це означає, що для перерахунку пенсій не потрібно приймати окремих рішень Уряду чи парламенту. Кошти на такий перерахунок Уряд вже передбачив в державному бюджеті. Автоматичний перерахунок пенсій відбуватиметься щорічно. Тобто, наступного разу пенсії осучаснять з 1 березня 2020 року.

    Формула розрахунку залишається незмінною. Вона застосовувалася для осучаснення пенсій в жовтні 2017 року, за нею розраховуються новопризначені пенсії. За нею будуть автоматично переглядатися пенсії кожного року. Ця формула враховує стаж (роки сплати соціальних внесків), рівень заробітної плати, яку отримував пенсіонер, і рівень середньої заробітної плати по країні – спеціальний показник для розрахунку пенсійних виплат. І саме цей показник буде тепер щорічно збільшуватись, а отже і збільшуватиметься загальний розмір пенсії.

Індексація пенсій з березня 2019 буде проводитися за наступною формулою:

– Показник середньої заробітної плати збільшуватиметься на 50% зростання середньої заробітної плати по країні «плюс» 50% інфляції в 2018 р..

Прогнозовані показники зростання середньої заробітної плати та інфляції такі: за даними Держстату, за третій квартал цього року середня зарплата зросла на 24,7%. За попередніми прогнозами, на кінець року інфляція складе 9,9%. Тобто, виходячи із цих даних, показник середньої заробітної плати, який враховується у формулі, має зрости на 17,3% (50% від 24,7% – 12,35%, 50% від 9,9% – 4,95%, тобто 12,35% + 4,95%= 17,3%). Отже в березні 2019 року середню заробітну плату 3764,40 ( за 3 попередні роки 2014-2016 р.) буде збільшено на орієнтований показник 1,17. На стільки ж зросте і основна, базова частина пенсії. Але зазвичай пенсії мають й інші складові, наприклад, доплата за понаднормовий стаж. Ці інші складові пенсії не індексуються, тому розмір збільшення буде у кожного пенсіонера індивідуальний. Чим більше людина має страхового стажу та чим більший заробіток отримувала, тим більшим буде її підвищення. Не підлягають індексації пенсії, призначені на умовах «спеціальних законів».

В березні також буде проіндексовано пенсії учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, призначені за законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При обчисленні цих пенсій на сьогодні індивідуальний показник заробітної плати, отримуваної за роботу в зоні відчудження, збільшується на показник середньої заробітної плати 928,81 грн., який не змінювався з 2012 року і саме його буде збільшено на орієнтований показник 1,17.

Перерахунок провадиться в автоматичному режимі без звернення громадян до органів Пенсійного фонду і вже в березні пенсіонери мають отримати збільшенні розміри пенсій.

  Мінімальні пенсії будуть перераховані у зв’язку зі зростанням в наступному році прожиткового мінімуму – від 1 липня (з 1 497 грндо 1 564 грн) та 1 грудня (з 1 564 грн до 1 638 грн). Відповідно від липня мінімальні пенсії зростуть з 1473 грн до 1 564 грн, з грудня – до 1638 грн. В тому числі це стосується і мінімальних пенсій осіб, які вже перебувають на пенсії, але ще не досягли 65-річного віку.

Для пенсіонерів, які досягли 65-річного віку, та жінок, які мають страховий стаж 30 років, і чоловіків – 35 років та не працюють, від 2018 року запроваджено мінімальний розмір пенсії на рівні 40% мінімальної зарплати. Така прив’язка означає, що пенсії цієї категорії пенсіонерів зростатимуть одночасно зі зростанням мінімальної заробітної плати. Відтак від 1 січня 2019 року вони отримуватимуть мінімальну пенсію на рівні 1669,2 грн.

    Для пенсіонерів, які після призначення пенсії відпрацювали два роки, від 1 квітня буде проведено автоматичний перерахунок пенсії з урахуванням додаткового страхового стажу. Якщо це буде вигідно для пенсіонера, перерахунок також може бути проведений з урахуванням їхнього нинішнього розміру заробітної плати, що також збільшить розмір пенсії. Для проведення такого перерахунку пенсіонеру не потрібно спеціально звертатися до Пенсійного фонду.

  1 березня 2019 року автоматично будуть переглянуті пенсії, призначені до 1 січня 2019 року. Пенсії, які будуть призначатися з 1 січня 2019 року, вже будуть розраховуватися з новим показником середньої заробітної плати, який враховує зростання зарплати в країні і інфляцію.

 

 

Анжела Мельник

Заступник   начальника  Роздільнянського

об’єднаного управління Пенсійного фонду

України Одеської області

 

 

Залиште свій коментар