Престур Херсонщиною: Голопристанська громада

У МИНУЛОМУ номері газети «Вперед» я розповідала історію успіху Станіславської сільської територіальної громади, яка впевнено крокує до звання туристичної столиці Білозерського району, що на Херсонщині. Цього разу поділюся враженнями від оглядин Голопристанської міської ТГ, де одним із головних напрямків діяльності керівництва є розвиток інфраструктури громади та залучення інвесторів.

Голопристанська громада

         ГОЛОПРИСТАНСЬКА громада створена у 2019 році шляхом приєднання до себе Старозбур’ївської сільської ради. У 2020 році до громади додались села: Велика Кардашинка, Нова Збур’ївка, Малі Копані та Гладківська ТГ. У складі громади 18 населених пунктів, населення – 39504 особи, адмінцентр – Гола Пристань. Голова громади – Олександр Бабич.

Почалося наше знайомство з Голопристанською ТГ у кабінеті голови Олександра Бабича. Керівник окреслив стан справ у громаді, основні проблеми та надбання. Гола Пристань – місто обласного значення, яке має розвинену інфраструктуру. Розташованість міста у дельті Дніпра та наявність безлічі рекреаційних зон дає можливість розвивати туризм та бути привабливим для інвесторів. Керівництво міськради вміло використовує ці переваги, розвиваючи громаду.

– В результаті реформи децентралізації чимала кількість повноважень, як і фінансові зобов’язання, лягли на плечі громад. Інфраструктура приєднаних сіл бажає бути кращою. Не менше проблем і у місті. Тому, задля поповнення місцевої скарбнички, доводиться шукати кошти, залучати підприємців, брати участь у грантових проєктах. У цьому напрямку і крокуємо, – зазначив міський голова Олександр Бабич.

Під час зустрічі з очільником громади Олександром Бабичем

 

Так, дійсно, саме створення привабливого інвестиційного клімату для залучення інвесторів є основним напрямком діяльності керівництва Голопристанської громади. Підтвердженням цьому є чимала кількість підприємств, найкрупнішими з яких є: філія аграрної компанії  ТОВ СП «НІБУЛОН», фермерське господарство з виробництва томатної пасти «Інтегровані Агросистеми» (входить до складу української вертикально-інтегрованої групи компаній Agrofusion) та ТОВ «НВП «5 Element». Єдиною умовою для підприємств, які мають бажання розвиватися на теренах Голопристанської громади, є реєстрація за місцем розташування, аби кошти надходили до місцевого бюджету.

Ще одним пріоритетним напрямом у розвитку громади є реалізація проєктів у сфері енергозбереження, чим керівництво займається близько 10 років. Окрім місцевого бюджету, залучають грантові кошти міжнародних організацій, державного фонду регіонального розвитку тощо. Так, завдяки реалізації проєкту «Заходи енергоефективності в Голопристанській міській громаді» підписаний договір з Північною екологічною фінансовою корпорацією (НЕФКО) на отримання гранту в розмірі 580 тис. євро. Це дасть можливість провести тепломодернізацію школи № 3 та музичної школи. А до цього, завдяки програмі «Велике будівництво», на суму 881 тис. євро було проведено утеплення ще однієї школи-гімназії та дитячого садочка. Як зазначив мер громади, термомодернізація призвела до зменшення витрат на комунальні послуги та значно покращила умови для навчання дітей.

Утеплення ДНЗ №2 “Посмішка”

Комплексна термомодернізація школи у м. Гола Пристань

Щоб переконатися у сказаному, учасники престуру направились до перерахованих об’єктів. У школі, окрім утеплення, ведеться ремонт спортивної зали, внутрішніх туалетів, придбано нове обладнання для їдальні. Не поступається оновленнями і дитячий садочок, що поруч зі школою приваблює своєю яскравістю. Потім відвідали одне із бюджетоутворюючих підприємств громади – філію «Голопристанська» ТОВ СП «НІБУЛОН». Лише уявіть собі: таке масштабне підприємство було збудоване за 100 днів! На сьогоднішній день потужності технологічного комплексу створюють єдину автоматизовану систему прийому, обробки та відвантаження зернових і олійних культур на водний та автомобільний транспорт, а зернозберігальні можливості філії складають близько 98 тис. тонн. Окрім створення робочих місць з повним соціальним пакетом (на підприємстві працює 130 осіб), сплати податків до бюджету, підприємство несе й соціальну функцію. Так, за ініціативою керівництва філії виділяються кошти на покращення інфраструктури міста, а саме: було виділено 1 млн грн на облаштування фонтану в центрі Голої Пристані, проводився ремонт під’їзної до підприємства дороги тощо. Організовані навіть регулярні пасажирські рейси по Дніпру та Південному Бугу, що є неприбутковим для підприємства, однак соціально важливим для місцевих мешканців.

Потужності філії “Голопристанська” ТОВ СП “НІБУЛОН”

Не менш розвинутим та платоспроможним є фермерське господарство «Інтегровані Агросистеми». Тут вирощують та переробляють томати для виробників соків, кетчупів і томатних соусів, які експортують в 44 країни світу (це майже 70 %, решта 30 % продукту реалізується в Україні). Томати використовують власного виробництва: висівають насіння, вирощують розсаду в теплицях, культивують томати і переробляють їх у високоякісну томатну пасту торгівельної марки Інагро. За сезон виходить близько 250 тонн готового продукту, який може зберігатися протягом трьох років. На підприємстві у сезон працює понад 200 осіб, із них на постійній основі – близько 80. ФГ «Інтегровані Агросистеми» входить до складу української вертикально-інтегрованої групи компаній Agrofusion (міжнародно визнаний виробник та постачальник томатних продуктів) та працює з 2005 року.

Відвідини філії ФГ “Інтегровані Агросистеми”

Ще одним із прогресивних підприємств у громаді є філія ТОВ «НВП «5 Element» – підприємство зі створення, випробування та промислового виробництва унікальних нанобіопрепаратів комплексної дії, які, крім підвищення врожайності та покращення імунітету сільськогосподарських культур, позитивно впливають на родючість ґрунту. На підприємстві створено понад 70 робочих місць.

Виробництво нанодобрив “5 Еlement”
Лабораторія філії ТОВ “НВП “5 Еlement”

Окрім забезпечення містян роботою, а тут, до речі, створена ще й швейна фабрика , на якій працює майже 100 осіб, Голопристанська громада активно розвиває туризм. Охайна набережна приваблює відпочивальників не лише у літній період. Тут проводяться два масштабні дійства: фестиваль народної творчості «Купальські зорі» та гастрономічний фестиваль «Український кавун – солодке диво». Адже містечко уславилось баштанами та співпрацею із науковцями Інституту південного овочівництва та баштанництва Академії аграрних наук України. Інститут овочівництва та баштанництва в Голій Пристані працює вже чверть століття. У програмі фестивалю – зваження кавунів (найбільший рекорд – кавун вагою 40 кілограмів), дегустація овочів, кавун-карвінг (вирізання з фруктів і овочів витончених квіткових композицій і сюжетних картин). Саме такі малі свята переростають у щось значуще і прославляють маленькі міста.

 

Туристична набережна міста

Завершуючи відвідини громади, на згадку про голопристанську гостинність, міський голова Олександр Бабич пригостив всіх учасників престуру смачним морквяним багетом та булочками, які виробляють у місцевій  хлібопекарні . До речі, дане підприємство теж планує розширятися, адже мають попит своєї продукції серед містян. У цьому всебічно сприяє місцева влада, адже розвиток підприємництва є одним із головних завдань керівництва громади, задля збільшення надходжень до бюджету. З впевненістю можна сказати, що у Голій Пристані мирні, дружні та трудолюбиві люди, а влада робить усе можливе, аби вони могли себе проявити, шукаючи гроші для розвитку громади. Це гідний приклад для наслідування й для інших громад, коли влада діє, а люди підхоплюють і розвивають усі починання. P.S. Престур Харківщиною відбувся в рамках проєкту Харківського пресклубу Media Hub Kharkiv за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується агент – ством США з міжнародного розвитку ( U S A I D ) т а виконується міжнародною організацією Internews. Дякую організаторам в особі Людмили Долі за можливість бути учасником даного заходу.

Наталія БУКОВСЬКА

Залиште свій коментар