Потужна промова режисера фільму «20 днів у Маріуполі», який приніс Україні перший в історії «Оскар»

“Я, ймовірно, перший режисер, який хотів би ніколи не зняти свій фільм”, – режисер фільму “20 днів у Маріуполі” Чернов. ВIДЕО

Режисер фільму “20 днів в Маріуполі” Мстислав Чернов виголосив зі сцени “Оскар 2024” потужну та щемливу промову, у якій подякував своїм колегам та нагадав про війну в Україні. 

На сцену разом із Мстиславом Черновим піднялися фотокореспондент Євген Малолєтка та продюсерка Василіса Степаненко, які разом із режисером працювали в оточеному Маріуполі у 2022 році.

Разом із Черновим нагороди отримали кінопродюсерки Мішель Мізнер та Рені Аронсон-Рат.

Чернов зі сцени заявив, що “20 днів у Маріуполі” — перший український фільм, що отримав “Оскар”.

Я вдячний. Але, напевно, я буду перший режисером на цій сцені, який би хотів не робити цей фільм. Я хотів би мати змогу обміняти це на те, щоб Росія ніколи не нападала на Україну, ніколи не окуповувала наші міста; щоб росіяни не вбивали десятки тисяч моїх співгромадян України. Я б віддав це, аби вони звільнили всіх заручників, солдатів, які захищали нашу землю, цивільних, які в їхніх тюрмах. Але я не можу змінити історію, не можу змінити минуле, проти ми всі разом, ви і я, ми зараз серед найталановитіших людей світу. Ми можемо зробити так, щоб історію виправити, щоби правда перемогла. І щоби загиблі люди Маріуполя та ті, хто віддали своє життя, — щоби їх ніколи не забули. Тому що кіно формує спогади, спогади формують історію”, — сказав Чернов.

Історична перемога: "20 днів у Маріуполі" отримав "Оскар" за найкращий документальний фільм
Мстислав Чернов, Євген Малолєтка на церемонії премії “Оскар”, 10 березня 2024 року.
Фото: REUTERS/Mike Blake

Крім “20 днів у Маріуполі”, у категорії “Найкращий документальний фільм” змагалися ще чотири стрічки:

  • Bobi Wine: The People’s President (“Бобі Вайн: Народний президент);
  • The Eternal Memory (“Вічна пам’ять”);
  • Four Daughters (“Чотири доньки”);
  • To Kill a Tiger (“Убити тигра”).

Суспільне Культура ексклюзивно транслювало церемонію нагородження премії “Оскар”. О 20:30 11 березня відбудеться трансляція короткої міжнародної версії церемонії для тих, хто не змогли подивитися її вночі.

Що відомо про фільм “20 днів у Маріуполі”

Стрічка “20 днів у Маріуполі” розповідає про перші тижні бойових дій у Маріуполі Донецької області під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну 2022 року.

Над фільмом працювали режисер і фотограф Мстислав Чернов, фотограф Євген Малолєтка та продюсерка й журналістка Василіса Степаненко. Вони стали останніми журналістами, які висвітлювали початок знищення Росією Маріуполя — за це усі троє отримали Пулітцерівську премію. Також у 2024 році їх нагородили Шевченківською премією.

Кіно стало найкасовішим документальним фільмом в Україні минулого року, зібравши 500 тисяч гривень тільки за перший вікенд прокату.

Стрічка також перемогла у номінації “Найкращий документальний фільм” британської кінопремії BAFTA. А Мстислав Чернов отримав премію Гільдії режисерів США (DGA Awards) за “видатні режисерські досягнення в документальному кіно”.

Джерело: Суспільне. Культура

Залиште свій коментар