Обережно! Кліщі

Минулого до лікувально-профілактичних закладів району звернулись 18 роздільнянців з приводу укусів кліщами. Перші випадки укусів вже зареєстровані і в поточному році. При цьому слід зазначити, що далеко не всі постраждалі звертаються за медичною допомогою.

З приходом сонячних, теплих днів розпочинається активність кліщів. Весняний пік активності цих ектопаразитів спостерігається з кінця квітня по середину червня. Другий пік активності припадає на початок осені – з вересня до середини жовтня. Кліщі нападають на людей та тварин непомітно. Зазвичай вони підстерігають свою жертву у високій траві, в кущах, на нижніх гілочках дерев. Укус відбувається непомітно, тому що кліщі виділяють анестезуючу речовину. Але завдяки такому непомітному укусу можуть виникати великі проблеми зі здоров’ям людини або тварини, адже кліщі є переносниками низки небезпечних хвороб. Так, в останні роки набули актуальності для мешканців Одещини хвороба Лайма (іксодовий кліщовий бореліоз) та Ку-гарячка. Через укуси кліщів також можуть передаватись такі інфекційні хвороби як туляремія, кліщовий вірусний єнцефаліт та інші.

Як відбувається напад кліща ?

Кліщі присмоктуються до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час, після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Існує ризик нападу кліщів в електричці, в автобусі, якщо поряд є попутники, які повертаються з лісу. Крім того, кліщі можуть заноситись до житла людини з букетами квітів, собаками, іншими тваринами.

Куди найчастіше присмоктується кліщ ?

Причепившись до одягу людини, кліщі переповзають на тіло і присмоктуються до місць з найбільш тонкою шкірою: за вухами, на шиї, пахвами, в паховій області. Тому, повернувшись додому, обов’язково огляньте себе на наявність кліщів.

Чи можна не помітити напад кліща?

Кліщ разом зі слиною виділяє анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним, і тільки через декілька годин виникає відчуття болю. Дорослих кліщів, що присмокталися, як правило, можливо помітити через 2-3 дні: в місці наявності кліща з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, сам кліщ збільшується у розмірах. Нападають і зовсім маленькі, майже прозорі німфи (статевонезріла стадія кліща), що часто для людини залишається не помітним. Кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин. Якщо його помітити одразу, буде легше видалити. Чим більше часу пройшло від присмоктування кліща, тим більша вірогідність зараження.

Основними заходами профілактики вищезгаданих інфекцій є засоби індивідуального захисту від нападу кліщів: використання репелентів – препаратів, що відлякують кліщів; проведення само- та взаємооглядів; використання світлого одягу з довгими рукавами та брючинами; на присадибних ділянках необхідно якомога частіше проводити скошування високої трави та проріджувати кущі.

Якщо укус кліщем відбувся, необхідно видалити його максимально швидко, тому що після присмоктування паразита, з його хоботка починає виділятись речовина, яка з часом застигає навколо хоботка у вигляді щільного чохла та утримує його міцно в тілі хазяїна. У перші хвилини, до застигання такої «цементуючої» речовини, кліща вилучити з тіла досить просто. Для цього необхідно крапнути на місце укусу олію, або змастити його вазеліном. Через кілька хвилин паразита можна вилучити. При самостійному видаленні кліща рекомендується проводити маніпуляцію за допомогою пінцету, яким слід захопити хоботок і обережно витягнути ектопаразита. Обов’язким при видаленні кліща є використання медичних латексних рукавичок. Місце укусу слід обробити 70-процентним спиртом або йодом.

Якщо з моменту присмоктування кліща пройшло багато часу, рекомендується звернутися за допомогою до лікаря, а не намагатися вилучити його самостійно. Кваліфікована допомога лікарів зменшить ризик зараження інфекційними хворобами, збудники яких передаються кліщами. Після виявлення та вилучення паразита, необхідно протягом місяця спостерігати за своїм здоров’ям та при прояві будь-яких ознак хвороб, що передаються кліщами, терміново звертатись до лікаря.

Олександр Польський,

лікар-епідеміолог ВП Роздільнянський МРВ ЛД ДУ «ООЛЦ МОЗ України».

Залиште свій коментар