ІСТОРИЧНІ ПАРАЛЕЛІ: ПРО СВИНЮ, АПЕЛЬСИНИ І ПОДІЇ

Про тварину, яка удостоїлася честі стати знаком нового року за Східним календарем, кажуть бозна-що. Як-от: «На свиню хоч і сідло надінь, все конем не буде», «Не кидай перлів свиням, бо потопчуть», «Розбирається, як свиня в апельсинах»… Коли люди хотіли закріпити свої спостереження у приказках, то вони звертали увагу, насамперед на тих, хто все життя був поряд, на ту ж рийку.

            Свиня – тварина миролюбна, любить достаток, отож  Східний календар орієнтує нас на утвердження цих цінностей. А все ж цікаво, як світові події перекликаються з роками Свині. Гляньмо хоча б на попередні п’ять таких літ: 1959, 1971, 1983, 1995 і 2007. Можливо, це відкриє нам шпаринку, щоб зазирнути у 2019-й.

             1959: за крок до ядерної війни; спогад про Шарля де Голя; спалення у Донському крематорії…

  • 1 січня на Кубі остаточно перемогла революція. Не змирившися з появою в себе під боком соціалістичної держави, США вдалися до інтервенції під кодовою назвою «Плутон», проведеної у квітні в затоці Кочинос (у перекладі затока Свиней). Вона виявилася невдалою, і США розробили нову операцію зі зміни режиму на Кубі під назвою «Мангуст», яка мала розпочатись у 1962-му. Для попередження другого вторгнення на Кубу СРСР таємно розмістив на острові ракети з ядерними боєзарядами. Внаслідок цього виникла Карибська криза – одне з найбільших військово-політичних протистоянь ХХ століття. Світ постав на грані нової світової війни.

      Тоді керівники США і СРСР Джон Кеннеді і Микита Хрущов ледве зуміли відвернути гігантську катастрофу: перший прибрав свої ракети з території Туреччини, а другий – з Куби.

       Принагідно пояснимо, що згадана тут затока Свиней насправді аж ніяк не пов’язана з цими тваринами. Слово  «Кочинос» пішло від слова «кочино»  – назви тропічної морської риби – королівського єдинорога, що водиться у тих водах. Втім, незалежно від цього, історія вчить не підкладати свиню один одному.

  • 8 січня у Франції відбулася урочиста інаугурація нового президента – Шарля де Голя. Він став яскравим лідером світового масштабу. Двічі очолював країну, обидва рази приймаючи її на стадії глибокої кризи і залишав у стані економічного піднесення і зростання міжнародного престижу.
  • У лютому 1959-го судили колишнього начальника охорони Лаврентія Берії полковника Рафаеля Саркисова. Він отримав 10 років і ще добре відбувся – багатьох колишніх наближенних розстріляли.

Нагадаємо, що самого Берію – першого заступника голови Ради міністрів СРСР, члена призидії ЦК партії, міністра внутрішніх справ, Маршала Радянського Союзу судили і розстріляли ще у 1953 році. За книжкою Леоніда Млечина «КДБ. Голови органів держбезпеки. Розсекречені долі» у вердикті зазначалося: за зраду Вітчизні, спробу захоплення влади, терористичні акти проти політичних діячів і навіть зґвалтування. Через кілька годин після звинувачення присуд власноруч виконав генерал Павло Батицький, потім у Берію, вже мертвого, стріляли ще пˊять офіцерів, які були з ним. Тіло Берії відвезли в Донський крематорій і спалили. Прах розвіяли.

До речі, Берія народився у 1911 році – в рік Свині.

  • 15 жовтня у Мʼюнхені агент КДБ Богдан Сташинський пострілом із газового пістолета,що розпиляв ціаністий калій, убив Провідника ОУН Степана Бандеру, який присвятив своє життя боротьбі за незалежність України. Під час війни німецькі фашисти кинули його у концтабір, а після війни комуністи знищили. Федеральний Верховний суд у місті Карлсруе засудив виконавця злочину на вісім років суворого режиму, визнавши організатором вбивства голову КДБ Олександра Шелепіна. Згоду на це дав і лідер СРСР Микита Хрущов.

                        1971: проект «Тайга»; рекордна висилка дипломатів; скільки астронавтів ходили по Місяцю…

  • 23 березня в СРСР сталася подія, про яку мало хто знає. З метою створення каналу між річками Печорою і Колвою (Пермський край) для підпитки міліючого Каспійського моря було підірвано три ядерні заряди. За проектом «Тайга» таких вибухів мали здійснити 250. Але через потрапляння радіоактивних часток за межі держави, що було порушенням існуючого договору про заборону ядерних випробувань, проект закрили.

        Поштовх грунту відчули жителі сіл у радіусі кілька десятків кілометрів. Грунт крізь язики вогню був викинутий на висоту близько 300 метрів, а пил піднявся вгору на 1800 метрів. На місці вибуху утворилося озеро, яке так і називається – Ядерне. У ньому добре ловиться риба, а довкола гарно ростуть гриби. Місцевий люд, не переймається питанням про радіонукліди…

  • Однак, тоді газети не писали про проект «Тайга». Увага людей була прикута до війни у В’єтнамі 1964 – 1975 років, через яку на світовому рівні зіткнулися інтереси США і СРСР. Перші намагалися зупинити поширення комунізму в Азії, а другі, навпаки, прагнули розширити тут свій вплив. За це було заплачено високу ціну: у війні загинули 50 тисяч американських солдатів, для північного В’єтнаму втрати становили понад мільйон, а для південного – близько 250 тисяч чоловік. СРСР поставляв сюди ракети, танки та інше важке озброєння і військових спеців.
  • 24 вересня уряд Великобританії за роботу, несумісну зі своїми обов’язками, вислав із країни одночасно 105 російських дипломатів і працівників торгпредставництва. Звісно, в інші роки були теж подібні випадки, але то був своєрідний рекорд. Імена вигнаних назвав агент-перебіжчик Олег Лялін.

   Чи зробили висновки в Москві? Ні. У березні цього ж року до Москви із Великобританії вислали, наприклад 23 російських дипломати. Це було зроблено через отруєння в Солсбері нервово-паралітичним газом колишнього агента-двійника Сергія Скрипаля і його дочки.

  • Ті, хто виріс в СРСР, мало хто знає, скільки людей побували на Місяці? Офіційна пропаганда про це широко не розповсюджувалася: навіщо було хвалити США? Так ось, за програмою «Аполлон» американці здійснили шість польотів на Місяць із посадками. Два таких польоти відбулися у 1971-му: 5 – 6 лютого і 31 липня – 2 серпня. Протягом другого візиту вперше був використаний місячний автомобіль, на якому астронавти подолали шлях довжиною 28 кілометрів.

     1983: план «Зоряних війн»; рекорд низької температури; новий виток Холодної війни…

  • 23 березня у США обнародувано плани з розробки космічної технології перехоплення ракет противника. Їх офіційна назва – Стратегічна оборонна ініціатива, яка у ЗМІ дістала ймення «зоряних війн».
  • 21 липня на Землі зареєстровано найнижчу температуру за всю історію метеорологічних спостережень. На радянській антарктичній станції «Восток» термометр показав 89,2* за Цельсієм.
  • Проте у політичному житті було гаряче. 1 вересня радянський винищувач випустив дві ракети по південнокорейському пасажирському лайнеру «Боінг-777», який збився з курсу і пролетів над Сахаліном. Катастрофа забрала життя 246 пасажирів і 23 членів екіпажу. Інцидент викликав широкий резонанс у всьому світі і призвів до істотного погіршання відносин СРСР із Заходом.

     Той період позначений новим витком Холодної війни. У 1983 році СРСР очолив реакціонер, очільник КДБ Юрій Андропов, а на чолі США став Рональд Рейган, відомий своїм непримиренним ставленням до комуністичного ладу. У березні він назвав Радянський Союз імперією зла.

       Через 31 рік авіакатастрофа такого масштабу повториться над Донбасом, де 17 липня 2014 року з установи «Бук» Курської 53-ї бригади ППО російських збройних сил було збито пасажирський авіалайнер, який виконував рейс за маршрутом Амстердам – Куала-Лумпур. Загинуло 283 пасажири і 15 членів екіпажу. Слідча група, до складу якої входили представники п’яти країн, у загибелі лайнера визнали вину Росії.

   У грудні 1990 року під час візиту президента Республіки Корея  до Москви очільник СРСР  Михайло Горбачов знайшов у собі сміливість надати офіційні вибачення корейській стороні за катастрофу рейсу 007. За трагедію над Донбасом від Росії марно чекати чогось подібного.

 1995: Чечня у вогні; Балканська доля; війни і конфлікти…

  • 1 січня стало другим днем штурму Грозного. У місто увійшло близько 250 одиниць бронетехніки…

     Нагадаємо, що в 1990 році було створено Загальнонаціональний конгрес чеченського народу, який поставив за мету вихід Чечні зі складу СРСР і створення незалежної чеченської держави. Його очолив колишній генерал радянських військово-повітряних сил Джохар Дудаєв. Боротьба за незалежність вилилася у жорстоке протистояння з федеральним центром.

      Запеклі бої за Грозний тривали до 6 березня, коли вщент зруйноване місто перейшло під контроль російських військ. Після цього вони взялися за встановлення контролю над рівнинними та гірськими районами Чечні.  Боротьба була лютою. Про це свідчить Будьоновськ, Гедермес, Бамут, Кізляр, Самашки… Бойові дії тривали й наступного року.

  • 20 березня – Боснійська війна. 1 – 3 травня – війна в Хорватії… Протягом року зˊявляються повідомлення про бойові дії і військові злочини в цих країнах.

Тут варто зробити екскурс в історію Югославії. За Конституцією 1946 року Федеративна Народна Республіка Югославія мала у своєму складі шість республік: Сербію, Хорватію, Словенію, Боснію і Герцеговину, Македонію і Чорногорію, а також два автономні краї – Воєводину і Косово. У рамках однієї держави тривалий час різні етнічні групи жили мирно, але з роками у відносинах стала наростати напруга. Настрій підігрівали різний рівень життя, кардинальні зміни, що відбувалися в СРСР і країнах Східної Європи. Почалилися центробіжні процеси, які й призвели до війн. Десятки тисяч людей були убиті, сотні тисяч змушені залишити свої домівки. Для залагодження ситуації було задіяно миротворчі сили ООН, хоч повною мірою запобігти насильству не вдалося.

  • Перелік війн у 1995-му вражає. Вони йшли в Анголі, Афганістані, Бірмі, Гватемалі, Ліберії, Сомалі, Судані, Східному Тиморі, Шрі-Ланка. Точилися конфлікти: Арабо-Ізраїльський, Ачехський, Грузино-Осетинський, в Індійському Кашмирі, Карабахський…

    Правильно кажуть: якби свині крила, вона б і небо зрила.

       2007: Вторгнення до Грузії; Мюнхенська конференція; «Година Землі»…

  • На початку 2007-го генштаб ВС РФ підготував план на той випадок, якщо Грузія спробує відновити контроль над Південною Осетією та Абхазією.

Наступного року цей план було введено в дію. Російські сили встановили контроль над невизнаними республіками і зупинили своє просування грузинською територією лише за 80 кілометрів від Тбілісі.

       Перемирˊя  було досягнуто за втручання лідерів міжнародного співтовариства, зокрема, тодішніх голови Європейської Ради Ніколя Саркозі та держсекретаря США Кондолізи Райс.

  • 10 лютого в Мюнхені відбулася міжнародна конференція з питань безпеки. На ній президент Росії В.Путін виклав своє бачення ситуації. З його слів, головною загрозою безпеці є силовий монополізм США. Росія, як заявив він, бере на себе роль глобальної опозиції.

      У багатьох оглядачів ця риторика викликала розчарування, оскільки була орієнтована на протиборство, а не партнерство, хоч у світі, як відомо, є чимало спільних викликів.

  • 31 березня в Австралії вперше у світі проведено акцію «Година Землі». Мільйони жителів та різних компаній Сіднея одночасно вимкнули світло на одну годину. В результаті енерговитрати міста зменшилися на 10 з лишком відсотків. Це було рівно тому, аби на дорого не вийшло 48 тисяч автомобілів.

      Акція надихнула безліч людей у всьому світі на боротьбу з глобальною зміною клімату і з наступного року «Година Землі» стала міжнародною.

*  *  *

            Насамкінець слід  наголосити, що не зорі, планети і східні забавки творять історію, а люди. Завжди треба сподіватися лише на краще. Не зайвими  будуть стійкість до життєвих незгод  і почуття гумору, яке завжди допомагає у складні хвилини. Ось як у випадку з персонажем одного з віршів Степана Руданського. Чоловік, повертаючись із церкви, ніс додому «яйця, паску і ковбаси й порося свячене – та ще й з хроном в роті». Спіткнувся, бідолашний, схибнувся і пожива випала у калюжу.

            Глянув мужик на болото,

            Посвистав до лиха,

Розвернувся, набік плюнув

            Та й промовив стиха:

            «Та свиня таки свинею!

            Правду кажуть люди:

            Святи її, хрести її –

            Все свинею буде!»

                        Оглядав роки Свині

Валентин Щегленко.

 

Залиште свій коментар