… І країна стає ближчою

  Щойно, на початку листопада, минула перша річниця від створення Товариства польської культури ім. св. Йоана Павла II в Роздільній, яке існує при парафії Римо-католицької церкви по вулиці Європейській, 21. Протягом цього періоду з ініціативи президента Товариства Вікторії Щербакової  та настоятеля парафії Божого Милосердя о.Яна Даргевича відбулася низка цікавих заходів, котрі сприяли зближенню двох сусідніх держав і глибшому знайомству з традиціями, звичаями і розмаїттям життя Польщі. Ось і нещодавно члени Товариства і бажаючі громадяни міста та району були запрошені на черговий захід, присвячений Дню Незалежності  держави – однієї з наших найближчих сусідів.

 Розпочався він зі Святої Меси польською мовою, яку очолив настоятель храму священик Ян Даргевич. Потім відбулись урочистості, в яких взяли участь священики Римо-католицької церкви, молодь, яка виявила бажання вивчати польську мову, та члени громади. На початку офіційної частини пролунали державний гімн Польщі «Мазурка Домбровського» та державний гімн України «Ще не вмерла Україна». Клерик парафії Сергій Шияновський підготував короткий екскурс в історію боротьби польського народу за свою незалежність. День Незалежності – найбільше національне свято у Польщі. Його відзначають 11 листопада в пам’ять про цей день 1918 року. Тоді закінчилася Перша світова війна, внаслідок якої розпалися імперії, що на 123 роки стерли Польщу з мапи Європи – Німеччина, Австро -Угорщина і Росія. У 80-х роках під впливом профспілкового руху «Солідарність» пам’ять про цей день повернулася до суспільної свідомості. День Незалежності 11 листопада було відновлено  Сеймом Польської народної республіки 1989 року під назвою Національне Свято Незалежності  – Narodowe Swieto Niepodleglosci.

 Цей день є вільним від роботи. Основні урочистості за участю вищих державних органів відбуваються у Варшаві на площі маршала Юзефа Пілсудського перед Могилою невідомого солдата. Крім того, з 1989 щорічно у столиці проходить марафон  – Біг незалежності, до якого можуть долучитися всі охочі.

 В ньому беруть участь тисячі людей від малих дітей до інвалідів-візочників. На початку всі учасники отримують футболки червоного або білого кольорів, формуючи таким чином велетенський живий прапор Польщі.

 Під час зустрічі учасники мали змогу послухати польську вірші, які читали диякон Блажей Гурський та молодь, яка вивчає польську мову, подивитись короткометражні фільми з історії польського народу, глибше познайомитись з елементами культурної спадщини сусіднього народу, а також були запрошені до святкового фуршету, де були запропоновані страви національної кухні. Значимість такого заходу переоцінити неможливо. Адже історії  наших двох сусідніх народів і взаємопов’язані, і багато в чому схожі, і дуже повчальні. Шлях Польщі до незалежності був таким самим складним як і в України, яка продовжує боротися за свою самостійність і досі. Те, що відбувається на сході країни все ще віддаляє народ від омріяної незалежності, за яку поклали своє життя протягом століть багато поколінь і справжніх патріотів рідної землі. Під час подібних заходів, що відбувся у Товаристві польської культури наша західна сусідка стає ближчою, тим паче, що сьогодні за різними підрахунками півтора – два мільйони українців обрали цю країну для працевлаштування як одну з найпривабливіших і доступних.

Тамара Калашинська.

Фото Віталія Ульченкова.

 

Залиште свій коментар