ДОСВІД РЕФОРМОВАНИХ ГРОМАД. ЛЮБЕЦЬКА ОТГ: МІСЦЕ, ДЕ ЖИВЕ ІСТОРІЯ

ЛЮБЕЦЬКА ОТГ: МІСЦЕ, ДЕ ЖИВЕ ІСТОРІЯ

         Створена у жовтні 2017 року шляхом добровільного об᾽єднання Любецької селищної з чотирма сільськими радами – Малинівською, Смолигівською, Тарасо-Шевченківською та Павлівською. У 2019 році згоду на приєднання надала ще одна сільська рада й наразі кількість населених пунктів Любецької ОТГ з 22-х збільшується до 28-ми.

         Станом на січень 2018 року проживає – 3810 осіб.

         Селищний голова – Сергій Пінчук.

Вчаться та здобувають

 Ще на під’їзді до Любеча природа вражає своєю красою та спокоєм. Селище й саме потопає в зелені дерев. І не дивно, бо Любеч є одним з найстародавніших місць, осердя Київської Русі, як кажуть місцеві, і розташовується на лівому березі Дніпра.

Любецька селищна рада гостинно вітала делегацію журналістів з різних регіонів України та підготувала розгорнуту презентацію своєї діяльності в рамках престуру на тему: «Як громади Чернігівщини співпрацюють для залучення інвестицій, розвитку економіки та туризму».

Брали участь у зустрічі журналістів в.о. селищного голови, секретар селищної ради Алла Слободська, заступник селищного голови із соціальних питань Лілія Буракова, завідувач сектора економічного розвитку та інвестицій Зоя Чугай та інші представники Любецької селищної ради.

Презентація, звісно, розпочалася з короткої історичної довідки про Любеч та його багатовікову славну історію. Так, перша згадка про нього датована 882 роком і він є найдавнішим населеним пунктом Чернігівщини. Вихідцями Любеча є мати Хрестителя Русі Володимира Святославича – Малуша, а ще, за легендами, богатир та воєвода Добриня Нікітіч.

Пам᾽ятники Любеча

Жителі громади пишаються своєю історією та роблять усе можливе, аби сучасність теж відповідала запитам населення, створювалися належні умови для розвитку громади.

Незважаючи на те, що громада досить молода, в неї є помітні здобутки.

Найперше, що зробили після об’єднання, – виробили Стратегію розвитку Любецької ОТГ на 2018-2027 роки та план першочергових дій (План соціально-економічного розвитку) на 2019 – 2020 роки.

Аби люди відчували зміни на краще, влада одразу зайнялася питаннями забезпечення комфортних умов для навчання та виховання підростаючого покоління. У навчальних закладах замінили вікна на енергозберігаючі, закуплено нове мультимедійне та комп’ютерне обладнання, проведено швидкісний інтернет тощо.

Було створено комунальне підприємство «Любецьке», яке опікується питаннями водопостачання та водовідведення. У більшості населених пунктів сьогодні є вуличне освітлення.

Однак, одне з найбільш вагомих досягнень Любецької ОТГ полягає в тому, що це єдина громада в Україні, яка за кошти державної субвенції на розвиток інфраструктури об’єднаних територіальних громад, реалізувала інноваційний проєкт «Створення сучасної бази даних громади та системи управління ресурсами громади». Загальна вартість проєкту – 989056 грн.

Презентація «Любецька громада: успіхи та досягнення»

Реалізація такого проєкту дала можливість отримувати швидко, зручно та інформаційно наповнені дані через єдиний геопортал, контролювати та припиняти незаконне використання землі; раціонально та ефективно використовувати фінансові ресурси , підвищити інвестиційну привабливість громади, бути відкритою та прозорою.

На черзі – розмежування території та розробка Генеральних планів населених пунктів. У самому Любечі Генплан розроблений.

Крім того, план розвитку Любецької громади підтриманий Світовим банком і вона – одна зі 101-ї громади України, яка стала дійсним членом ініціативи ЄС «Мери за економічне зростання». Команду з представників Любецької громади було відібрано серед 16 команд ОТГ з 10 областей України до школи місцевого самоврядування DESPRO-2019, де вони успішно пройшли навчання та обмінялися досвідом з колегами.

Дуже важливим для очільників громади та й місцевих жителів є розвиток туризму, чому сприяють стародавня історія та красива природа навкруги. В цьому напрямку ведеться активна робота, орієнтована і на проведення фестивалів, та ситуація з коронавірусом дещо змінила плани. Тож, наразі впроваджується створення та підтримка діяльності Туристично-інформаційного центру Дестинації «Славутич – Чорнобиль – Чернігівський регіон», напрямок діяльності якого включає моніторинг сфери надання туристичних послуг, створення туристичного продукту, підтримку розвитку малого бізнесу в галузі туристичної інфраструктури, проведення інформаційно-просвітницької кампанії щодо формування культури поводження з відходами тощо.

Загалом Любецька ОТГ реалізувала з десяток проєктів з часу створення та не збирається зупинятися на досягнутому, адже, як зазначили представники селищної ради, вони відкриті до співпраці, прагнуть змін на краще разом з громадою, щоб люди відчували підвищення рівня життя і не залишали рідний край у пошуках кращої долі. Сумно сприймається той факт, що смертність значно перевищує народжуваність у цій громаді. При цьому спостерігається від’їзд громадян, тому розвиток різних сфер діяльності та стимулювання громадян – у пріоритеті в цій ОТГ.

Особлива увага приділяється малому бізнесу. Діє комплексна програма розвитку малого та середнього підприємництва, яка складається з конкурсу мікрогрантів «Моя громада – опора мого бізнесу» та конкурсу «Кращий підприємець Любецької об’єднаної територіальної громади».

Нагородження переможців конкурсу мікрогрантів «Моя громада – опора мого бізнесу»

Учасники престуру стали свідками нагородження сертифікатами на 50 тисяч гривень кожного з чотирьох переможців якраз-таки конкурсу мікрогрантів. Представники Любецької громади під час нагородження зауважили, що мали декілька цікавих бізнес-планів.

– Люди хочуть працювати і розвиватися, а влада, в свою чергу розуміє, що важливо підтримати і тому зробила такий крок. Сподіваємося, що наступного року матимемо можливість збільшити допомогу, – зауважила завідувачка сектору економічного розвитку та інвестицій Зоя Чугай.

В цьому ж році мікрогранти отримали підприємці з бізнес-планами на виробництво екопряників, вирощування грибів, переробку молочної продукції, що може стимулювати населення утримувати велику рогату худому, тощо. Всім побажали процвітання на благо громади, бо ж місцевий бізнес – це робочі місця та податки до бюджету.

ДякуЮ

         Центр надання соціальних послуг Любецької селищної ради у співпраці з волонтерами Юлією Гребнєвою та Мариною Кириєнко-Головач не так давно, в червні 2020 року, відкрили Любецький відокремлений підрозділ соціального проєкту безкоштовного магазину «ДякуЮ». Своєрідний девіз магазину: «Якщо маєш – то поділися. Якщо не маєш – то візьми».

Безкоштовний магазин «ДякуЮ»

Товари найрізноманітніші: від одягу – до побутової техніки. В планах – формування продуктових наборів. В період пандемії одне з місцевих підприємств відгукнулося і надало такі набори. Їх роздали 21 сім’ї з категорії малозабезпечених, в яких нараховується 43 діток.

У робочі дні магазин вже досить активно відвідували. Зокрема, заходили пенсіонери, інші сім’ї та люди, які потребують підтримки.

Мазазин «ДякуЮ» в Любечі за рахунком, третій, відкритий у Чернігівській області та спрямований на реальну допомогу громадянам. Приміщення потребує ремонту, але волонтери та керівництво Центру надання соціальних послуг сповнені оптимізму та раді тому результату, який є на сьогодні.

Освіта та культура

Для наочного представлення здобутків громади в галузі освіти  після презентації делегація журналістів разом з представниками селищної ради відвідали Любецький опорний заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів ім. 12-ї гвардійської стрілецької Пінської Червонопрапорної ордена Суворова дивізії, в якому створюються сучасні умови для учнів. Навчається в закладі 201 дитина.

На сьогодні капітально відремонтована спортивна зала. Вартість робіт становила 550 тисяч гривень. Гарний та оновлений вигляд має їдальня закладу. Кабінети – теж в очікуванні учнів. Класи НУШ укомплектовані, відповідно до стандартів. Певно, у закладі ще є над чим працювати, та вже зараз, за часи функціонування ОТГ, видно, що опорному закладу приділяється належна увага.

Також у Любецькій ОТГ функціонує дві школи І-ІІ ступенів – у селах Малинівка та Тараса Шевченка. Щоправда одна школа припинила своє функціонування. В ній навчалося лише 29 учнів і селищна рада запросила батьків на огляд до навчальних закладів, де сучасніші умови та більша кількість дітей, пояснивши переваги навчання в них. У результаті батьки написали заяви на зарахування туди своїх дітей.

Після відвідин закладу освіти відбулося знайомство з Будинком культури, який підготував невеличку програму виступів. Крім того, працювала виставка робіт народних умільців і підприємців. Серед учасників були директор Будинку культури Тарас Тарасенко, який представив свої майстерні вироби, та родина Дубини, які займаються виготовленням екопряників.

Виставка робіт народних умільців

         Визначні місця, які відвідали журналісти в рамках престуру

«Місце, де живе історія» – таке гасло громада обрала невипадково, бо сам Любеч і місцина навколо пронизані історією та старовиною. Перша згадка про Любеч, як вже зазначалося, датується 882 роком у «Повісті временних літ», та існував він ще раніше.

Багато чого цікавого можна дізнатися про історію Любеча та навколишніх сіл, відвідавши його.  І туризм, як один з напрямків діяльності, важливий та пріоритетний для громади. Наприклад, письмові джерела X ст. називають Любеч у числі основних міст Русі, які вели торгівлю з Візантією та, як Київ, Чернігів та Переяслав, одержували від греків контрибуцію. Любеч був форпостом Києва на півночі, тому тут відбувалися великі битви під час князівських міжусобиць…

Чимало визначних пам᾽яток вдалося побачити в рамках програми престуру.

         Історико-археологічний музейний комплекс «Древній Любеч»,  створений у 2008 році. Включає об’єкти археології, архітектури, історії та культури Київської Русі, доби українського національного відродження XIX-ХХ століть. До археологічного комплексу «Давньоруське місто Любеч» належать залишки валу середньовічної фортеці, городище «Замок»;городище «Лисиця»; поселення (посад-1, посад-2); Монастирище (місце розташування Антонієвського монастиря). Також до комплексу входять пам’ятки архітектури – ближня та дальня печери Преподобного Антонія, Спасо-Преображенський Собор (1811 – 1817 рр.), Кам᾽яниця Полуботка (кін. XVII –  поч. XVIII ст).

У музеї діють постійні експозиції, зокрема, журналісти відвідали зали присвячені рибальству та його історії, хліборобству в Україні та мистецтву. Екскурсію закладом провів заступник директора музейного комплексу Сергій Заліський. Він розповів про унікальні речі, які зберігаються тут та продемонстрував макет Любецького замку ХІ-ХІІ століть, що зберігається в закладі.    

Любецький замок  

Спасо-Преображенський собор – один з найбільш незвичайних пізньокласичних храмів на Лівобрежній Україні. Закладений у 1811 році, як родинна церква-усипальниця. Завершений у 1817 році.

Храм кам’яний, однокупольний, по типу купольної ротонди з прилеглими по боках чотирма портиками спрощеного тосканського ордера. У 1850-ті роки західний портик розібрали і прибудували до нього довге плече з дзвіницею та портик головного входу в чотири колони. Тут зберігається список Ікони Богородиці «Любецької».

Спасо-Преображенський собор

Ближня та дальня печери Преподобного Антонія. Любеч відомий, як місто, в якому народився основоположник чернецтва на Русі – святий Антоній (983-1073). З його іменем у Любечі пов’язані дві печери. Одна з них – «ближня» – знаходиться неподалік від кам’яниці гетьмана Павла Полуботка. Поряд з печерою місцеві жителі облаштували колодязь зі «святою» водою. На цьому місті колись була криниця, що належала родині Милорадовичів. За переказами місцевих жителів, саме з цієї криниці брали воду монахи Антонієвського монастиря. За кілька сотень метрів розташована друга – «дальня» Антонієва печера.

Обидві святині гостинно відкрили свої двері для гостей і залишили  по собі приємні враження.

Дальня печера Преподобного Антонія
Під час візиту до ближньої печери Преподобного Антонія

Кам᾽яниця Полуботка (кін. XVII – поч. XVIII) – ще одна визначна пам’ятка архітектури Любеча, що належала наказному гетьману Павлу Полуботку. Точних даних про дату зведення кам᾽яниці немає. Розташована в селищі у парку на високому березі Дніпра в межах колишньої садиби Полуботків. Сьогодні там проходять історико-культурні лекції, виставки. Хоча в історії цієї пам’ятки були й часи занепаду.

Цікаво, що під час візитів до ближньої печери «Преподобного Антонія» та кам᾽яниці гостей зустріли переодягнені в історичних персонажів чоловіки, які повідали багато цікавого про свої праобрази.

Кам᾽яниця Полуботка

Замкова гора – останнє та неабияк знакове місце, яке стало завершальним в знайомстві з древнім Любечем. Саме тут знаходився славнозвісний Любецький замок та встановлений пам’ятний знак про з’їзд князів у 1097 році. Це була спроба домовитися про припинення міжусобних війн та об’єднання проти половців.

 

Пам᾽ятник, приурочений з᾽їзду князів 1097 р.
Вид із Замкової гори
Дніпро

Тур Любечем та знайомство зі здобутками ОТГ були насиченими та пізнавальними. Незабаром і Роздільнянщина стане на шлях формування об’єднаних територіальних громад і хочеться вірити, що матиме теж вагомі здобутки в своїх громадах.

Наталія БРОВАРСЬКА

(Далі буде)

Залиште свій коментар