Домашня робота – чия справа?

У СУЧАСНОМУ світі у кожної родини існують власні норми та  явлення про те, яке має бути подружнє життя і які стосунки між чоловіком, дружиною та дітьми вважаються ідеальними. Проте у 50-х роках минулого століття існували посібники з правилами поведінки для жінок.

У них йшлося про те, що треба зустрічати чоловіка з позитивним настроєм, у гарному вбранні з гарячим обідом у сяючому будинку
та й так, щоб діти не заважали, бо він втомився, не ставити зайвих питань, не критикувати, бо він господар у домі. Жінка-мати, жінка-берегиня, жінка-хатня робітниця… Ці стереотипи ще присутні в нашому суспільстві, однак потроху відходять у минуле.

Наскільки це так? Із нагоди Дня закоханих редакція газети «Вперед» поспілкувалася із сімейними парами, які прожили різний вік у шлюбі: від молодят – до майже золотих ювілярів. Одне з питань стосувалося приготування їжі – чий це обов’язок?

Молодята, що прожили у шлюбі 4 місяці, а до одруження жили рік разом, відповіли, що 50 на 50 – хто перший прийшов додому, той і головує на кухні. Але чоловік зазначив, що брудний посуд він залишає дружині, коли готує вечерю. 

Пара із 8-річним стажем зазначила, що чоловік може помити посуд, може посмажити картоплю, а його фірмова страва – це піца.

Подружжя із 18-річним шлюбним досвідом полюбляють великі родинні свята, а отже підготовка до них проходить  однією командою. А от у пари, яка в спільному шлюбі понад сорок років, чоловік зазначив, що найголовніший на кухні він, бо може один раз на місяць  посуд, а дружина на кухні – ну просто богиня.

Попри те, що люди старшого віку дотримуються розподілу домашніх ролей, твердження, що місце жінки на кухні, а чоловік – годувальник, у багатьох, особливо молодих, родинах втрачають сенс: у них переважає взаємодопомога і спільне ведення господарства. Принаймні у тих, із ким ми спілкувалися.
***
21 березня відзначають Всесвітній день домашнього господарства. Його мета – привернути увагу до важливої ролі людей, котрі
ведуть домашні справи. За результатами опитування соціологічної групи «Рейтинг», проведеного у 2020 році, саме жінки переважно виконують неоплачувану хатню працю майже в усіх домогосподарствах: жінка найчастіше готує їжу (64 %), обов’язки з виховання дітей і заняття господарськими справами також покладені на жінок  (52 %).
Наталія БУКОВСЬКА
Матеріал створено за підтримки Волинського прес-клубу

Залиште свій коментар