До Дня визволення України від нацистських загарбників

Щорічно 28 жовтня відзначається День визволення України від нацистських загарбників. Минуло вже 77 років з того переможного дня, але і донині не вщухає біль людських втрат у тій жахливій смертоносній війні.   У цей пам’ятний день, враховуючи карантинні обмеження, у Роздільній до меморіалів загиблих в роки Другої світової війни поклали квіти керівництво району та міста – голова райдержадміністрації Сергій Приходько, голова районної ради Олександр Пресман та міський голова Валерій Шовкалюк. 

Український народ завжди пам’ятатиме тих, хто гідно пройшов важкими дорогами війни, сумлінно виконав священний обов’язок — мужньо захищав від загарбників свій рідний край.

Довідково: 28 жовтня традиційно вшановують пам’ять воїнів, які загинули в боях за визволення України, та населення, яке постраждало від дій нацистських окупантів. В ході війни 1941­1945 років саме на території України відбулися ключові битви за визволення Європи від нацизму.

Воєнні дії під час Другої світової війни відбувалися на території України протягом 40 місяців – із 22 червня 1941 року до кінця жовтня 1944 року. У 1941­1944 роках на українській землі були зосереджені головні сили вермахту – від 57,1 до 76,7% загальної кількості дивізій. 607 з них було розгромлено саме на території України.

У ході визволення України силами чотирьох Українських фронтів, які налічували понад 2,3 млн. воїнів, протягом січня 1943 року – жовтня 1944 року було проведено серію блискучих наступальних операцій. Найважливішими з них були: Воронезько­Харківська (13 січня – 3 березня 1943 року), Донбаська (13 серпня – 22 вересня 1943 року), Чернігівсько­Полтавська (26 серпня – 30 вересня 1943 року), Корсунь­Шевченківська (24 грудня 1943 р. – 17 лютого 1944 року) та Львівсько­Сандомирська (13 липня – 29 серпня 1944 року).

Завершила визволення України Карпатська операція, що розпочалася 9 вересня 1944 року. 27 жовтня 1944 року було звільнено Ужгород, 28 жовтня радянські війська вийшли на сучасний кордон нашої Держави.

За підрахунками істориків, у ході воєнних дій на території України загинуло близько трьох мільйонів радянських воїнів, понад два мільйони українців було вивезено для примусової праці до Німеччини під час окупації. На території республіки цілком чи частково було зруйновано понад 700 міст і 28 тисяч сіл, близько 10 мільйонів людей залишились без даху над головою, знищено понад 16 тисяч промислових підприємств. Бойовими нагородами було відзначено близько 2,5 млн. воїнів­українців, серед яких було чимало розвідників.

Глибока вдячність тим, хто у нелегкі воєнні роки відстояв свободу рідної землі, врятував її від поневолення, створив передумови для того, щоб жити у власній, незалежній Українській державі. Ваш подвиг у Другій світовій війні назавжди залишиться взірцем вірного і чесного служіння рідній Батьківщині, своєму народові.

Цей світлий і водночас сумний день дуже важливий і незабутній для всіх тих, хто визволяв Україну. Ми схиляємо голову перед пам’яттю загиблих, висловлюємо вдячність і повагу живим, згадуємо тих, кого з нами немає вже в мирний час.

Фото Ольги Ладунської-Амонс

Залиште свій коментар