Дистанційна освіта в умовах воєнного стану: що очікує на випускників шкіл

САМЕ  ця тема дискусії на соціально важливу тематику, в рамках грантової угоди між Українською асоціацією медіа бізнесу та редакцією газети “Вперед”, активно обговорювалася 12 травня. Порушили основні проблеми дистанційної освіти під час війни, рівень підготовки школярів, а також – як бути випускникам цього року.

Взяли участь у заході: начальник відділу освіти Роздільнянської міської ради Лілія Соловйова, голова постійної комісії з питань соціального захисту населення, молодіжної політики, охорони здоров’я, освіти, підтримки культури та спорту Роздільнянської міської ради Микола Сухий, директор Роздільнянської ЗОШ №2 Лідія Букреєва, директор Кам’янської ЗОШ Валентина Петровська, представник батьківського комітету Роздільнянської ЗОШ № 2 Наталя Косяк, спеціаліст відділу з питань молоді та спорту Роздільнянської міської ради Юлія Хіцько, заступник голови Молодіжної ради, головний фахівець із зв’язків з громадськістю Роздільнянського центру надання первинної безоплатної правової допомоги Олена Петренко, секретар Молодіжної ради, студент ІІ курсу Одеського національного університету і м . І.І . Мечникова, факультет «Міжнародні відносини» Денис Зейналов, учень 11 класу Роздільнянського НВК (школа-гімназія №1) Артем Киричук.

 Складнощі та здобутки дистанційного навчання в умовах воєнного стану в навчальних закладах громади

Лілія СОЛОВЙОВА: Пандемія навчила нас працювати дистанційно. Сьогодні всі вчителі та діти розуміють, як це відбувається. Ми здійснювали моніторинги занять у квітні. Наша громада знаходиться на доволі високому рівні. Педагогічні працівники намагаються робити все можливе для забезпечення процесу навчання. Не у всіх дітей є змога виходити на зв’язок. Воєнний стан вносить свої корективи у наше життя, але я завдячую нашим вчителям, які також знаходяться в режимі якогось очікування, не знають, що буде завтра, проте максимально якісно виконують свою роботу. Під час моніторингу дійшли висновку, що необхідна єдина система дистанційної освіти в нашій громаді. Щоб було зручно приєднуватися як дітям, так і вчителям. Це плани на майбутнє. Працювати дистанційно важко, особливо для початкової школи, де діти не завжди ще вміють користуватися гаджетами. Ігри – це одне, а комп’ютер чи планшет для навчання вони не завжди вміють використовувати.

Микола СУХИЙ: Продовжуємо процес навчання, і дистанційна форма має право на життя. Вона має бути максимально ефективною. Бо позитивний бік – можливість навчатися попри різні обставини. Мінуси пов’язані із відсутністю доступу до Інтернету. Міською радою виділяються кошти для придбання цілих комп’ютерних класів, мультимедійних дощок. З державного бюджету надходять кошти на технічні засоби. Напевно, школа майбутнього має поєднувати як очне, так і дистанційне навчання в силу певних обставин і бажання здобувачів освіти.

Платформи, якими користуються для онлайн занять у школах громади

Лілія СОЛОВЙОВА: Є єдині платформи. Використовуємо Education, Zoom, Meet, Viber та інші. Переконалася в тому, що групові дзвінки через Viber – також вихід із ситуації, де немає стабільного зв’язку, але заняття можуть проводитися. Це доступний і досить дієвий інструмент реалізації саме дистанційного навчання. Як зазначала, хочемо запровадити єдину для всіх платформу. До воєнного стану всі обирали самостійно, навіть не школи, а вчителі та діти вирішували, як зручніше. У Новоселівці поганий Інтернет, йдемо на поступки.

Лідія БУКРЕЄВА: Позитив дистанційної освіти сьогодні в тому, що діти знаходяться за межами школи, нашого міста, області, а то й виїхали за кордон. Є учні, які перебувають наразі в Польщі, Англії, Болгарії, навіть у США та інших країнах, та мають можливість приєднуватися до занять. Троє вчителів теж виїхали.

Про дистанційне навчання у Роздільнянській ЗОШ № 2, одній з найбільших у громаді

Лідія БУКРЕЄВА: Використовуємо систему Education на платформі Classroom, що дає можливість використовувати різні сервіси Google. Там є і документи, і диски, і презентації. Вчителі за допомогою батьків придбали міні дошки, багато приладів, щоб мати можливість працювати. Початкова школа через Meet навчається. Всі сорок класів заведені в цю систему, кожен учень має свій доступ, корпоративну пошту, доменні імена для навчання. Класний керівник або адміністратор може прослідкувати за процесом навчання.

Додаткові інтерактивні ресурси застосовують вчителі. Хороший ресурс Wordwall використовують філологи та вчителі різних напрямків. Online Test Pad застосовуємо для контрольних робіт. Стала в нагоді вчителям Всеукраїнська школа онлайн. Наш навчальний заклад працює у дві зміни, тому дистанційно навіть складніше, ніж зранку й до вечора давати уроки офлайн.

Після введення воєнного стану трохи запанікували, та поступово все налагодилося. Труднощі є, бо школа в такому районі, де багато багатодітних сімей, малозабезпечених. До воєнного стану могли використовувати комп’ютерні класи в навчальному закладі, отримували додатково ноутбуки. Але наразі в багатодітних сім’ях, якщо є один технічний прилад, а вдома шестеро-семеро діточок, то виникає проблема. Ми не відмовляємося від використання Viber. Навіть їздили додому, давали завдання. Помічаю, що батьки не зовсім зацікавлені. Тривога в кожного в душі, головне, щоб залишилися живі та здорові, але доводиться вишукувати і повертати дітей до навчання. Складно дітям, які знаходяться в процесі інклюзивної освіти. Коли вони приходять до школи, трохи дисциплінуються. А вдома у вигляді мультиків чи розважальних програм ще сприймають інформацію, але із серйознішими завданнями виникають проблеми.

Про особливості навчання в умовах воєнного стану в сільській місцевості

Валентина ПЕТРОВСЬКА: Спочатку працювали за допомогою Viber та Zoom. Потім обрали платформу Meet, бо дуже зручно організовувати зустрічі. Даєш посилання, і за хвилину діти приєднуються. За бажанням батьки можуть долучитися. Також застосовуємо всі платформи на допомогу вчителям, у тому числі Learning Apps.

Зараз у нас є можливості для дистанційного навчання. Бо якщо є Інтернет і технічні засоби – достатньо різноманітних програм, платформ для того, щоб цікаво і плідно провести заняття.

Інтернет у нашому старостинському окрузі працює добре. Є поодинокі випадки, де діти не мають вдома доступу до мережі. В такому випадку вчитель під’їжджає до них. Сьогодні близько 70 відсотків дітей систематично відвідують заняття. Якщо вдома три або дві дитини і один комп’ютер, хтось займається за ним, хтось за телефоном, або один телефон на всіх. Я бачу по своїх уроках, які є технічні засоби в дітей. З цього приводу проводили роботу з батьками, коли вперше впроваджували дистанційну освіту в школі. Тоді десь 40 відсотків мали змогу навчатися дистанційно, зараз показник збільшився, батьки стараються. Однак, як керівник і як мати, відзначу, діти втомилися. Вони рідше виходять на зв’язок. Втомилися навіть вчителі. Немає живого спілкування, а особливо важко учням початкової школи. Втомлюються від екрану.

Як відбуватиметься національний мультипредметний тест (НМТ) – форма проведення вступного випробування на бакалаврат для здобуття вищої освіти в Україні, введена у 2022 році через повномасштабне російське вторгнення в Україну, та що очікувати випускникам дев’ятих класів


Читайте також: Затверджено календарний план НМТ


Артем КИРИЧУК: Я вже визначився із закладом для вступу. Як наразі відомо, учні будуть сидіти за комп’ютером, відповідати, а за цим спостерігатимуть вчителі. Предмети обираються. Три основні — це українська мова, математика та історія України. Зараз у моїх однокласників складна ситуація. Хотіли складати інші предмети, а потрібно вчити історію. Використовую платформу Meet, більш зручна, як на мене, посібники. Нам дають завдання, ми працюємо. Також зручний ресурс Zoom.

Лілія СОЛОВЙОВА: Завдання тесту спочатку були розраховані на 90 хвилин, зараз збільшили до 120 хвилин на виконання. По нашій громаді попередньо визначено два заклади. Хвилюватися з приводу того, що будуть нереальні завдання, не слід. Все в межах загальноосвітньої програми.

Наразі постійно щось змінюється. Чекаємо додаткових роз’яснень. Тест буде в режимі онлайн, але дитина має бути присутня в аудиторії і найголовніше – всі ті, хто буде його складати, мають отримати код доступу до особистого кабінету. З 12 по 19 травня працювала «гаряча лінія» від Українського центру якості освіти для підтвердження участі у складанні НМТ та отримання коду доступу, якщо цього не зробили раніше.


Читайте також: Вступна кампанія-2022: в Україні протягом тижня буде працювати спеціальна гаряча лінія


Приблизно це відбуватиметься так: в аудиторії буде стояти 10 комп’ютерів і комп’ютер вчителя. Діти сідають, вводять свій логін, пароль і починають працювати. Наскільки я зрозуміла, протягом дня відбуватиметься кілька сесій. Тому що у нас багато випускників, і це діти нашої громади. Станом на 12 травня зареєстровано 232 особи на два заклади.

Уряд зробив крок: відмінили державну підсумкову атестацію в початковій, базовій та повній загальній школах. Для випускників минулих років, які зареєструвалися, буде опитування в особистих кабінетах, хто зможе взяти участь у НМТ. Ті, хто навчається на екстернатній формі навчання – все одно отримають документ про освіту. В них є право не брати участь у мультипредметному тесті.

Всі заклади професійної технічної освіти до 31 травня мають визначитися з графіком прийому і як це відбуватиметься. Випускникам дев’ятих класів слід відстежувати сайти закладів і телефонувати до прийомних комісій. Думаю, може бути вступний іспит у професійно-технічні заклади освіти. Державні програми спрямовані на те, щоб діти залишилися в країні, тому що маємо не втратити цей рік.

Лідія БУКРЕЄВА: В країнах Європи нам йдуть назустріч, багато де створені платформи, і діти продовжують дистанційно працювати, за винятком США. Вони матимуть можливість скласти мультипредметний тест. Вже зараз запитують, як нам бути? Ми рекомендуємо звернутися до посольств, щоб використати цю можливість. Щодо кадрових питань у навчальних закладах Роздільнянської МТГ

Лілія СОЛОВЙОВА: Н а сьогоднішній день 15 вчителів поїхали за кордон, там і працюють на Україну, тобто виходять на зв’язок з дітьми і проводять заняття дистанційно. Є люди, які поїхали і знайшли роботу за кордоном, і ми вже маємо години, які повинні віддати. Є вчителі, які звільняються за власним бажанням. Не знаємо, що буде далі та, користуючись нагодою, хочу запросити на роботу вчителів фізики, інформатики, хімії. Звертайтеся до відділу освіти, навчальних закладів громади. Вчителів природничих наук не вистачає, їх мало. Чимало фахівців вже передпенсійного віку, а діти не навчаються на таких спеціальностях сьогодні. Стосовно заробітної плати – це відповідальність кожного керівника закладу. Ми здійснюємо моніторинг, по дітях відчувається, де і як проходить дистанційне навчання. Спілкуємося з вчителями, дирекцією та робимо все на благо нашої держави.

Лідія БУКРЕЄВА: Вчителі постійно навчаються, підвищують свою кваліфікацію, адже дистанційна робота, пов’язана з новітніми технологіями, потребує швидкого мислення. Фахівцям старшого віку це складніше, та вчителі вишукують різні платформи. Хочуть розвиватися, проходять курси, щоб відповідати викликам сьогодення.

Валентина ПЕТРОВСЬКА: У нас є такі фахівці пенсійного віку, яким я подоброму заздрю. Вони не просто навчилися, а на високому рівні викладають предмети. Головне тут – бажання, хоча, можливо, втомлюються за день більше. Але працюють всі, молодці.

Микола СУХИЙ: Важливе питання відповідальності. Наскільки правильно розставлені пріоритети у всіх учасників освітнього процесу. Батьки мають долучатися та здійснювати контроль, допомагати, підтримувати дітей у такий складний час. Діти повинні розуміти, що вони завтра стануть державними будівниками.

Про навчання в університеті та роботу Молодіжної ради зі школярами в умовах воєнного стану

Денис ЗЕЙНАЛОВ: Найбільша складність, як це парадок – сально не прозвучить, – війна. В основному ми використовуємо такі платформи, як Zoom і Google Classroom. Завдання надаються безпосередньо на занятті, студенти виходять в ефір і виконують їх, плюс є домашні завдання. У нас пройшла лекційна частина. Зараз перейшли до семінарських занять. Вже почали захист курсових робіт. Було багато складнощів, але працюємо.

Для тих, хто випускається цього року, відзначу, що кожен студент проходить етап якихось неочікуваних перешкод. У моєму випадку це було відтермінування ЗНО, тому що почалася пандемія. Турбувало багато питань. Цього року привід набагато страшніший, але треба чітко знати свою мету. Окрім вас ніхто не візьме відповідальність за вашу освіту. Ви особисто відповідаєте за те, який вибір робите. Натякаю на те, що, не дивлячись на всі зусилля вчителів, батьків, керівництва держави, без прямої участі здобувачів освіти результату не буде. Дуже прошу всіх учнів та випускників використовувати ті можливості, які сьогодні є для навчання завдяки нашим військовим, вчителям та батькам.

Анонсую, що мною розробляється концепція проведення на локальному рівні заходів, пов’язаних з розвитком позашкільної освіти. Пізніше зможу надати деталі, дуже хочу, щоб це був саме офлайн захід з можливістю приєднатися онлайн. Працюємо з учнями школи. Хотів акцентувати увагу на учнівському самоврядуванні . Це потужний механізм, який має потенціал, але до кінця не розкритий. Як це робити в дистанційному форматі? Важко, але можна застосовувати технології та залучати активних людей для реалізації тих чи інших громадянських цілей.

Про оцінювання школярів в умовах воєнного стану

Лілія СОЛОВЙОВА: Усі учні будуть оцінені. Початкова школа не оцінюється у зв’язку з реформуванням. Кожна дитина отримає своє свідоцтво навчальних досягнень, як працювала протягом другого семестру. Всі внутрішньо переміщені діти, які виїхали чи залишилися в громаді, будуть оцінені за результатами домашніх завдань, активності під час онлайн занять. Багато тестувань проводиться, щоб оцінити. Будуть проведені контрольні роботи дистанційно.

Дуже лояльний підхід до другого семестру, адже розуміємо, що не у всіх є можливість виходити на зв’язок і отримувати освіту. Ми працюємо заради знань, а не заради оцінок. Оцінка – підсумковий результат. Всі йдуть один одному назустріч.

Валентина ПЕТРОВСЬКА: За методичними рекомендаціями ми повинні оцінити всіх, і вже починаються суперечливі моменти між дітьми. Хтось постійно навчається і сидів три місяці за комп’ютером, а хтось не відвідував, але буде оцінений за результатами першого семестру. Де справедливість? Велике прохання до батьків: навчатися ми повинні завжди, а діти, у яких попереду все життя, тим більше. Контролювати потрібно повсякчас. Будьте відповідальнішими в цьому питанні.

В ході дискусії Артем Киричук порушив питання здобуття освіти у Степанівському МНВК, де навчається. Але в умовах воєнного стану не всі учні мають сімдесят відсотків виконаних завдань. Проблема з таким предметом, як водіння. Ні він, ні інструктор не можуть працювати.

Лілія Соловйова відзначила, що найближчим часом розв’яжуть цю проблему. Чекають більш-менш спокійної ситуації. Вона наголосила, що кожна дитина, яка навчалася, отримає документ про навчання в цьому закладі.

Крім того, присутні відзначили, що відновлено заняття у ДЮСШ та радили дітям відвідувати спортивні секції, що хоч частково замінить відсутність живого спілкування у загальноосвітніх закладах, наголосили на важливості дотримання комендантської години, правил поводження під час воєнного стану та головне – необхідності проявляти наполегливість у процесі навчання учнями, якісні знання яких – запорука успішної країни в майбутньому.

Все буде Україна! Слава Україні! Героям Слава!

Наталія БУКОВСЬКА

Наталія БРОВАРСЬКА

Залиште свій коментар