Безвіз вітаємо, про правила не забуваємо

Одна за одною з Європи надходять звістки щодо надання безвізового режиму для громадян України. Нагадаємо, 6 квітня цього року це право схвалив Європарламент, 26 квітня його підтвердили посли країн-членів Європейського Союзу, а орієнтовно 11 травня безвіз для України має розглянути ЄС. 17 травня відбудеться підписання цього рішення, а ще через тиждень воно буде опубліковане в Офіційному журналі ЄС. Фактично безвіз набере чинності через 20 днів після його публікації, що прогнозується на середину червня. У зв’язку з цим у наших читачів виникає низка запитань. Відповісти на них ми попросили начальника Роздільнянського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області Валентина ПОПОВА.

– Валентине Михайловичу, розкажіть, будь-ласка, куди можна буде їздити без візи?

– Коли Євросоюз таки спростить в’їзд для українців, то без візи можна буде відвідати практично будь-яку країну ЄС. Виняток – Велико-британія та Ірландія, які є членом Євросоюзу, але не входять до складу Шенгенської зони.

Проте, без “штампу” в паспорті можна буде відвідати інші країни, які до цієї зони входять: Ісландію, Ліхтенштейн, Норвегію, Швецію.

– Отже, сідай в автобус, поїзд чи літак і вирушай в Європу. Невже все так просто?

– Ні. Тим, хто захоче потрапити в Європу без візи, потрібно пам’ятати про обмеження, які накладають європейці на спрощену систему перетину кордону ЄС для українців. По-перше, без візи до Євросоюзу можна потрапити тільки з біометричним паспортом. По-друге, віза не потрібна виключно при короткострокових поїздках – до 90 днів (на кожні 180 днів). Якщо ви пробудете довше, то вам взагалі можуть заборонити в’їзд на територію ЄС. По-третє, “безвізова” поїздка виключає можливість працевлаштування в Європі. Якщо ви хочете поїхати в ЄС, щоб знайти роботу, отримати візу таки доведеться. По-четверте, ви  можете їхати на навчання до Євросоюзу без візи тільки в тому випадку, якщо навчання триває не більше 90 днів.
Інакше, знову ж таки, потрібна віза.

– Які документи потрібно взяти з собою в дорогу?

– За теорією, щоб потрапити до ЄС без візи, вам може вистачити лише біометричного паспорта. Але на практиці на митниці у вас мають право попросити документи, які підтверджують вашу платоспроможність та належні умови перебування. Також вас можуть запитати про мету поїздки, яку ви повинні підтвердити документально. Іншими словами, вам потрібно мати при собі всі  ті самі документи, які ви, зазвичай, збираєте при оформленні візи. Різниця лише в тому, що вам не потрібно буде платити візовий збір і витрачати час на її отримання.

Тож, не забудьте, крім паспорта, взяти з собою посвідку про бронювання готелю чи місце проживання, лист із за-прошенням чи інший документ, який підтверджує мету поїздки (зазвичай, люди їдуть з діловою, туристичною або сімейною метою), квиток на зворотну дорогу, виписку з банку про достатню кількість грошей на рахунку (не менше 50 євро на кожен день поїздки) чи банківську кредитну картку, поліс медичного страхування, а в разі подорожі автомобілем – й поліс страхування цивільної відповідальності власника транспортного засобу.

– Кого не впустять до Європи?

– Не впустять тих осіб, які  становлять загрозу для громадського порядку, безпеки та міжнародних відносин. Зокрема, мова про тих, хто був депортований з держав-членів ЄС із забороною в’їзду на певний термін (скажімо, на рік або на п’ять років). Передусім – про порушників візового режиму, тих, хто нелегально працював у ЄС, хто залишився там на довший термін, ніж передбачено візою, а також про злочинців, засуджених у державах-членах ЄС і висланих на Батьківщину. І якщо термін заборони в’їзду для конкретної людини ще не вийшов, можна бути впевненим: її точно “завернуть” на кордоні. Заборона стосується й тих, хто є у базах Інтерполу або Європолу.

– А що робити з нині діючими паспортами?

– Нічого. Жодних вимог щодо їх заміни в ЄС нема. Маєте чинну мультивізу в паспорті старого зразка? Спокійно користуйтеся нею до завершення строку її дії. Хочете залишити старий паспорт й оформити біометрику як другий документ? Будь-ласка, це теж дозволено. Більше того, можна буде й надалі звертатися до посольства по візу, якщо ви не матимете біометричного паспорта, але виникла потреба поїхати до ЄС.

– Аби одержати біометричний паспорт, слід виконати деякі незвичні вимоги: зняти відбитки пальців, зіниці ока… Чи не занадто це суворо для українців?

– Щодо зіниці ока, то одразу заспокою: такої вимоги нема. А все решта – це не якісь ексклюзивні критерії для України. Таке правило  існує для всіх без винятку держав, що пройшли візову лібералізацію з ЄС за останнє десятиріччя. Біометричний паспорт тому й біометричний, що в ньому вміщено чип з фото, підписом і відбитками пальців особи.

– Пам’ятається, що проти біометрики висловлювали застереження у релігійних колах…

– Так, таке було. Але ця проблема сьогодні пішла на спад. За відомостями, опублікованими в пресі, не мають претензій до паспортів з чипами в Українській православній церкві Київського патріархату (патріарх Філарет особисто отримав такий документ) та в Українській греко-католицькій церкві. Заперечення часом лунають лише від представників УПЦ Московського патріархату.

– Відміна візового режиму з Європою, безумовно, має велике політичне і практичне значення. Це ще один символ приналежності України до об’єднаної Європи. Давайте коротко згадаємо той шлях, який подолала наша держава до цієї події.

– Ще наприкінці 2010 року на саміті Україна – ЄС було схвалено план щодо лібералізації візового режиму. Серед вимог, які ставилися перед Україною, значилися, зокрема, боротьба з корупцією і впровадження біометричних паспортів, свідками чого ми сьогодні є, та низка інших. Всього Україна ухвалила
137 законів і нормативних актів, щоб відповідати вимогам ЄС. Вже 3 мільйони
245 тисяч українців отримали біометричні паспорти. До кінця року це число, звичайно, зросте.

– Разом з тим, мусимо констатувати, що велика кількість людей сприймають цю новину, скажімо так – без особливого ентузіазму. Дотепники кажуть: “БЕЗгрошів’я, БЕЗробіття, а тепер ще й БЕЗвіз…”.

– Не поспішаймо робити висновків. Сьогодні, коли в країні йде війна, економіка не демонструє тих результатів, яких би ми хотіли, важко розраховувати на загальне благополуччя та масове користування безвізом. Але ця смуга неодмінно мине, все налагодиться і десятки мільйонів співвітчизників зможуть з користю і приємністю для себе легко перетнути кордони ЄС. І тоді оцінка цього вікопомного кроку до Європи у свідомості громадян різко зросте. Як-то кажуть, велике бачиться на відстані.

– Дякую.

Інтерв’ю взяв Валентин ЩЕГЛЕНКО.

 

Залиште свій коментар