Амброзія полинолиста

Амброзія полинолиста – дуже небезпечний карантинний бур’ян, який в останні роки в Степовій зоні України став справжнім лихом. За зовнішнім виглядом молода рослина (заввишки 10-15 см) нагадує чорнобривці, а на пізніх стадіях розвитку – полин звичайний, тільки без запаху, за що й одержала назву «полинолиста».

Рослина має сіруватий колір від густого щетинистого опушення. Стебло заввишки 20-180 см. Це надзвичайно пластична і життєздатна рослина з широким екологічним діапазоном. Причинами швидкого розширення меж ареалу амброзії полинолистої є її біологічні властивості. Це яра рання однорічна рослина, один екземпляр якої утворює до
80-100 тисяч штук насінин, які зберігають схожість у ґрунті протягом 25-40 років і не втрачає життєздатність у шарі ґрунту до 4 метрів, а також можуть давати повноцінні сходи молочної та воскової стиглості. Щільність сходів амброзії може досягати 5-6 тис. рослин на квадратний метр, а її фітомаса – до 250-300 ц/га. Корінь – стрижневий, проникає в ґрунт на глибину до 4 м і поглинає вологи і поживних речовин в 2-5 разів більше, ніж будь-які інші рослини, завдяки чому амброзія надмірно висушує та виснажує ґрунт та повністю витісняє інші бур’яни та культурні рослини. В той же час, рослини амброзії мають високу реферативну здатність та пластичність щодо температури повітря та вологості ґрунту. При скошуванні однієї рослини амброзії вона утворює від 5 до 15 нових пагонів. Це не тільки злісний конкурент культурних рослин, але і джерело алергічного захворювання населення – полінозу, лікування якого – довге і важке.

Найбільш ефективним буде знищення бур’янів з коренем механічними приладами або хімзасобами. Але, якщо проводити скошування неодноразово та вчасно до цвітіння, то рослина не завдасть шкоди та загине в осінній період. Скошену масу бур’янів потрібно знищити шляхом подрібнення з наступним захороненням у санітарних ямах (по можливості), або використати її для корисних справ на біологічне добриво. У крайніх випадках, сміття бур’янів вивозять на сміттєзвалища і знищують спалюванням. У разі відростання молодої маси амброзії ефективним методом знищення буде застосування хімічних засобів захисту рослин, зокрема гербіцидами: Прима – 0,5-0,6 л/га (5-6 мл/сотка), Балерина – 0,3-0,5 л/га (3-5 мл/сотка), Агент – 0,4-0,6 л/га (4-6 мл/сотка), а також низка препаратів гліфосатної групи (Гліфовіт, Раундап, Ураган, Напалм, Отаман, Смерш, Торнадо, Річард, Антибур’ян, Чистопол та інші) при нормі використання 5-10 л/га (50-100 мл/сотка) з обов’язковим додаванням прилипачів або їх замінників (карбамід або аміачна селітра-50-100 грам/сотка).

Доводимо до відома, що особи, винні в порушенні законодавства про карантин рослин, несуть відповідальність за невиконання карантинних заходів, згідно зі ст. 47 ЗУ «Про карантин рослин» та ст. 105, 106, 188,  254-257 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

За консультаціями щодо боротьби з карантинними організмами звертайтеся до управління фітосанітарної безпеки за адресою: м. Роздільна, вул. Європейська, 83.

Віктор Поштаренко,

Руслан Леонов,

відділ карантину рослин управління фітосанітарної безпеки

ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області.

Залиште свій коментар