95-РІЧНИЙ ЮВІЛЕЙ 3 ЛЮТОГО СВЯТКУЄ ТИМОФІЙ ТОНЯ З ВИНОГРАДАРЯ

Наш земляк, житель с. Виноградар  Тимофій  Іванович Тоня святкує 95-річний ювілей. Подія – вельми важлива для сивочолого ветерана, за плечима якого – життєва мудрість, досвід, спогади про важливі події  життя та його перипетії. Зараз, в такому поважному віці, він згадує про пройдений шлях досить спокійно, виважено, хоча і з сумом, адже довелося пізнати жахи Другої світової війни та Голодомор 1932 – 1933 років. Ці спогади досі бентежать душу.

         Народився Тимофій Тоня 3 лютого 1925 року на Біляївщині, але, як і багато хто в той час, їхня родина перебралася до Роздільнянського району. Спочатку до с. Перше Травня Виноградарської сільської ради, а потім стали жити в с. Виноградар, де Тимофій Іванович провів більшу частину свого життя.

          Наша журналістка разом з Виноградарським сільським головою Сергієм Бурлаченком поспілкувалися з ювіляром напередодні дня народження. Найперше  розпитали про бойовий шлях. Н жаль, до наших днів з ветеранів Другої світової війни дожили одиниці. І зустріч з ними дуже цінна та важлива для наступних поколінь.

         Тимофій Тоня був призваний на фронт польовим військкоматом у 19 років. Деякий час перебував у запасному полку, де проходив навчання та загартовувався. Як сказав ветеран: «Важко в навчанні – легко в бою». Та насправді на війні було ще складніше. З весни 1944-го року довелося пройти у складі 265-го стрілецького полка Харків, Ростов, інші міста, й  дійти до самого Берліна. Весь бойовий шлях пройшов на посаді кулеметника, а отже – вкрай ризиковано для  життя та здоров’я.

         Найбільш складним у своїй воєнній біографії згадує бій на околиці Берліна. Зайнявши позицію в одній із багатоповерхових будівель та поставши кулемет на вікно, він згори  підтримував бойові позиції однополчан та відстрілювався від ворога.

         Тимофію Івановичу вдалося вистояти та вижити в ті непрості часи. Полк увійшов до Берліна, де вирішувалася доля війни. І наш земляк був серед переможців. За бойову відвагу та мужність його нагородили медаллю «За взяття Берліна» та іншими визначними нагородами.

         Та на цьому роки служби не завершилися для Тимофія Тоні. Довелося ще виконувати військовий обов’язок  в складі іншого піхотного полку поблизу тодішньої  Чехословаччини та на території Західної Білорусі, оскільки їхній був розформований.

           Повернувшись в рідні краї, приступив до сільськогосподарської роботи в колгоспі ім. Леніна (на той час) Виноградарської сільської ради. Там пропрацював усе життя, як і його дружина Катерина Степанівна. Разом збудували дім, отримавши земельну ділянку, в с. Виноградар. Виростили доньку. За трудову діяльність також він неодноразово нагороджувався відзнаками.

З дружиною – Катериною Степанівною

На жаль, і дружини, і дочка, вже пішли з життя. Але Тимофій Іванович проживає з онукою, яка дбає про дідуся, має правнуків та намагається зберігати бадьорість. Він читає газети, за гарної погоди трохи порається на городі, хоча останнім часом це складніше.

         Під час нашої розмови дуже болючим спогадом для ветерана-ювіляра став  Голодомор 1932 – 1933 років, що припав на дитинство. Тимофій Іванович сказав, що вижив завдяки мамі, яка тяжко працювала в місті та передавала дітям (він був не єдиною дитиною) харчі. А ще підгодовували сусіди. В той час усім доводилося складно й ті спомини про голод сьогодні виринають в пам’яті, як і спогади про війну. Тому з болем Тимофій Іванович слухає новини про нинішні військові дії на Донбасі, переживає за наших захисників, адже знає наскільки це важко та відповідально захищати Вітчизну.

         Раніше, коли самопочуття було кращим, Тимофій Тоня брав участь у військо-патріотичних заходах в селі, зустрічався з молоддю. Зараз не відвідує їх, та все одно час від часу разом з керівництвом сільської ради та ветеранської організації с. Виноградар приходить до пам’ятника загиблим в роки Другої світової війни. Віддає данину подвигу та мужності загиблих.

Біля меморіалу загиблим у роки Другої світової війни в с. Виноградар

          Виноградарський сільський голова Сергій Бурлаченко відзначив, що сільська рада постійно вітає ветерана з пам’ятними датами, присвяченими Другій світовій війні. Сьогодні це 8 Травня –  День пам’яті та примирення, та 9 Травня – День Перемоги. Односельці пишаються, що в їхньому селі проживає ветеран-довгожитель, свідок майже цілої віхи в історії. Побажаємо з нагоди 95-річного ювілею Тимофію Івановичу Тоні усіляких гараздів та мирного неба над головою.

Під час зустрічі у Виноградарській сільській раді з сільським головою Сергієм Бурлаченком та головою первинної ветеранської організації Олександром Черватюком

Наталія БРОВАРСЬКА,

с. Виноградар.

 

Коментарі

Залиште свій коментар