9 травня – День Європи

Цього року Україна вдруге відзначає День Європи 9 травня – одночасно з країнами Європейського Союзу. Указ про відзначення Дня Європи 9 травня підписав Президент України Володимир Зеленський. Раніше памʼятну дату в Україні відзначали у третю суботу травня.
Дата 9 травня має історичне підґрунтя. Після завершення Другої світової війни європейські країни почали продумувати принципи полі¬тичної співпраці та економічної кооперації. Зрештою 9 травня 1950 року французький міністр закордонних справ Робер Шуман виступив з ініціативою налагодити в Європі спільну координа¬цію та контроль за важкою промисловістю. Він запропонував розробити принципи спільної політики для досягнення солідарності в цій окремій галузі. Шляхом до реалізації плану Шумана мала стати Європейська спільнота вугілля та сталі. За задумом Шумана, Франція, Німеччина та інші європейські країни мали передати управління виробництвом вугілля та сталі єдиному органу. Унаслідок такого об’єднання ключові галузі військової промисловості також мали перейти під спільний контроль, що унеможливило б підготовку окремої країни до нової війни.
У результаті 18 квітня 1951 року в Парижі був підписаний договір про створення Європейської спільноти вугілля та сталі. Спершу його ратифікували шість країн: Франція, Німеччина, Італія та країни Бенілюксу – Бельгія, Нідерланди й Люксембург. Організація була відкрита для інших європейських країн.


Нині вважається, що Декларація Шумана офіційно започаткувала процес європейської інтеграції. Саме тому в ЄС 9 травня відзначається День Європи. Тож на шляху до повноцінного членства в ЄС Україна не просто синхронізує свій календар із європейським. Перенісши День Європи на 9 травня, ми відновлюємо історичну коректність.
У Роздільній урочистості до Дня Європи пройшли біля пам’ятника Тарасу Шевченку, навколо якого були розміщені прапори країн Євросоюзу. У заході взяли участь керівники району та міста, представники підприємств та організацій Роздільної, учнівська молодь та інші.
Вже втретє Україна відзначає День Європи під звуки повітряної тривоги та ворожих ракетних ударів. Непомірно високою ціною Україна показує всьому світові, що нашим цивілізаційним вибором є демократичні цінності й свободи, повага до прав людини та людської гідності, рівність і верховенство права. Українці завжди захищали фундаментальні європейські цінності, глибоко усвідомлюючи свою національну і європейську ідентичність, що гартувалася протягом віків у боротьбі за незалежність та Українську державність.


Для українців – це особливий день, адже Україну та ЄС єднають спільні цінності, історія та культура. Відзначення Дня Європи в нашій державі – це підтвердження єдності України та Європи не лише за географічною ознакою, а і за духом, історією, спільними цінностями і прагненням повернутись у лоно європейської цивілізації, невід’ємною частиною якої є Українська нація. День Європи в Україні – це день нашої єдності з ЄС і наша спільна боротьба за європейські цінності, свободу та демократію.

Залиште свій коментар