24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом

Всесвітній день боротьби́ з туберкульозом, встановлений Всесвітньою організацією охорони здоров’я, щороку відзначається 24 березня в ознаменування того, що цього дня у 1882році лікар Роберт Кох відкрив збудника туберкульозу – туберкульозну бацилу. Це стало першим кроком на шляху діагностування і лікування небезпечного захворювання.

Метою Всесвітнього дня боротьби проти туберкульозу є підвищення обізнаності про глобальну епідемію туберкульозу і зусилля щодо ліквідації цієї хвороби. В даний час одна третина світового населення інфікована туберкульозом. Організації та країни, що борються з туберкульозом, проводить цей день з метою привернення уваги до масштабів цієї хвороби і способів її профілактики та лікування.

З 1995 року в Україні оголошено епідемію туберкульозу. До теперішнього часу її не вдалося подолати. Щогодини реєструють чотири нові випадки захворювання! Загроза захворювання обумовлена тим, що туберкульоз передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом через вдихання спільного (зараженого) повітря. Майже третина населення земної кулі інфікована туберкульозними бактеріями. Коли вони потрапляють в організм людини, активний туберкульоз розвивається не завжди, адже імунна система контролює інфекційний процес і не дозволяє збудникові розмножуватися в організмі людини.

Ні в кого не викликає сумніву, що туберкульоз – це соціальна і дуже небезпечна та підступна заразна хвороба. Заразитися і захворіти на туберкульоз може будь-яка людина будь-якого віку.

Здорові люди заражаються туберкульозом найчастіше через спілкування з хворими з відкритою формою туберкульозу легенів. Під час кашлю, чхання, розмови з легенів хворих у повітря виділяється велика кількість туберкульозних паличок. Не виключається зараження через речі загального користування, посуд, харчові продукти, при поцілунках тощо. І знати про це необхідно кожному.

Але найбільшу небезпеку створюють особи, які не підозрюють про своє захворювання, а тим часом заражають інших. Доки лікарі виявлять у них хворобу, вони встигають заразити десятки та навіть сотні людей.

Методами раннього виявлення туберкульозу у дорослих є масова профілактична флюорографія, індивідуальне профілактичне флюорографічне обстеження за зверненням декретованого контингенту, осіб із груп ризику та бактеріоскопія мазка мокроти хворих, які кашляють три тижні і більше.

Туберкульоз найнебезпечніший для дітей та підлітків, які своєчасно не були щеплені вакциною БЦЖ. Вакцинація БЦЖ різко знизила частоту тяжких форм захворювання дітей та підлітків. Таким чином, туберкульоз і в умовах епідемії залишається в значній мірі «керованою» інфекцією.

Для того, щоб зараження не перейшло у хворобу, треба використовувати всі доступні заходи для її попередження. Найдієвішим способом профілактики туберкульозу є ведення здорового способу життя, заняття фізкультурою та спортом, дотримання санітарно-гігієнічних норм поведінки в побуті, приділення належної уваги стану свого здоров’я.

Дорослим радимо виконувати заходи, що зміцнюють захисні сили організму, у тому числі і проти туберкульозу. При цьому треба звернути увагу на велике значення правильного харчування, яке повинно відтворювати енергетичні затрати організму. Істотне значення має і режим харчування.

Величезне значення у справі попередження туберкульозу має свіже повітря. Ось чому необхідно, щоб у кожному приміщенні та кімнаті були фрамуги, і тримати їх треба якомога більше відкритими у будь-яку пору року. Особливо це стосується учбових приміщень, аудиторій, гуртожитків, де зосереджена велика кількість учнівської молоді, яка більшу частину свого часу проводить у приміщеннях під час навчання. Не треба забувати і про доцільність загартовування свого організму, а також про заняття спортом.

Паличка Коха зберігається і розповсюджується там, де брудно, де не дбають про порядок і куди не заглядає сонячний промінь, вона оселяється там де зловживають тютюнопалінням, спиртними напоями, наркотиками.

Своєчасне, ретельне і систематичне прибирання робочих місць, учбових приміщень, гуртожитків та квартир – серйозна перешкода на шляху розповсюдження небезпечної хвороби.

Комплекс вищезгаданих простих заходів – запорука здоров’я, і в той же час – значний внесок у справу боротьби з туберкульозом.

Олександр Польський,

Лікар-епідеміолог ВП Роздільнянський МРВЛД ДУ «ООЛЦ МОЗ України».

 

Залиште свій коментар