«16 днів проти насильства»

ЩОРІЧНО з 25 листопада до 10 грудня проводиться Всеукраїнська кампанія «16 днів проти насильства» з метою привернення уваги до проблем подолання насильства в сім’ях, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок. Саме у цей період відзначається декілька важливих дат, серед яких Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок (25 листопада), Міжнародний день боротьби з рабством (2 грудня), Міжнародний день прав людини (10 грудня) тощо.

В рамках кампанії до Роздільнянської міської територіальної громади завітали представники громадської організації «Громадський рух «ВІРА, НАДІЯ, ЛЮБОВ». Дана організація має широкий спектр діяльності, зокрема: попередження та боротьба з насиллям по відношенню до жінок, протидія торгівлею людьми, запобігання сексуальному насильству відносно дітей, надання соціальнопсихологічної реабілітації підліткам, біженцям, профілактика поширення ВІЛ/СНІДу тощо.

Участь у зустрічі брали перший заступник міського голови Ольга Босюк, заступник міського голови Сергій Крилов, представники соціальних служб, правоохоронних органів та старости Роздільнянської ТГ. Заступниця голови правління організації Ольга Костюк звернула увагу присутніх на необхідності серйозніше ставитись до питання протидії насильству, інформувати населення про відповідальних осіб з даного питання, аби люди, які постраждали від домашнього насильства, знали куди їм звертатись. Наголосила на важливості співпраці служб з правоохоронними органами, з метою притягнення винних до відповідальності. Також пані Ольга закликала служби громади організовувати тренінги та профілактичні бесіди з різновіковими категоріями населення з різних сфер життєдіяльності. Зазначимо, що Роздільнянська ТГ скористалась державною субвенцією та створила денний центр соціальнопсихологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі. Наразі в приміщенні, де він буде розташований, ведуться ремонтні роботи. Крім того, для оперативного реагування на факти домашнього насильства відпрацьований алгоритм дій причетних служб (дорожня карта).

Ще одним важливим аспектом у запобіганні та протидії насильству було б створення кімнат з опитування постраждалих від насильства дітей, з якими б працювали психологи. Як зазначила Ольга Костюк, така кімната створена в одній з поліклінік Одеси, що значно допомагає у реабілітації постраждалих та сприяє притягненню винних до відповідальності.

Під час свого виступу пані Ольга зупинилась на основних положеннях Стамбульської Конвенції щодо протидії та боротьби з домашнім насильством та насильством по відношенню до жінок.

– На жаль, дана конвенція поки що, не ратифікована в Україні, мовляв, вона містить “норми, які не прийнятні для українського суспільства і української духовності»”. Каменем спотикання стали зафіксовані в ній поняття «ґендер» та «ґендерна ідентичність». Українські законодавці вважають: якщо ці терміни внести до вітчизняного законодавчого поля, то це з часом може викликати підміну «звичного поняття біологічної статі» і сприяти пропаганді одностатевих шлюбів. Однак це зовсім не так, і прийняття конвенції є вкрай необхідним для постраждалих від насильства, особливо жінок. Конвенція надає країнам-учасницям комплексну юридичну базу, стратегії та заходи, засновані на найкращому досвіді. Наразі нами подана електронна петиція із закликом до Президента України щодо необхідності внесення законопроєкту про ратифікацію документа до Верховної Ради України. Тому закликаємо і вас приєднатися та поставити свій підпис на підтримку конвенції, – підсумовуючи свій виступ, зауважила пані Ольга.

Не менш важливим є питання протидії торгівлею людьми, яке розкрила координаторка напрямку Єлизавета Левіна. Торгівля людьми – це сучасна форма рабства. Дуже часто українців вивозять з країни, обіцяючи гарні умови та високооплачувану роботу. Однак насправді виходить з точністю до навпаки – люди залишаються без документів та грошей і тоді до них застосовуються різні види експлуатації: сексуальна, трудова, незаконне вилучення органів, жебрацтво тощо. Доповідачка наголосила на важливості психологічного супроводу таких людей з боку відповідних служб.

За результатами обговорень було досягнуто згоди щодо співпраці Роздільнянської територіальної громади та ГО «Громадський рух «ВІРА, НАДІЯ, ЛЮБОВ», з метою протидії та запобігання домашньому насильству, торгівлі людьми тощо.

Після зустрічі із керівництвом громади, соціальними службами та старостами представники громадської організації зустрілися з представниками депутатського корпусу міської ради. Серед присутніх депутатів були: Олександр Соловйов, Наталія Ісаєва, Оксана Дмитренко, Людмила Вадовська та Наталія Буковська. Керівник організації Ольга Костюк озвучила функції та переваги створення депутатських груп «Рівні можливості» у радах різних рівнів. Такі міжфракційні депутатські об’єднання утворюються для сприяння боротьбі із суспільними стереотипами у гендерній політиці шляхом співпраці у створенні та підтримці спільних законопроектів, які спрямовані на: відстоювання гендерної рівності та рівних можливостей для жінок та чоловіків у праці, освіті, політиці, медицині та інших сферах життя, протидії насильству в сім’ї, захисту дітей, багатодітних сімей, батьків/матерів-одинаків. Члени об’єднання беруть спільну участь у соціальних ініціативах, покликаних привернути увагу до проблем дискримінації за гендерною ознакою.

Наразі у місцевих радах Одеської області вже створено сім таких депутатських груп, через які ініціюється низка важливих рішень щодо протидії домашньому насильству, гендерної рівності тощо. Тому керівник громадського руху Ольга Костюк запропонувала й присутнім депутатам міської ради створити аналогічну депутатську групу. Народні обранці погодилися на пропозицію і найближчим часом буде створено таке міжфракційне об’єднання у Роздільнянській міській раді.

Наталія БУКОВСЬКА

До уваги!

ОСОБИ, які постраждали від домашнього насильства, насильства за ознакою статі та насильства по відношенню до дітей можуть звертатись до установ, розташованих на території Роздільнянської ТГ:

  • Роздільнянське відділення Національної поліції за номером 102 (цілодобово) або дільничного інспектора за місцем проживання.

  • Мобільна бригада, яка надає соціально-психологічну допомогу постраждалим особам, тел. (04853) 3-25-26, м. Роздільна, вул. Молодіжна, 135.

  • Відділ соціальної політики Роздільнянської міської ради, тел. 095-513-04-64, м. Роздільна, вул. Європейська, 37-А, каб. 17;

  • Старостати старостинських округів Роздільнянської МТГ.

Залиште свій коментар